www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yaklaşık 10 yıl önce 2 milyar dolar olan Türkiye-Avrasya ticaret hacminin 2006 yılında 30 milyar doları aştığını belirterek, 2010 yılında 50 milyar dolarlık hacme rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi.


Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yaklaşık 10 yıl önce 2 milyar dolar olan Türkiye-Avrasya ticaret hacminin 2006 yılında 30 milyar doları aştığını belirterek, 2010 yılında 50 milyar dolarlık hacme rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul Gösteri Merkezi'nde düzenlenen ''2. Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü''nün açılışında konuşan Tüzmen, ekonomi güneşinin bugünlerde batıdan doğuya doğru kaydığını belirterek, ekonomistlerin dünya ekonomi ekseninin Atlantik Okyanusu'ndan Pasifik Okyanusu'na kaydığını ifade ettiklerini söyledi. Tüzmen, Bu ekonomik güneşin Avrasya üzerinden geçtiğine işaret eden Tüzmen, karşılıklı ticaret hacminin arttırılarak, ekonomi güneşinden birlikte daha fazla yararlanmayı amaçladıklarını kaydetti.


Bugün Avrasya bölgesinini ekonomik potansiyeline değinen Tüzmen, 23 milyon kilometrekare yüzölçümü, 350 milyon nüfusu, 1,65 trilyon dolar tutarında GSMH'si, 1 trilyon doları aşkın dış ticareti ile bölgenin dünya petrol rezervlerinin yüzde 10'unu ve doğal gaz rezervlerinin yüzde 32'sini barındırdığını aktardı. Bakan Tüzmen, ''Bundan yaklaşık 1992 yılında 2 milyar dolar olan Türkiye-Avrasya ticaret hacmi 2006 yılında 30 milyar doları geçti, 2010 yılında 50 milyar dolarlık hacme rahatlıkla ulaşabiliriz'' dedi.

Avrasya ülkeleri işadamlarının bugün artık yatırım yapmak için Türkiye'ye gelmeye başladıklarını bu yatırımların önümüzdeki yıllarda artacağını ifade eden Tüzmen, hedeflere ulaşmak için gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması gerektiğini anlattı.

Tüzmen, iki hafta önce Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun temellerini atarak, uzun zamandır özlem duyulan ve sadece Türkiye- Gürcistan-Azerbaycan ilişkilerinde değil, bütün Avrasya coğrafyasında tarihi değiştirecek bir projenin başlangıcına şahitlik ettiklerini ifade etti.

Tüzmen, dış ticaretin artırılmasının bölge ülkelerinin GSMH'sını büyümesi için tek çare olduğunu belirterek,yaklaşık 500 konuk işadamına hitaben ''Sizden alacağız, size satacağız. Başka çaremiz yok. Birlikte zenginleşeceğiz. Daha fazla yatırım ve ticaret yapacağız'' dedi.

BÜLENT ARINÇ:"İŞBİRLİĞİNDE GÜVEN ÖNEMLİ BAZEN PARA KAYBETMENİN GÖZE ALINMASI GEREKİR"

TBMM Eski Başkanı ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Başkanı Bülent Arınç da, Avrasya bölgesi ekonomisinin gözle görülür bir büyüme içerisinde olduğunu ifade etti. Bölge ülkeleri ve Türkiye'nin işbirliğinde hayata geçirilen projelerin önemine değinen Arınç, bu işbirliğinde maddi olduğu kadar maddi olmayan unsurların da etkili olduğuna dikkat çekti. Arınç, işbirliğinde güvenin tesis edilmesinin önemli olduğunu belirterek, bu uğurda bazen para kaybetmenin göze alınması gerektiğini dile getirdi. Arınç, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin devletler arasındaki siyasi ilişkilere de olumlu etki yaptığına dikkat çekerek, burada sivil toplum kuruluşlarına, sanayici ve işadamlarına büyük işler düştüğünü ifade etti.

SATICI: "BÖLGEDE OKULLARIMIZLA İŞADAMLARIMIZLA BİRÇOK FAALİYETİMİZ VAR"

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ise, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1930'lu yıllarda yaptığı bir konuşmada, "Arkadaşlar, Sovyetler Birliği bizim dostumuzdur, komşumuzdur. Ama onun içerisinde mazlum birçok millet vardır. Bu milletlerin bazıları da Türk halklarıdır. Sovyetler Birliği günün birinde çökecektir. Oradaki Türk halklarının bazıları da bağımsızlıklarına kavuşacaktır. Biz onlar bağımsızlığa kavuşacaklar diye o günü beklemeyelim. Hazırlıklarımızı şimdiden yapalım. Ve o kardeşlerimize yardım edelim" şeklindeki sözlerini hatırlattı. Satıcı, Atatürk kadar ileri görüşlü olunmadığı için,Türkiye'nin bugüne kadar çok büyük kültürel, maddi ve manevi bağlarının olduğu bu topraklar ile yeteri kadar ilgilenmediğini ifade etti. Satıcı, ancak bugün okullarla ve işadamlarıyla Türkiye'nin orada birçok faaliyeti olduğunu belirterek, Avrasya bölgesinin büyük potansiyeli ile hızla büyüyen Türkiye'nin işbirliği sonucunda inanılmaz boyutlarda sinerji ortaya çıkacağını kaydetti. (Cihan Haber Ajansı) 04.12.2007 14:23

Diğer Haberler
GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı Güven Tazeledi
İhracatçılar Hindistan Yolcusu
Ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.
Meclis`in kararı milletin isteği
Gül’den 150 iş adamı ile Afrika çıkarması
İki Binin Üzerinde İşadamı, İş Görüşmeleri Yapmak Amacıyla Erzurum'da Toplanacak
KASİF Başkanı Reis, Güven Tazeledi
Türkiye Yönünü Hindistan'a Çevirdi
Ahmet Ciğer Yeniden MARİFED Başkanı
"Bu Bir Kriz Değil, Durgunluktur"
'Önümüz açılsın, devletin kalkınma ajansı gibi çalışalım'
Samsun Sanayisinin Gelişme Potansiyeli Masaya Yatırıldı
Ataşehir 20 yıldır finans merkezi olmayı bekliyor
TUSKON Başkanı, Doğulu ve Batılı İşadamlarını Ortak Yatırım Yapmaya Çağırdı
Öner Boysan, Türkiye'nin, Afrika ile birlikte Asya, Pasifik ve Avrasya'yla yapılan ticaretlerle ihracatın arttığını belirti
İşadamları ABD'ye İhracatın Yollarını Konuştu
DASİDEF Genel Kurulunu 19 Ocak' 2007'de düzenliyor
Cumhurbaşkanı Gül, 170 İşadamıyla Mısır'ı Ziyaret Edecek
TUSKON ABD'li Düşünce Kuruluşları Temsilcilerini Konuk Etti
Tüzmen'in Hindistan Ziyareti Öncesi Hintli İşadamları Gözünü Türkiye'ye Çevirdi

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama