www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Şimşek: Asıl sosyal güvenlik reformu çıkmasaydı yürüyüş yapılmalıydı

DHA - KAHRAMANMARAŞ - Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek , Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı `nı protesto için 1 Nisan`da eylem yapmaya hazırlanan sendikaları eleştirerek "Asıl reform gerçekleştirilmeseydi yürüyüş yapılmalıydı, reform çıkıyor diye değil" dedi. Bakan Mehmet Şimşek , Güneydoğu İşadamları Federasyonu `nun düzenlediği fuar ile (GÜNSİAF ) Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu `nun (TUSKON ) İş Dünyası STK `ları Vizyon Geliştirme ve Bilinçlendirme Projesi`nin sonuç toplantısının açılışını yaptı.


`Açıkla iki GAP yapılır`


Törende konuşan Şimşek, sosyal güvenlik açığının GAP `ın sulama kanallarını bitirecek 16 milyar dolarlık maliyetin iki katı olduğunu söyledi. Şimşek, "Bu açık Türkiye `nin toplam yatırım bütçesinin iki katı. Yaş ortalamasının 29 olduğu ülkede bunun önü alınmazsa bu açık daha artacak. Reformun çıkmasından doğacak tasarruflar yeni istihdamlarda kullanılacak" diye konuştu.


Ekonominin önünün iniş çıkışlara rağmen orta ve uzun vadede açık olduğunu belirten Şimşek, "Son iki sene de büyüme az olsa da orta ve uzun vadede yüzde 6-7`ya ulaşılacaktır. İş dünyası için en büyük teşvik siyasi ve ekonomik istikrardır. Bunu sağladık." dedi. İşadamlarının enerji maliyetlerinin ucuzlatılması ve diğer ülkelerden `daha ucuz elektrik var bizde yatırım yapın` çağrılarına değinen Bakan Şimşek, "Türkiye `de elektriğin yüzde 52`si doğalgazdan elde ediliyor. Doğalgazın da yüzde 99`u ithal ediliyor. Petrolle başa baş giden doğalgaz fiyatları son yıllarda çok arttı. Buna rağmen fiyatları artırmadık. İşadamları elektrik fiyatlarının artmadığı için şükretmeli" diye konuştu. Şimşek, Türkiye `deki elektrik fiyatlarının Avrupa `daki birçok ülkeden daha ucuz olduğunu söyledi.


`Doğuya göç başlayacak`


Teşvik sisteminin yeniden düzenleneceğini ve istihdamı artırıcı çalışmalar yaptıklarını belirten Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek , GAP `ın da en kısa sürede tamamlanacağını duyurdu . Şimşek, "GAP `da şimdiye kadar enerji yatırımları yapıldı. Projedeki sulama kanalları bittiğinde 3.8 milyon kişilik bir istihdam doğacak. Bu nedenle batıdan doğuya doğru göç başlayabilir " diye konuştu.


Dondurma dağıttı


Kahramanmaraş Belediyesi `nin yeni faaliyete soktuğu fuar alanındaki organizasyonda protokol konuşmalarının ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA) ev sahipliğinde, 6 bin 500 metrekarelik alanda düzenlenen fuarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye `nin çeşitli illerinden 140 firma stant açtı. Fuarı en az 1000 işadamının ziyaret etmesi bekleniyor. Bakan Şimşek, fuara eşi Annalisa Şimşek`le birlikte geldi ve standları dolaştı. Bakan Şimşek tek tek standları dolaşırken eşi daha çok mücevher ve takı standlarını inceledi. Şimşek Edo dondurmanın standında dondurma dağıttı. Avrupa `dan da işadamlarının geldiği fuarda Halep `ten 50 kişilik bir heyet iştirak etti.
2008-03-30 Radikal

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama