www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON`dan Türk ekonomisine büyük katkı

TUSKON Başkanı Rızanur Meral , 3 yıl içinde kurulan 5 dış ticaret köprüsüyle Türk işadamlarının 5 milyar dolarlık iş hacmi sağladığını söyledi. Meral , "Afrika "ya 100 Türk işadamı yerleşti" dedi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral , yurt dışında Türk işadamlarının fazla bulunmadığı coğrafyalara köprüler kurmayı misyon edindiklerini belirtirken, "Bugüne kadar 5 ticaret köprüsü projesiyle orta ve uzun vadede 5 milyar dolarlık iş hacmi yaratıldı" diyor. Meral , yurtdışı projelerde hangi misyonu üstlendiklerini, kendisiyle söyleşimizde anlatırken, sorularımızı şöyle cevaplandırdı:


Bugüne kadar dışarıda kaç köprü projesi yaptınız?


5 köprü projesi yaptık. İkisi Afrika -Türkiye arasında, ikisi Avrasya ve birisi de Türkiye -Pasifik köprü projeleri. Amacımız, Türkiye `nin geleceğiyle olan ilişkileri ticari açıdan da güçlendirmek ve giremediğimiz pazarlarla güçlü köprüler kurmak. İkincisi de TUSKON üyesi esnafı işadamı, işadamını sanayici, sanayiciyi de ihracatçı konumuna getirmek.


Afrika "da hangi sonuçlar ortaya çıktı?


2006`da başladık bu projeye. Kısa vadede en başarılı proje oldu. Avrasya ile olan köprü projesi ise hem Avrasya `daki ülkelerle hem de Asya `da taahhüt sektöründe önemli işlerin açılmasında etken oldu.


Pasifik Projesi nasıl gidiyor?


Bu projenin amacı, daha çok bizlerce bilinmeyen ülkelerle ilişki kurmayı sağlamaktı. Örneğin, Hindiçini Yarımadası`nda bir ülke olan Myanmar (Burma ), Laos , Vietnam var. Dün Laos Bakanı geldi, onunla görüştük.


TANZANYA `YA GİDİYORUZ Bu köprüler, Türkiye `ye hangi kazançları sağlıyor?


5 milyar dolarlık bir iş potansiyeli var. Düşünün İran `ın petrol dışı ihracatı 4-6 milyar dolar. Bizler, Türkiye `ye 5 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratıyoruz. Afrika `ya 100 işadamı yerleşti. Çin Devlet Başkanı 17 Afrika ülkesine gitti geçen yıl. Bush ile Merkel de gitti. Sadece Nijerya `da 5 yılda 50 milyar dolarlık yatırım söz konusu. 2006 sonu itibarıyla Türk işadamlarının Afrika `da üstlendiği müteahhitlik projesi toplamı 16 milyar doları aştı. Bu kıtada gelecek 3 yıllık dönemde ise 10 milyar dolarlık yeni müteahhitlik projesi üstlenilmesi hedefleniyor. Bu çerçevedeki çalışmaları görmek üzere Tanzanya `ya gidiyoruz.


Tanzanya `da neler yapacaksınız?


2006 ve 2007 mayıs aylarında düzenlenen köprü programları, karşılıklı çok sayıda işadamına yeni bir vizyon katmış, yeni ticaret imkanlarına altyapı hazırlamıştı. Şimdi Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete`nin Afrika Birliği `nin dönem başkanlığını üstlenmesiyle Tanzanya , yıldızı parlayan bir ülke oldu.


PASİFİK `TEN 500 İŞKADINI GELİYOR


Yatırım ve yabancı sermaye alanında da önemli bir merkez haline geldi. Bu nedenle 26 - 28 Nisan arasında yapılacak gezimiz çok önemli olacak. Bu yıl başka köprü projeleri nasıl işleyecek?


Mayıs ayında 3`üncü "Türkiye -Afrika Toplantısı" olacak. 40`ın üzerindeki ülkeden 500 civarında işadamı işbirliği için gelecekler. Haziranda 2. Pasifik toplantısını yapacağız. Daha önceki ülkelere Maldivler , Afganistan , Hindistan ve Bangladeş dahil ediliyor. Yani, Çin hariç Güney Doğu Asya ülkeleri. Papua Yeni Gine `den Maldivler `e kadar ülkeler. Gelenler arasında 500 işkadınını da ağırlayacağız.


YATIRIM KORKUSUNU YENENLER BAŞARIR


Meral , TUSKON `dan proje isteyen kentleri, sahaya inmeye çağırıyor. Samsun `da işadamlarının şikayetlerini dinlediği bir toplantıda devletin kendilerine yardım ve teşvik yapmadığını anlatan bir grup işadamı grubuyla görüşmesini, Meral şöyle anlatıyor: "Onlara, `Karadeniz `e kıyısı olan tüm ülkeler, Karadeniz çanağı sizin oyun alanınızdır. Diyelim, beyaz eşya bayisisiniz ve artık eskisi gibi para kazanamıyorsunuz. Öyleyse, Bulgaristan `a, Rusya `ya, Gürcistan `a, Azerbaycan `a gidin orada mağaza açın . Her yer iş kaynıyor. Bunu bilip görmeden yatırım korkusunu aşamazsınız. Bu korkuyu yenenler başarılı oluyor ve ihracat yapacak düzeye geliyorlar. Biz köprü projelerinde bunu amaçlıyoruz."


AB , ANAKONDA GİBİ BİZİ DE HAZMEDECEK


Konfederasyon olarak AB "ye üyeliği desteklediklerini vurgulayan Meral , bunun için Brüksel "e ofis açtıklarını bildirdi. Meral , şöyle devam etti: "Bu destek kayıtsız şartsız değil tabii ki. Kısa değil, uzun bir süreç. Kuzuyu yutan Anakonda yılanı gibi, AB de önce yeni üyelerini hazmedecek. Biliyorsunuz Anakonda yılanı bir kuzuyu yer, sonra uzun süre hiçbir şey yemez. Gider bir kenarda onu hazmetmeye çalışır. Hazmettikten sonra yeni yiyeceğini arar . AB de yeni üyelerini hazmedecek. Ondan sonra bizi de entegre etmeye çalışacak. 10-15 yıl gibi bir zaman belki."


Perihan ÇAKIROĞLU
2008-04-23 Bugün

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Asya-Pasifik Ticaret Köprüsü, 20 Ülkeden 465 İşadamını Buluşturdu
Ege İş Dünyası 200 İşadamı ile Uzakdoğu Pazarını Zorlayacak
Osmanlı taktiğiyle milyar $`lık ihracat
KASİF İstihdam Garantili "Satış Pazarlama Elemanlığı" Kursu Veriyor
Büyükelçi Tebogo Seokolo, Türk İşadamlarını Güney Afrika'ya Yatırıma Davet Etti
`2,9 Trilyon dolarlık pazara göz diktik`
Gaziantepli sanayiciler: TUSKON'un ticaret köprüsü, Hannover Fuarı'ndan daha faydalı
İçeriden umut yok, bari Pasifik Zirvesi'ni kaçırmayın
TUSKON zirvesi, Pasifik'le ticareti ikiye katlayacak
ESİAD Edremit'li işadamlarını birleştirecek
Hindistan’lı İşadamları İlk Defa TUSKON'un 'Asya -Pasifik Ticaret Köprüsü' Programına Katılacak
DASİDEF'e bağlı 15 dernek ASYA/PASİFİK Programına Heyet Halinde Katılacak
ANSİFED, İşadamlarını Pasifik Zirvesi’ne davet ediyor
TUSKON`un Washington toplantısında Babacan`dan ufuk turu
TUSKON, Türkiye -Asya/Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'nün İkincisi Gerçekleştirecek

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama