www.tuskon.org |  |
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu

-VİDEO- Türk müteşebbisleri dünyaya açan TUSKON, Avrasya ülkelerini ikinci kez İstanbul'da bir araya getirdi.


12 ülkeden 500 işadamını Türk meslektaşlarıyla buluşturan 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'nin hedefi, 1 milyar dolarlık ticaret bağlantısı yapmak. İstanbul Gösteri Merkezi'nde bir hafta sürecek zirvenin açılışında konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ekonomi güneşinin artık Batı'dan Asya'ya geçtiğini vurguladı. Avrasya'nın 2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılaya sahip olduğunu anlatan Tüzmen, "Bundan yararlanmak için karşılıklı ticareti artırmalıyız." dedi.

Bölgedeki tabii zenginliklere dikkat çeken Tüzmen, dünya petrol rezervlerinin yüzde 10'u ile doğalgaz rezervlerinin yüzde 32'sinin burada bulunduğunu aktardı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de, birkaç yıl içinde bölgeyle yapılacak ticaretin 40 milyar dolara çıkacağını ifade etti. Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç ise ticareti geliştirmenin barış ve istikrarın tesisine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın himayesi ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın katkılarıyla gerçekleştirilen 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Rusya Federasyonu, Ukrayna, Moldova, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Moğolistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan'dan 500'e yakın işadamı ile 9 bakan ve bakan yardımcısı, 22 üst düzey bürokrat katılıyor. Zirvenin açılışında konuşan Bakan Kürşad Tüzmen, Avrasya bölgesinin 23 milyon kilometrekarelik alanda 350 milyon kişilik bir nüfus, 2 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasılaya sahip olduğunu söyledi.


10 yıl önce Türkiye ile Avrasya arasındaki ticaretin 2 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Bakan, bu hacmin yıl sonuna kadar 40 milyar dolara çıkacağını açıkladı. Hedef ise Avrasya ülkeleri ile Türkiye'nin arasındaki ticaretin 2013 yılına kadar 100 milyar dolara ulaşması. Tüzmen'in verdiği bilgiye göre Avrasya bölgesinde Türk müteahhitlik firmalarının son üç yılda üstlendikleri projelerin tutarı 22 milyar doları aştı. Türk firmaları, tekstilden iletişime, eğitime kadar çeşitli alanlarda 13 milyar dolarlık yatırım yaptı. Asya ile Avrupa arasındaki 1 trilyon doları aşan değerdeki ürünlerin önemli bölümünün Avrasya üzerinden dünya pazarına çıkışını öngören mega projelerin hayata geçirilmesinde Türk işadamlarına önemli görevler düşüyor.

Tüzmen, bu süreçte ulaştırma altyapısının geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmesinin üzerinde durdu. Bu kapsamda Avrasya ülkeleri arasındaki tek tip ticaret, transit ücret ve tarifeler oluşturulmalı. Tüzmen konuşmasında, bölge ülkeleri arasındaki ulaşım projelerini dile getirirken, petrol ve doğalgaz boru hatları konusunda da bilgi verdi. Kafkasya ve Hazar bölgesindeki enerji kaynaklarının dünya piyasalarına daha hızlı ve ucuz sunulmasının Türkiye açısından önemli olduğunu vurgulayan Tüzmen, "Bu bölgede üretilen petrol ve doğalgazın Avrupa ve dünya pazarlarına taşınmasına yönelik olarak ülkelerimiz arasında birçok işbirliği projesi hızla devam etmektedir." şeklinde konuştu.

 Görüşmeler bir hafta sürecek

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de Türkiye ile Avrasya arasında hem tarihî geçmiş ve hem de coğrafî yakınlık sayesinde güçlü bir işbirliği olduğunu söyledi. Meral, konuşmasında iki coğrafya arasında yapılabilecek işbirlikleri konusunda da bilgiler verdi. Konfederasyon Başkanı Meral, zirvede dört gün İstanbul'da, üç gün de Anadolu'daki diğer illerde olmak üzere iş görüşmelerine devam edileceğini belirterek, "Bu buluşmadan sonra üye dernekler gelen ülkelere iade gezileri düzenleyecek. 300 tercümanın aynı anda görev yaptığı birebir en büyük iş görüşme platformu. 1990 sonrası Türk işadamlarının açtığı Türk okullarında okuyan öğrenciler bu buluşmada konuk işadamlarına yardımcı olarak ülkelerine hizmet ediyor." dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili İbrahim Çağlar, TUSKON'un organizasyonunun bölge ülkeleriyle ticaretin gelişmesi için önemli çalışmalar yaptığını kaydetti. Çağlar, "Biz TOBB olarak özel sektörü temsil eden oda yapılarını aynı şemsiye altında bir araya getirmek için Avrasya Sanayi Odaları Birliği kurulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası tahkim mekanizmasını hayata geçirmek için de faaliyetler devam ediyor." şeklinde konuştu. Kendisinin de 1992'de Avrasya bölgesinde tekstil ve sağlık konusunda yatırımlar yaptığına dikkat çeken Çağlar, "İlk günlerde birtakım zorluklar vardı ama şimdi bir sorun yok. Şimdiki aklım olsa yine aynı şeyi yapardım." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ise konuşmasında Atatürk'ün Sovyetler Birliği içindeki Türk topluluklarına ve bu topluluklarla işbirliğinin geliştirilmesinin önemine işaret eden konuşmasına atıfta bulundu. Satıcı, iki bölge arasındaki köprünün fiziki değil, görüşler ve fikirler köprüsü olduğunu belirterek, şair Can Yücel'in şu dörtlüğünü okudu: "Dünyadaki en uzak mesafe/Ne Çin, Hindistan ne Afrika/Dünyadaki en uzak mesafe/İki kafa arasındaki mesafe"

'Aradaki duvarlar kaldırılmalı'

Karadeniz Ülkeleri Ekonomik İlişkileri Asamblesi Başkanı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, konuşmasında, iki bölge arasındaki ticaretin gelişmesinin bölgede barış ve istikrarın tesisine önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti. Bölgede yapılacak ekonomik işbirliklerinin maddi unsurları kadar manevi unsurları bulunduğuna da dikkat çeken Arınç, şöyle konuştu: "Pazar ekonomisinin işleyişinde güven unsuru önemli. İşadamları, ticari kurumlar, ülkeler arasındaki güveni tesis etme konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Güveni sarsıcı durumlardan kaçmalı, gerekirse para kaybetmeyi göze almalıyız. Ekonomik faaliyetleri yapanlar, toplumlar arasındaki duvarları kaldırmalı."


--------------------------------------------------------------------------------

Konuk bakanlar, Türk işadamlarını ülkelerinde yatırıma davet etti


Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemalettin Haydarov: Dış Ticaret Köprüsü ülkeler arasındaki dostluk ve işbirliğinin gelişmesine daha da katkı sağlayacaktır. Hususiyle dost ve kardeş Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülkenin işadamları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi önemli. Türkiye, en büyük müttefikimiz, en büyük dostumuz.

Gürcistan'ın Ankara büyükelçisi Grigolm M.Galoblişhvili: Ortak ekonomik alanı oluşturmak istiyoruz. Ortada bürokratik bir engel varsa kaldırmak istiyoruz. Son üç yıl içinde Türkiye ile çok büyük başarılara imza attık, vizeleri kaldırdık. O kadar yakınlaşmamız gerekiyor ki, sınırlar formalite olsun.

Moğolistan Sağlık Bakanı Müsteşarı Batsereedene Byambaa: 10 yıl zarfında demokratikleşme ve serbest piyasaya geçiş sürecini tamamlayan Moğolistan, kalkınma sürecini de başlattı. Konut, yol ve madencilik sektörü gelişiyor. Bakır, altın, kömür rezervleri var. Enerji alanında yatırımlara, rüzgar ve hidroelektrik santrallarına ihtiyacımız var.

Kazakistan heyeti temsilcisi Cumabek Janıkulov: Kazakistan piyasası yabancı şirketlere büyük imkanlar sunuyor. Yüksek teknoloji üretiminin ülkemizde gerçekleşmesini istiyoruz. Öncelikli sektörler, turizm, gıda, enerji, altyapı yatırımları. Yatırımlarda vergi muafiyetleri var. Türk yatırımcılar Kazakistan'dan Rusya ve Çin'e açılabilirler.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Utabev Samsibek Tagavic: Bu forum gibi organizasyonlar Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Ülkemizde yatırım yapacak işadamları için elverişli bir ortam var.

Rusya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Georgy Petrov: Burada temsil edilen bütün devletler yüksek ekonomik gelişme temposuna sahip. Bu forum geleneksel bir hale dönüşüyor ve başarıya mahkûm. Bu yıl Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 25 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz.

Tacikistan Sanayi ve Enerji Bakanı Sherali Gül: Tacikistan'da elverişli yatırım altyapısı oluşturuldu. Ülkemizde hidroelektrik kaynakları önemli. Tacikistan elektrik sanayiinin gelişmesi için fırsat sağlıyor. Yerli madenlerin değerlendirilmesi için fırsatlar var.

Tataristan Özerk Cumhuriyeti heyeti temsilcisi Hafız Salimoğlu: Türkiye ile Tataristan arasında bu yıl 2 milyar dolar ticaret hacmi hedefliyoruz. Petrol üretimini istikrarlı seviyede tuttuk, makine üretimine ve petro-kimya tesislerine öncelik verildi.


--------------------------------------------------------------------------------

Zirveye yabancı medyadan büyük ilgi


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne çeşitli ülkelerden 9 bakan katılıyor, 30 yabancı gazeteci de programı takip ediyor. Bin 500 Türk işadamı, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Moğolistan, Kazakistan, Tacikistan ve Tataristanlı meslektaşlarıyla işbirliğini geliştiriyor.ABDULHAMİT YILDIZ
05 Aralık 2007, Çarşamba

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå