www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Osman Reis: Yeni Pazarlar Araştırmak İçinde TUSKON İş Köprüleri Çok İyi Fırsat.

Samsun'da yaygın işkolları arasında ilk sırlarda yer almasına rağmen istenen gelişmeyi gösteremeyen mobilya sektörünün öncüleri, büyümenin sağlanabilmesi için çözüm yolları arıyor.


Samsun'da yaygın işkolları arasında ilk sırlarda yer almasına rağmen istenen gelişmeyi gösteremeyen mobilya sektörünün öncüleri, büyümenin sağlanabilmesi için çözüm yolları arıyor.
Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) ile Mobilyacılar Odası ve Dünya Gazetesi tarafından gerçekleştirilen 'Samsun Mobilyacılık Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'nda, sektörün gelişmesinin önündeki en büyük engelin güçbirliği oluşturamamanın yanı sıra Ar-Ge eksikliği ve küçük işletme sayısının fazlalığı gösterildi.


Samsunlu mobilya sektörünün öncüleri sektörün büyümesinin önündeki en büyük engelin, güçbirliği eksikliği olduğunu ileri sürüyor.

Samsun'da mobilya sektörünün gelişimini sağlamak amacı ile KASİAD öncülüğünde Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi. KASİAD Toplantı Salonu'nda gazeteci yazar Dr. Rüştü Bozkurt'un yönetiminde gerçekleştirilen toplantıya kamu kurumu, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile sektör temsilcilerinin yanı sıra İzmir'de üretim yapan Alfemo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu katıldı.

KASİAD Başkanı Ömür Öziç, mobilyacılık sektörünün Samsun'un öncü sektörlerinden biri olduğunu, bu nedenle sektörün gelişmesi için alınması gereken tedbirleri konuşmak üzere bu toplantıyı düzenlediklerini ifade etti.

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Başkanı Osman Reis ise, mobilyacılara açılım için TUSKON'un düzenlediği işadamlarının iş bağlantı yapmalarını hedefleyen dış ticaret köprülerine katılmasını tavsiye etti.

Polonyalı bir işadamının sözünü hatırlatan Reis, "Zengin insana mal sattığınızda tahsilat problemi yaşamazsınız ama ona mal beğendiremezsiniz. Çünkü doyuma ulaşmıştır. Fakir insana da her şeyi beğendirirsin ama tahsilat problemi yaşarsın. Peki ya ne yapacağız? Yapacağımız şudur; gelişmekte olan Afrika'ya, Avrasya'ya, Pasifik'e açılacağız. İstanbul'da sıradan, basit bir kanepe üreticisi Afrika'ya gidiyor ve birkaç yıl içinde Afrika'da 10 ülkede kanepe üretici patronu oluyor. Demek istediğim yeni pazarlar araştırmak. Bunun içinde TUSKON iş köprüleri çok iyi birer fırsattır.'' dedi.

Toplantıda katılımcılar önce mobilya sektörünün Samsun'daki güçlü ve zayıf yönleri üzerinde görüş belirtti.

Buna göre Samsun mobilya sektörünün en önemli 4 güçlü yönü şöyle sıralandı: "Lojistik avantaj, hammaddeye yakınlık, coğrafi konum ve ucuz işgücü."

Sektötün zayıf yönleri de; güçbirliği eksikliği, Ar-Ge eksikliği, Çok sayıda küçük işletme bulunması ve kalifiye eleman eksikliği olarak sıralanırken; 'Sektörün gelişmesi için 'Ne yapılması Gerekir?' şeklindeki soruya ise çoğunlukla ''Güçbirliği oluşturulmalı'' yanıtı verildi.

Ortak Akıl Toplantısı'nı yöneten Dr. Rüştü Bozkurt ise katılımcıların verdikleri bilgilere göre Samsun'da mobilya sektörünün gelişmemesi için hiçbir engelin bulunmadığını, yine katılımcıların verdiği bilgilere dayanarak, Samsun mobilya sektöründe hammadde bakımından Türkiye'nin en zengin yörelerinden biri olduğunu ileri sürdü.

Bozkurt, Samsun'da mobilya sektörün gelişmemesinin önündeki en önemli unsurlardan birinin de sermaye azlığı olduğuna dikkat çekerek, ''Elinizde yeterli sermaye olsaydı işlerinizi de sektörü de geliştirirdiniz. Yakın gelecekte ülkemizde mobilya sektörcünde büyük işletme sayısının 20'li sayılara düşeceğine inanıyorum. Samsun'da mobilyacıların İstikbal, Çilek ve Alfemo örneğinde olduğu gibi 'piyasa yapıcısı' kuruluşları oluşturması gerektir. Bunu başaramazsa sektörden çekilecek.'' diye konuştu.

Ayrıca Bozkurt, Samsun'da mobilya sektöründe yaşanan en önemli unsurlardan birinin vizyon eksikliği olduğunu, mobilya sektörü için Modoko'da 180 firma ile biraraya gelen İnegöl'ün birinci olduğunu, Samsun'da da; Rusya, Kafkasya ve Asya birlikte düşünerek hayal kurulabileceğini vurguladı.

SAMSUN'UN MOBİLYA SEKTÖRÜNDE ÖNÜ AÇIK

ALFEMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu(ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu ise, dünya mobilya sektörünün yaklaşık 264 milyar dolarlık hacme sahip olduğunu ve bunun 2050 yılında yaklaşık 1 trilyon Euro olması düşünüldüğünü söyledi.

Bugüne bakıldığında sektörün 7- 8 kat büyümesinin öngörüldüğünü ifade eden Davulcuoğlu, "Dünyada kişi başı mobilya harcamaları 2004 yılı verilerine göre, ülkemizin 17 Euro mobilya harcaması var. Mobilya sektörünün büyüklüğü kayıt dışının da varlığından dolayı tam hesap edilememekle birlikte, biz MOSDER olarak tüm tedarik kaynaklarını da dikkate alarak yaptığımız hesaplarda 7 milyar dolar perakende fiyatlarla, 4.8 milyar dolar civarında da toptan fiyatlarla hacim olduğunu biliyoruz." dedi.

Davulcuoğlu, "Bunu dikkate aldığımızda, 17 Euro'luk istatistiğin yaklaşık 40-50 Euro civarındadır. Yaşlanmış, ihtiyaçlarını bir anlamda yenileme ihtiyacı olan Avrupa ile genç nüfusa sahip bir Türkiye'yi karşılaştırıyoruz. Yani ihtiyacını gidermiş bir ülkede bile kişi başı 210 Euro mobilya harcaması varken, ülkemizde 40-50 Euro'luk harcama var. 2006 dünya mobilya pazarında toplam 264 milyar dolarlık toplam mobilya hacminin 80 milyar dolarlık kısmı ihracatla satılmış durumda. Avrupa mobilya sektörünün yaklaşık 1,1 milyar çalışan ve 128 bin işletme sayısı olduğunu biliyoruz. MOSDER olarak Avrupa Mobilya Federasyonun üyesiyiz. Tüm verileri oradan alıyoruz. Türkiye mobilya sektöründe yoğunlaşmış bölgeler toplamında, 30 bin civarında üretici, 32 bin civarında perakende, toplam 250 bin çalışanın olduğunu öngörüyoruz. Tüm yan sanayi ve çalışan ailelerini de işin içine dahil edersek yaklaşık 1 milyon insan Türkiye'de mobilya sektöründen ekmek yiyor. Sektör ihracatı son 5 yılda 5 kat büyüdü. 5 yıl önce 220 milyon dolar civarındaki ihracatımız, 2007'de 1 milyar 26 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İthalat da artış var ama mobilya sektörümüz cari açık vermeyen bir sektör. Yani ihracatı, ithalatından fazla olan bir sektör. Toplam ithalatımız 2007'de 680 milyon dolar. Yaklaşık 350 milyon dolar cari fazlalığımız var." dedi.

Samsun'un mobilya sektörüne de değinen Davulcuoğlu, "Samsun'u Samsunlular bizden daha iyi bilir. Ama 2006 yılı itibariyle 5 milyon dolarlık ihracatı var. Ne yazık ki direkt mobilyaları ilgilendirmeyen başlıklar bile bu 5 milyon dolarlık ihracata eklenmiş. 2006'da Türkiye ihracatı toplam 760 milyon dolar olduğuna göre Samsun'un payı ne yazık ki bariz bir şekilde ortadadır. Samsun konum olarak Rusya'ya, Gürcistan'a, Ukrayna'ya ve tüm Karadeniz havzasına ihracat, orta ve Doğu Karadeniz'e hemen altındaki Doğu Anadolu Bölgesi'ne iç pazar için çok avantajlı bir konuma sahip.'' şeklinde konuştu. (Cihan Haber Ajansı)

Diğer Haberler
Muşlu Öğrenciler İş Dünyasına Mektup Gönderip Yatırım Yapılması Çağrısında Bulundu
Meral: Çobanlık moda olursa kimse şaşırmasın
Doğu-Batı AŞ'ye ilk adım!
TUSKON, Türk Sanayicisini ABD'li Firmalarla Buluşturuyor
Sanayinin yönünü `vizyonerler takımı` belirleyecek
Arınç'tan 'Saray Entrikaları' Yorumu
Altınpark’ta dev zirveye 10 bin ziyaretçi bekleniyor
ANFED Başkanı Kaynak: "Ticaret Zirvesi'yle İç Anadolu'daki İşadamlarını Biraraya Getirmeyi Amaçlıyoruz"
Global çalkantıyla birleşen iç siyasi meseleler ekonomiyi olumsuz etkileyebilir
İşadamları Erzurum`da buluştu 200 projeyle bölge kalkınacak
"Ben de varım` diyen 1000 işadamı doğuya koştu
TUSKON'un Doğu'da Kurduğu Ticaret Köprüsünde Önemli Ticari Anlaşmalar Yapıldı
Erdoğan: Durmak yok, yola devam
TUSKON, Doğu Anadolu`ya ticaret köprüsü kurdu
Küresel kriz daha çok sarsacak Anayasa değişikliği hızlandırılsın
TUSKON`a üye 150 dernek ve bazı STK`lar Doğu ve Güneydoğu`ya yatırım için atağa geçti
Doğu ve Güneydoğu`da devletin yükü azalacak
Aslında Sosyal Güvenlik Reformu yapılsın diye yürüyüş düzenlenmeli
İş dünyası oyuna dahil olacak
Partileri halk kurar halk kapatır

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama