Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"

Ukrayna Uluslararası Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Yuriy Savchenko, 2012 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacaklarını ve bu açıdan özellikle inşaat sektöründe önemli yatırımlar gerçekleştireceklerini belirtti.Türk işadamlarını ülkesine davet eden Savchenko, "2012 yılında Polonya ile birlikte ev sahipliği yapacağımız Avrupa Futbol Şampiyonası için önemli projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu projelerde Türk firmalarının ve müteahhitlerin de yer almasını arzuluyoruz" dedi.


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen 2. Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü programında 7 günlük bir gezi için Türkiye'ye gelen yabancı işadamlarından 23 kişilik Ukrayna heyeti, Gaziantep'e geldi. Ukraynalı işadamları, 3 günlük iş gezisi çerçevesinde Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (GAPGİAD) üyelerinin fabrikalarında bir takım incelemelerde bulundu. Türk işadamları ile önemli görüşmeler yaptıklarını belirten Ukrayna Uluslararası Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Yuriy Savchenko, 2012 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacaklarını ve bu açıdan özellikle inşaat sektöründe önemli yatırımlar gerçekleştireceklerini vurguladı. Bu çerçevede ülkenin önde gelen inşaat firmalarının temsilcilerinin Türkiye'ye ve Gaziantep'e gelerek birçok firma ile ikili görüşme yaptığını belirten Savchenko, "Türkiye ile inşaat alanında yatırım yapmak istiyoruz. 2012 yılında Polonya ile birlikte ev sahipliği yapacağımız Avrupa Futbol Şampiyonası için önemli projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu projelerde Türk firmalarının ve müteahhitlerin de yer almasını arzuluyoruz." diye konuştu.

İnşaat sektörünün yanı sıra tekstil, çelik ve makine ekipmanları sektöründe faaliyet gösteren bir grup ile Gaziantep'e yatırım görüşmelerine geldiklerini açıklayan Savchenko, "Bu bağlamda Türkiye'ye gelmek isteyen çok sayıda işadamımız var." dedi. Başta Naksan olmak üzere Akteks, Hasırcı Tekstil, Zafer Tekstil, Enderpen, Erbalcı A.Ş., Değirmen Makina, Şirin İnşaat ve Royal Halı gibi birçok firmanın işletmelerini gezen heyet, Gazintep'ten memnun ayrıldı. Heyetteki işadamları, Türk işadamları ile ortak çalışmalar yapmayı arzuladıklarını ve bu kapsamda yaptıkları ikili görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini belirttiler. Hasırcı Tekstil, Zafer Tekstil ve Şirin İnşaat ile ikili iş anlaşmaları yapan Ukraynalı işadamları, ileriki bir tarihte tekrar Gaziantep'e geleceklerini ifade ettiler. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların yanı sıra Gaziantep Valiliği, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Sanayi Odası'nı ziyaret ederek Gaziantepli işadamları ile önemli ekonomik ilişkiler kuran Ukrayna heyeti, şehirden memnun ayrıldılar.

GAPGİAD Başkanı Mehmet Ali Mutafoğlu, Ukrayna heyetinin Türkiye'ye ilgisinden ve Gaziantep'ten memnun ayrılmalarından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Türkiye'nin çok çeşitli makine ve donanıma sahip bulunduğunu söyleyen Mutafoğlu, Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nün ilkinde geçen yıl Filipinli işadamlarını Gaziantep'te ağırladıklarını anımsattı. Mutafoğlu, Ukraynalı yatırımcıların, dışa açılmayı düşünen Gaziantepli ticaret ve işadamları için önemli bir fırsat olduğunu bildirdi.

Mutafoğlu, "Ukrayna ile ekonomik ilişkilerimizi arttırmak istiyoruz. Belki bu bir anlamda hemen gerçekleşmeyebilir. Ancak biz bugün bu Avrasya ve Afrika ülkeleri ile ekonomik ilişkilerinin köprüsünü kuruyoruz. Alt yapısını oluşturuyoruz. Birkaç dönem sonra da istenilen yatırımları yapabiliriz." dedi.

Diğer Haberler
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu
Daha derine inelim, yeni madenler bulalım
500 Avrasyalı"dan yatırım kararlılığı
Avrasya Zirvesi`nde TUSKON`un hedefi 1 milyar dolarlık ticaret
Rızanur Meral: Eximbank kredilerine ulaşmak zor

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama