www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Sanayinin yönünü `vizyonerler takımı` belirleyecek

Türkiye sanayisinin daha işler hale gelmesi ve sorunlarının çözümünde pratiklik sağlanması amacıyla düzenlenen `Türkiye Sanayi Stratejisi Arama Konferansı`nda, `vizyonerler takımı` oluşturulması kararlaştırıldı.

Proje çerçevesinde dünyanın dört bir yanında başarılı olmuş Türk işadamları, doktorlar, bilim adamları, sanatçılar ve sporcular Türkiye `ye davet edilecek. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan `ın başkanlığında mayıs ayında yapılması öngörülen toplantıda Türkiye `nin vizyonu çizilecek. Bunun için şimdiden dünyanın dört bir yanında başarıya ulaşmış isimlere davet mektupları gönderilmeye başlandı.


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı `nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) ile birlikte yürüttüğü `Türkiye Sanayi Stratejisi Arama Konferansı ` geçen hafta sonu Antalya `da gerçekleştirildi. Beyin fırtınası şeklinde geçen konferansa Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu , Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu , TOBB , Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği , MÜSİAD , Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ), Türkiye İhracatçılar Meclisi , İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri , Türkiye Süt , Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği , Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu , Deniz Ticaret Odası , İstanbul Ticaret Odası , Ankara Sanayi Odası gibi sivil toplum ve iş dünyasının tanınmış simaları katıldı. İş dünyasından Koç ve Sabancı gibi büyük grupların strateji başkanlarının da yer aldığı konferansta devlet adına Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan `ın yanı sıra Ankara `dan birçok bürokrat da hazır bulundu. 150 kişinin katıldığı ve beyin fırtınası şeklinde süren toplantılarda ayrıca sanayicilerin iş akışlarında önem taşıyan Hazine Müsteşarlığı , Maliye Bakanlığı , Devlet Planlama Teşkilatı , Enerji Bakanlığı gibi kamu kurumları da müsteşar ve genel müdür seviyesinde temsil edildi. Hükümetin önümüzdeki aylarda açıklayacağı Sanayi Strateji Belgesi `nin temel noktalarının belirlenmesinde kullanılacak olan sonuçların 10 gün içinde açıklanması bekleniyor. Ancak sadece bu sonuçlarla sanayi stratejisi oluşmayacak. Arama konferansı ile başlayan toplantılar bundan sonraki süreçte daha az katılımlı sektör toplantıları ile devam edecek. Ardından da Türkiye `nin dört bir yanında `bölge toplantıları` gerçekleştirilecek.


İl il istihdam envanteri çıkarılacak


Bir sonraki adım ise istihdam envanteri çalışmalarının başlatılması. Bunun için her ili kapsayan yeni bir sistem üzerinde çalışılarak istihdam politikaları belirlenecek. Çalışmayı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı `nın birlikte yürütmesi düşünülüyor. Bakan Zafer Çağlayan , istihdam envanteri ile ilgili hedeflerine Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK ) ve EGAFED Yönetim Kurulu üyelerine yönelik yaptığı konuşmada açıklık getirdi: "Bizim her ili sanayici yapmak gibi bir arayışımız olmamalı. Fotoğrafın tamamını görmemiz lazım. Fotoğrafın bir parçasına bakarak bütününü yakalayamayız."

Ege Akdeniz Genç İşadamları Federasyonu Yönetim Kurulu toplantısında Türkiye `nin gündeminin hedefleri yakalamak olduğunu belirten Çağlayan , sanayi envanterinin hemen arkasından yeni teşvik modeli getirileceğini açıkladı. Çağlayan , "Teşvikler eskisi gibi rahat ve hoyratça yapılabilecek olmaktan çıkmıştır. Dünya Ticaret Örgütü `nün kuralları var. AB normları doğrultusunda yapılan çalışmalar var. Ayrıca serbest ticaret anlaşmalarının getirdiği zorluklar var. Bakanlık olarak biz, geçmiş dönemdeki teşvik sistemini bir kenara koyup , şimdi sektörel, bölgesel ve proje bazlı teşvik sistemini getireceğiz." dedi. Yeni teşvik sisteminde, yüksek katma değerli teknolojik ürünler olması amaçlanacak. Bunun için tekstil ve hazır giyim gibi sektörlere öncelik verilecek. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , yaptığı konuşmada, dışarıdan bakıldığında Türkiye `nin ne kadar güçlü olduğunun daha iyi anlaşıldığını kaydetti.

2008-04-14 Zaman

Diğer Haberler
Muşlu Öğrenciler İş Dünyasına Mektup Gönderip Yatırım Yapılması Çağrısında Bulundu
Meral: Çobanlık moda olursa kimse şaşırmasın
Doğu-Batı AŞ'ye ilk adım!
TUSKON, Türk Sanayicisini ABD'li Firmalarla Buluşturuyor
Osman Reis: Yeni Pazarlar Araştırmak İçinde TUSKON İş Köprüleri Çok İyi Fırsat.
Arınç'tan 'Saray Entrikaları' Yorumu
Altınpark’ta dev zirveye 10 bin ziyaretçi bekleniyor
ANFED Başkanı Kaynak: "Ticaret Zirvesi'yle İç Anadolu'daki İşadamlarını Biraraya Getirmeyi Amaçlıyoruz"
Global çalkantıyla birleşen iç siyasi meseleler ekonomiyi olumsuz etkileyebilir
İşadamları Erzurum`da buluştu 200 projeyle bölge kalkınacak
"Ben de varım` diyen 1000 işadamı doğuya koştu
TUSKON'un Doğu'da Kurduğu Ticaret Köprüsünde Önemli Ticari Anlaşmalar Yapıldı
Erdoğan: Durmak yok, yola devam
TUSKON, Doğu Anadolu`ya ticaret köprüsü kurdu
Küresel kriz daha çok sarsacak Anayasa değişikliği hızlandırılsın
TUSKON`a üye 150 dernek ve bazı STK`lar Doğu ve Güneydoğu`ya yatırım için atağa geçti
Doğu ve Güneydoğu`da devletin yükü azalacak
Aslında Sosyal Güvenlik Reformu yapılsın diye yürüyüş düzenlenmeli
İş dünyası oyuna dahil olacak
Partileri halk kurar halk kapatır

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama