500 Avrasyalı"dan yatırım kararlılığı

İSTANBUL - Türkiye Sanayici İşadamları Konfederasyonu (TUSKON ) tarafından önceki gün açılışı yapılan 2. Türkiye Avrasya Dış Ticaret Köprüsü programı kapsamında Türkiye `ye gelen 500 Avrasyalı işadamının yatırım ve işbirlikleri netleşiyor. Avrasyalı işadamlarının büyük bölümü Türk partnerleri ile ortak olarak farklı pazarlara girmek isterken, bu yatırımcıların içinde Türkiye `de direkt sanayi yatırımı düşünen işadamları da bulunuyor.


Aralarında başta Rusya Federasyonu , Kazakistan , Türkmenistan , Moğolistan , Tacikistan gibi ülkelerin bulunduğu Avrasya ülkelerinden gelen işadamlarının Türk partnerleri ile ikili görüşmeleri sürüyor. Bu görüşmelerin sonunda 1 milyar dolara yakın iş bağlantısı beklenirken, turizmden gıdaya, enerjiden sanayi üretimine kadar pek çok alanda işbirliği bağlantıları kurulacak. Avrasyalı işadamlarıyla bir araya gelen Türk işadamları da bu görüşmelerden bir hayli umutlu.


Tüzmen : Plastikten kimyaya ilgi var


Programla ilgili DÜNYA`ya konuşan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen , Avrasyalı yatırımcıların Türkiye `ye büyük bir ilgisi bulunduğunu vurguladı. Görüşmelerde hangi sektörlerin ağırlıklı olacağı şeklindeki bir soruya da Tüzmen , "Özellikle plastik sanayiinden kimyaya, tüketim malzemeleri ağırlıklı olmak üzere diğer ara mallarında da büyük bir çalışma var. İşlenmiş gıda, plastik malzemeleri, kapı, pencere doğramaları ve bakır gibi ürünlerde oldukça hareketli çalışmalar gördüm" yanıtını verdi.


Türk şirketleri 1 milyar dolarlık ticaret hedefinden umutlu


Viko : Türk malları Avrupa itibarı görüyor


Elektrik malzemeleri alanında faaliyet gösteren Viko Elektrik Dış Ticaret Sorumlusu Ertan Kirik, şirket olarak programdan oldukça umutlu olduklarını söyledi. Şirketin uzun bir süredir Avrasya ülkelerinde faaliyet gösterdiğini hatırlatan Kirik, "Ama zayıf olduğumuz yerlerde daha güçlü alternatifler arıyoruz" dedi. Avrasya ülkelerinde Türk imajının çok güçlü olduğunu, ürünlerin Avrupa standardında kabul gördüğünü kaydeden Kirik, Türk mallarının kalite ve ucuzluğunun bu insanları cezbettiğini bildirdi. Kirik, programın 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlayacağını umduklarını da dile getirdi.


Rixos : Turizmin yönü artık Avrasya olmalı


Turizm alanında faaliyet gösteren Rixos Grubu `nun yetkilisi Zafer Yavuz ise, grubun başta Kazakistan olmak üzere Türk cumhuriyetlerinde yatırımları bulunduğunu hatırlatarak, Türk turizmcisinin artık bu ülkelere çıkarma yapması gerektiğini kaydetti. Avrupa `dan gelen turistin stabil hale geldiğini bildiren Yavuz , artık sektörün mutlaka dünyanın parlayan yıldızı Avrasya `ya yönelmesi gerektiğini vurguladı.


Türkiye `de yatırım ve işbirlikleri netleşiyor


StavGazServis, Trabzon `a 150 milyon dolar yatırım yapacak


2006 yılında yaklaşık 350 milyon dolar ciro yapan Rusya Federasyonu kökenli ve doğalgaz tesisat malzemeleri ürünleri pazarlayan StavGazServis`in Genel Müdürü Valentin A. Kartuchin, Orta Asya `daki birçok ülkeye Rusya `da üretilen ürünleri pazarladıklarını ve Türk ortakla pazarlarını büyütmeyi amaçladıklarını kaydetti. Kartuchin, "Ancak bizim asıl hedefimiz, Türkiye `de bu alanda direkt yatırım. Trabzon `da bu alanda faaliyet gösterecek bir sanayi tesisi kurmak istiyoruz. Bunun yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım olacağını öngördük. Şimdi branşımızdaki bir Türk partner arayışındayız. Bu çok kârlı ve geleceğe yönelik bir yatırım" dedi.


Olympia `nın amacı şirket kurmak


Rusya Federasyonu `ndan Olympia Reisen Sibir `in Genel Müdürü Victor Dann, 250 milyon dolar cirolu şirketin turizm sektöründe hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığı alanlarında faaliyet gösterdiğini söyledi. Dann, bu alanda Türk bir partnerle ortaklık kurarak, yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini, ancak en büyük amaçlarının Türkiye `de bir şirket kurarak doğrudan pazara girmek olduğunu belirtti.


İzvekov`dan gıda ürünleri alma hedefi


Rusya `da gıda sektöründe faaliyet gösteren İzvekov şirketinin Genel Müdürü Sergei Alexandrovich, gıda sektöründe hizmet veren şirketin uzun yıllardır Rusya ve Türk cumhuriyetlerinde faaliyet gösterdiğini bildirdi. Türkiye `den başta nişasta olmak üzere gıda ürünleri ithal etmek istiğini belirten Alexandrovich, ilk alımların deneme amaçlı olacağını, sonrasında tesis edilen karşılıklı güven sayesinde uzun vadeli alımlara geçeceklerini bildirdi.

2007-12-06 09:35:54 Dünya

Diğer Haberler
TUSKON Heyeti Tunceli'de Ortak Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
TUSKON Tunceli'ye çıkarma yaptı
Yeni anayasa için 70`i aşkın kuruluş bir araya geldi
TUSKON'un Yurt Dışı Açılımları İşadamlarına Önemli Katkılar Sağladı
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama