www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Küresel kriz daha çok sarsacak Anayasa değişikliği hızlandırılsın

Anayasa Mahkemesi`nin, AK Parti`nin kapatılması talebiyle yapılan müracaatı kabul etmesi iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları tarafından hayret ve tepkiyle karşılandı.

Kapatma davasının yol açacağı siyasi belirsizliğin ekonomiyi olumsuz yönde etkileyeceğini belirten işadamları, "Şimdiye kadar Türkiye küresel krizden fazla etkilenmemişti. Bugünden itibaren daha fazla etkilenecek. Hem yerli hem de yabancı şirketler yatırım kararı verirken daha fazla düşünecek." değerlendirmesinde bulundu. İş dünyasının önde gelen kuruluşlarının başkanları her şeye rağmen sağduyu ve itidalin önemli olduğunu vurgularken, "Ekonomi bundan zarar görecek. Anayasa değişikliği bu krizden çıkış için de önemli bir fırsat olarak karşımızda duruyor." ifadelerini kullandı. Geçen hafta 81 ilde Türkiye için sağduyu çağrısı yapan bazı oda ve borsa başkanlarının Yüksek Mahkeme `nin kararı hakkında herhangi bir değerlendirmede bulunmaması dikkat çekti. İşte işadamlarının kapatma davasının kabulüne ilişkin yorumları:


TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez : "Bu tür hareketler Türkiye ekonomisini mutlaka menfi yönde etkiler. Kısa vadede büyük bir hareket beklemiyorum. Ancak şimdiye kadar dünyadaki ekonomik gelişmeler Türkiye `ye fazla yansımamıştı. Bugünden itibaren artık yansıması daha fazla olur. Bundan sonraki süreçte anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Ne yazık ki hep duvara toslayınca açılım yapıyoruz. Anayasa `daki sivil unsurları önceden belirleyip bunlarla ilgili değişiklikler yapılmalıydı. Bu sürecin ardından parti kapatma, Avrupa Birliği süreci gibi konularda yeni bir anayasa yapılıp halkoyuna sunulması gerekiyor."


İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı : "Artık mevcut durum başka bir boyuta geçti. Anayasa Mahkemesi `nin kabul etmesi Türkiye `nin ciddi bir demokrasi sınavından geçeceğini gösteriyor. Bu süreçte demokrasiye dönük büyük adımlar atılarak bu dönemin atlatılacağını düşünüyorum. Bu tip davalar ile ilgili geçmişte alınan kararlar hiçbir sonuç vermedi Geçmişimiz kapanmış partiler ve yasaklı siyasilerle dolu. Çözümün tamamını başka kanallarda aramalıyız. Eminim hukuk bunun üstesinden gelecektir . Tabii herkesin bu mevcut durumu iyi yönetmesi gerekir. Ekonomi siyasi istikrarın olduğu yerde büyüyor."


TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar : "Bu tarz süreçler tabii ki sanayiciyi ve ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor . Sürekli dalgalanma yaşanması hem yatırımcıyı hem de üreticiyi bir kez daha düşünmeye sevk ediyor. Uluslararası piyasalarda yaşanan bir kriz söz konusu. Bu döneme denk gelmesi de ayrıca bir talihsizlik."


TUSKON Başkanı Rızanur Meral : "Hayretle karşılıyoruz. Böyle bir karar beklemiyorduk. Ekonomiyi sıkıntıya sokabilecek bir gelişme. Şu noktaya kadar sağduyunun hakimiyetini gözlemleyemedik. Parti kapatmalar utanç verici. Türkiye `nin dünyadaki itibarını zedeledi. Bundan sonrası için hükümet Anayasa `nın ve kanunların kendine verdiği yetkiler çerçevesinde gerekli girişimleri yapacaktır. Bunların yanı sıra iş dünyası olarak işimize konsantre olmamız lazım. Hayat devam ediyor. Ay başında maaşlar dağıtılacak, işçiler evine ekmek götürecek. Politik hayat da devam edecek. Sürecin Türkiye `ye olan tesirinin asgari düzeye indirilmesi gerekir."


ASO Başkanı Nurettin Özdebir : "Zaten yargı süreci başladığından beri insanlar piyasada yatırım kararlarını öteliyordu. Dış yatırımcılar da bundan sonra Türkiye ile ilgili kararlarını yeniden gözden geçirecek. Halkın yüzde 47`sinin oyunu almış bir partinin kapatılmasına yönelik bir girişim sonrasında yatırım yaparlar mı? Bunu hep birlikte göreceğiz. Ama gerçek olan, şu an içinde bulunduğumuz konjonktürün sıkıntılı olması. Hükümet üzerine düşeni yapmalı ve bir an önce sivil anayasa sürecini hızlandırmalıdır."


TESK Başkanı Bendevi Palandöken : "Demokratik kitle örgütleri olarak sağduyu çağrımız var. Neticesini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu konuda yargıya saygılıyız. Herkes asli işine dönmeli, hükümet hükümetliğini, muhalefet muhalefetliğini, yargı yargı görevini yerine getirmeli. Ama tüm bu girişimler toplumu germeden kardeşçe yapılmalı. Bunları yaparken de bugünkü kazanımlarımızı kaybetmememiz gerekiyor. Avrupa Birliği süreci, işsizlik ve ekonomi önceliğimiz olmalı."


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Celal Beysel : "Önemli olan kısa vadeli çözüm için günü kurtaracak değişiklikler değil, kökten bir değişiklik yapılması."


Yine de sağduyuyu elden bırakmayalım


Ahmet Nazif Zorlu : "İktidar partisini kapatma davasına ilişkin yaşanan bu gelişmenin ardından sağduyulu olmamız gerekiyor. Hukuka güvenmeliyiz. Sonuçta hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Piyasalar sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Kamuoyunu artık bu tarz gelişmelerle germemek lazım. Sonuçta yapılması gereken tek şey var, sağduyulu hareket etmek. Ülkemiz bunu da atlatacak güçtedir."
2008-04-01 Zaman

Diğer Haberler
Doğu-Batı AŞ'ye ilk adım!
TUSKON`a üye 150 dernek ve bazı STK`lar Doğu ve Güneydoğu`ya yatırım için atağa geçti
Doğu ve Güneydoğu bölgesini, sivil toplum kuruluşları kalkındıracak
Şimşek: Asıl sosyal güvenlik reformu çıkmasaydı yürüyüş yapılmalıydı
Doğu ve Güneydoğu`da devletin yükü azalacak
ANFED Ticaret Zirvesi: Güvenli Ticaret Yolu
Osman Reis : Yeni pazarlar araştırmak için TUSKON iş köprüleri çok iyi birer fırsattır
ANFED Başkanı Kaynak: "Ticaret Zirvesi’yle İç Anadolu’daki İşadamlarını Biraraya Getirmeyi Amaçlıyoruz
Çağlayan : İstikrardan çapulcular ve dış destekçileri rahatsızlık duyuyor
`Ben varım` diyen bin işadamı doğuya koştu
Muşlu Öğrenciler İş Dünyasına Mektup Gönderip Yatırım Yapılması Çağrısında Bulundu
İşadamları Erzurum`da buluştu 200 projeyle bölge kalkınacak
Babacan:`Siyasi gelişmelerden dolayı, küresel krizi rahat atlatırız diyemiyorum"
Çobanlık moda olursa kimse şaşırmasın
Sanayinin yönünü `vizyonerler takımı` belirleyecek
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama