www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İşadamlarının kardeşlik köprüsü Diyarbakır`da ilk fabrikasını açtı

Doğu ve Güneydoğu `ya yatırım için seferber olan TUSKON , sonuç almaya başladı. `Kardeşlik köprüsü`nün meyvesi olan ilk fabrika dün Diyarbakır `da açıldı. İlk etapta 75 kişiyi istihdam eden tesis, üç yıl içinde 300 kişiye ekmek kapısı olacak.


Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu `nun Güneydoğu `yla kurduğu `kardeşlik köprüsü`, meyvesini vermeye başladı. TUSKON `un şubat ayında düzenlediği Güneydoğu gezisine katılarak yatırım sözü veren işadamı Necdet Tuğrul , Diyarbakır `da terlik fabrikası kurdu. İlk etapta 75 kişiye iş imkanı sağlayan tesis, 4 milyon yeni liraya mal oldu. Vali Hüseyin Avni Mutlu `nun katıldığı törenle dün faaliyete başlayan fabrika, üç yıl içinde 300 kişiyi istihdam edecek. Yatırımı yapanlar ise aslen Diyarbakırlı olan Necdet ve Ümit Tuğrul kardeşler. 15 yıl önce İstanbul `a göç eden aile, TUSKON sayesinde memleketine yardım eli uzatıyor. Hemşehrilerine ekmek kapısı açmanın heyecanını yaşayan Necdet Tuğrul , "Gerekirse birkaç yıl para kazanmamaya razıyız." diyor. En büyük amaçlarının istihdam olduğunu vurguladıktan sonra çarpıcı bir iddiada bulunuyor: "Güneydoğu , yakın gelecekte Çin ve Hindistan gibi yatırım çeken bir üs olacak. Biz de, Diyarbakır `ın köy değil yatırım cazibesine sahip bir metropol olduğunu göstermek istiyoruz."


di-ter isimli terlik fabrikasının açılması şehir halkını da mutlu etti. Tesiste çalışmaya başlayan 27 yaşındaki Süleyman Kalaman, `eli ekmek tutmaya başladığı için` büyük sevinç yaşıyor. Kahvehane köşelerinde geçen günlerin son bulduğunu belirtirken, duduklarından şu cümleler dökülüyor: "Artık eşim ve çocuklarımın yüzüne bakmaktan çekinmiyorum. Çünkü ailemi geçindirebildiğim sigortalı bir işim var." Güneş Kırme de, fabrikada çalışmaya başlayan 70 kişiden biri. 7 çocuklu ailenin iş sahibi tek üyesi. Düzenli bir işe kavuştuğu için kendisini şanslı hissediyor. En çok da sigortasının yapılmasına sevinmiş. Elde ettiği sosyal haklar, bütün aile için `garanti` anlamı taşıyor. Özellikle de sağlık konusunda.


TUSKON `un geçen yıl Kurban Bayramı `nda yoksul ailelere kurban eti dağıtmasıyla başlayan `Kardeşlik Köprüsü `, iş görüşmeleri olarak devam etmişti. Görüşmeler sonrası Necdet ve Ümit Tuğrul kardeşler, İstanbul `daki yatırımlarının bir kısmını Diyarbakır `a kaydırmaya karar vermişti. Konfederasyon Başkanı Rızanur Meral `ın "Rapor değil, aksiyon zamanı." sözünden sonra Diyarbakır `da yatırım yapmaya karar veren Tuğrul kardeşler, fabrika kurmak için resmî girişim başlattı. İki ay gibi kısa bir sürede resmî işlemler tamamlandı . Fabrika yeri belirlendi ve ilk etapta çalışacak 70 işçi eğitime tabi tutuldu. Diyarbakır -Şanlıurfa yolunun 10`uncu kilometresinde kurulan terlik fabrikası , 17 bin metrekare açık, 4 bin metrekare kapalı alana sahip. İlk etapta 70 kişinin çalıştığı fabrika sayesinde 3 yıl sonra 300 kişi işe kavuşacak. Fabrikada şu anda sadece kışlık terlik üretimine başlandı. Gelecekte ise, tüm terlik çeşitleri ve ayakkabı imalatı yapılması hedefleniyor. di-ter terlik fabrikasının açılışına Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya , Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD ) Başkanı Aziz Nart , Türkiye `nin batısından gelen 100`e yakın işadamı ve Diyarbakırlı işadamları katıldı. Fabrikanın kurulması sürecinde işadamlarına büyük destek veren Vali Mutlu , açılışın `iş, aş bekleyen insanların duası dileği` olduğunu dile getirdi. Diyarbakır Sanayi Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya da fabrikanın Diyarbakır `a gelecek yatırımı harekete geçireceğini kaydetti.


Tek kuruş teşvik almadan Diyarbakır `a 4 milyon yeni liralık yatırım yapan Tuğrul kardeşlerin yatırımı 3 yıl sonra 20 milyon yeni lirayı aşacak. Şu anda günlük 14 bin, sonra 35 bin çift terlik üretilecek. Yıllık 10 milyon yeni lira değerinde üretim hedefleniyor. Üretimin yüzde 80`i iç piyasaya verilecek, geri kalanı ise Ortadoğu ülkelerine ihraç edilecek. Fabrikanın sahibi Necdet Tuğrul , "Gerekirse 1-2 yıl kazanmamaya da razıyız." diyerek, Diyarbakır `a para kazanmaya değil, istihdam oluşturmaya geldiklerini anlatıyor: "Ben Doğu`nun kalkınmasından önce kazanmamayı göze alıyorum. Diyarbakır `ın köy değil, yatırım yapılabilecek cazibesi olan bir metropol olduğunu göstermek istiyoruz." İstanbul , İzmir ve Bursa gibi yatırımın üssü olan merkezlerde artık iş yapmanın zorluğuna da değinen Tuğrul , Diyarbakır ve bölgenin yakın bir gelecekte yatırım için cazip bir merkez olacağı görüşünde. Bölgenin zaman içerisinde `yatırım isteyen` konumdan çıkıp, `yatırım yapılmak istenen` konuma geleceğinin altını çizen Tuğrul , "Şu anda işadamları nasıl ucuz olduğu için Çin ve Hindistan `a yatırım yapmak istiyorlarsa bu bölge de o konuma gelecek. Biz öncüyüz ama arkamızdan yatırım geleceğine inanıyorum." diyor.


Tuğrul kardeşler, 1993 yılında 300 milyon TL sermayeyle iş için İstanbul `a geldi. Burada 175 milyon TL `ye atölye kiralayan 4 kardeş, 125 milyon sermayeyle plastik hammadde üretmeye başladı. Tuğrul kardeşler, 1998 yılında ise, 4 milyar lira sermayeyle kendi ürettikleri plastik hammaddeden plastik taban yapmaya başladı. 1999 yılında işlerinin büyümesi üzerine 5, 2000 yılında 25 işçi aldılar. 2001 yılında 40 işçi ve 150 bin YTL ile terlik fabrikası kurdular. Şu anda İstanbul `da 100 işçinin çalıştığı atölyede plastik hammadde plastik tabana dönüştürülüyor. Yıllık 10 milyon dolar ciro yapan Tuğrul kardeşler, ürettikleri terlikleri Türkiye `de 128 toptancıya veriyor. Üretimin yüzde 10`unu da Balkan ülkelerine ihraç ediyor. Tuğrul kardeşler, işlerin yolunda gitmesi durumunda İstanbul `daki yatırımlarının tümünü Diyarbakır `a kaydırmayı hedefliyor. TUSKON `un Kurban Bayramı ile başlayan `Kardeşlik Köprüsü ` ziyaretlerine katılan işadamları arasında olan Necdet Tuğrul , bu sayede 14 yıl önce göç ettiği memleketi Diyarbakır `a daha sık gelmeye başlamış. Ziyaretle birlikte bölgedeki işadamları ve yetkililerle görüşmeler sırasında da İstanbul `daki yatırımlarının bir kısmını memleketine kaydırmaya karar vermiş. Bu karar, TUSKON `un 22 Şubat`ta 50 kişilik bir işadamı heyetiyle yaptığı ziyaretten sonra olgunlaşmış.


Ortadoğu `ya ihracat yapacak


Necdet ve Ümit Tuğrul `un kurduğu terlik fabrikası, 4 bin metrekare kapalı alana sahip. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu`nun açılışını yaptığı tesis, 4 milyon YTL `ye mal oldu. Üretilen terlik ve ayakkabının yüzde 80`i iç piyasaya verilecek, geri kalanı Ortadoğu ülkelerine ihraç edilecek.


İşe kavuşan bölge halkı çok mutlu


Terlik fabrikasında çalışmaya başlayan 27 yaşındaki Süleyman Kalaman bir aile reisi. Daha önce tekstil sektöründe çalışan Kalaman, uzun bir süre işsiz kalmış ve evine ekmek parası götürememiş. Ancak şimdi işadamlarının yatırımıyla sigortasının da yatırılacağı bir işe kavuştu. Kalaman, "Artık ailemi geçindirecek bir işim olduğu için mutluyum." sözleriyle memnuniyetini dile getiriyor. Güneş Kırme de, fabrikada çalışmaya başlayan 70 kişiden biri. 7 çocuklu ailenin bireyi olan Kırme, düzenli bir işe kavuştuğu için çok mutlu. En çok sigortalı bir işte çalışacağı için sevinen Kırme, "İş bulmanın yanı sıra büyük bir firmada çalışıyor olmanın güveni içindeyim. Bütün sosyal haklarıma sahip olarak işe başlıyorum." şeklinde konuşuyor.


ZAMAN

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Makedonya Yazılı Medyası TUSKON Ziyaretinde
TUSKON'un Türkiye Düzenlediği Sonuç Toplantısı, İş Dünyası Başkanlarını Buluşturdu
TUSKON, Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sayın Seif Ali Iddi'yi Ağırladı
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TUSKON’u Ziyaret Etti
Rusya’da Yatırım Kriz Öncesine Göre İki Kat Daha Ucuz
İşadamları Suriye`den Mutlu Döndü
TUSKON, Doğu'nun Ekonomik Sorunlarını Raporlaştırdı
İngiliz Akademisyenler TUSKON’da buluştu
TUSKON, Etiyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin’i Öğle Yemeğinde Ağırladı
T.C. Enerji Bakanı Sn.Hilmi Güler ve AB Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Sn.Olli Rehn TUSKON’un Düzenlediği Panelde Buluştu
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor
Türkiye`den Afrika`ya İhracat Yüzde 31 Arttı
KASİF, Samsun ve Trabzon`da Gençleri Eğiterek Meslek Sahibi Yapacak
GÜNSİAF Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Kenya-Tanzanya Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama