www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON`dan Türk ekonomisine büyük katkı

TUSKON Başkanı Rızanur Meral , 3 yıl içinde kurulan 5 dış ticaret köprüsüyle Türk işadamlarının 5 milyar dolarlık iş hacmi sağladığını söyledi. Meral , "Afrika "ya 100 Türk işadamı yerleşti" dedi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral , yurt dışında Türk işadamlarının fazla bulunmadığı coğrafyalara köprüler kurmayı misyon edindiklerini belirtirken, "Bugüne kadar 5 ticaret köprüsü projesiyle orta ve uzun vadede 5 milyar dolarlık iş hacmi yaratıldı" diyor. Meral , yurtdışı projelerde hangi misyonu üstlendiklerini, kendisiyle söyleşimizde anlatırken, sorularımızı şöyle cevaplandırdı:


Bugüne kadar dışarıda kaç köprü projesi yaptınız?


5 köprü projesi yaptık. İkisi Afrika -Türkiye arasında, ikisi Avrasya ve birisi de Türkiye -Pasifik köprü projeleri. Amacımız, Türkiye `nin geleceğiyle olan ilişkileri ticari açıdan da güçlendirmek ve giremediğimiz pazarlarla güçlü köprüler kurmak. İkincisi de TUSKON üyesi esnafı işadamı, işadamını sanayici, sanayiciyi de ihracatçı konumuna getirmek.


Afrika "da hangi sonuçlar ortaya çıktı?


2006`da başladık bu projeye. Kısa vadede en başarılı proje oldu. Avrasya ile olan köprü projesi ise hem Avrasya `daki ülkelerle hem de Asya `da taahhüt sektöründe önemli işlerin açılmasında etken oldu.


Pasifik Projesi nasıl gidiyor?


Bu projenin amacı, daha çok bizlerce bilinmeyen ülkelerle ilişki kurmayı sağlamaktı. Örneğin, Hindiçini Yarımadası`nda bir ülke olan Myanmar (Burma ), Laos , Vietnam var. Dün Laos Bakanı geldi, onunla görüştük.


TANZANYA `YA GİDİYORUZ Bu köprüler, Türkiye `ye hangi kazançları sağlıyor?


5 milyar dolarlık bir iş potansiyeli var. Düşünün İran `ın petrol dışı ihracatı 4-6 milyar dolar. Bizler, Türkiye `ye 5 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratıyoruz. Afrika `ya 100 işadamı yerleşti. Çin Devlet Başkanı 17 Afrika ülkesine gitti geçen yıl. Bush ile Merkel de gitti. Sadece Nijerya `da 5 yılda 50 milyar dolarlık yatırım söz konusu. 2006 sonu itibarıyla Türk işadamlarının Afrika `da üstlendiği müteahhitlik projesi toplamı 16 milyar doları aştı. Bu kıtada gelecek 3 yıllık dönemde ise 10 milyar dolarlık yeni müteahhitlik projesi üstlenilmesi hedefleniyor. Bu çerçevedeki çalışmaları görmek üzere Tanzanya `ya gidiyoruz.


Tanzanya `da neler yapacaksınız?


2006 ve 2007 mayıs aylarında düzenlenen köprü programları, karşılıklı çok sayıda işadamına yeni bir vizyon katmış, yeni ticaret imkanlarına altyapı hazırlamıştı. Şimdi Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete`nin Afrika Birliği `nin dönem başkanlığını üstlenmesiyle Tanzanya , yıldızı parlayan bir ülke oldu.


PASİFİK `TEN 500 İŞKADINI GELİYOR


Yatırım ve yabancı sermaye alanında da önemli bir merkez haline geldi. Bu nedenle 26 - 28 Nisan arasında yapılacak gezimiz çok önemli olacak. Bu yıl başka köprü projeleri nasıl işleyecek?


Mayıs ayında 3`üncü "Türkiye -Afrika Toplantısı" olacak. 40`ın üzerindeki ülkeden 500 civarında işadamı işbirliği için gelecekler. Haziranda 2. Pasifik toplantısını yapacağız. Daha önceki ülkelere Maldivler , Afganistan , Hindistan ve Bangladeş dahil ediliyor. Yani, Çin hariç Güney Doğu Asya ülkeleri. Papua Yeni Gine `den Maldivler `e kadar ülkeler. Gelenler arasında 500 işkadınını da ağırlayacağız.


YATIRIM KORKUSUNU YENENLER BAŞARIR


Meral , TUSKON `dan proje isteyen kentleri, sahaya inmeye çağırıyor. Samsun `da işadamlarının şikayetlerini dinlediği bir toplantıda devletin kendilerine yardım ve teşvik yapmadığını anlatan bir grup işadamı grubuyla görüşmesini, Meral şöyle anlatıyor: "Onlara, `Karadeniz `e kıyısı olan tüm ülkeler, Karadeniz çanağı sizin oyun alanınızdır. Diyelim, beyaz eşya bayisisiniz ve artık eskisi gibi para kazanamıyorsunuz. Öyleyse, Bulgaristan `a, Rusya `ya, Gürcistan `a, Azerbaycan `a gidin orada mağaza açın . Her yer iş kaynıyor. Bunu bilip görmeden yatırım korkusunu aşamazsınız. Bu korkuyu yenenler başarılı oluyor ve ihracat yapacak düzeye geliyorlar. Biz köprü projelerinde bunu amaçlıyoruz."


AB , ANAKONDA GİBİ BİZİ DE HAZMEDECEK


Konfederasyon olarak AB "ye üyeliği desteklediklerini vurgulayan Meral , bunun için Brüksel "e ofis açtıklarını bildirdi. Meral , şöyle devam etti: "Bu destek kayıtsız şartsız değil tabii ki. Kısa değil, uzun bir süreç. Kuzuyu yutan Anakonda yılanı gibi, AB de önce yeni üyelerini hazmedecek. Biliyorsunuz Anakonda yılanı bir kuzuyu yer, sonra uzun süre hiçbir şey yemez. Gider bir kenarda onu hazmetmeye çalışır. Hazmettikten sonra yeni yiyeceğini arar . AB de yeni üyelerini hazmedecek. Ondan sonra bizi de entegre etmeye çalışacak. 10-15 yıl gibi bir zaman belki."


Perihan ÇAKIROĞLU
2008-04-23 Bugün

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Tekstilci kaçıyor mu?
Türkiye’de artık kimse petrol kaçakçılığı yapamayacak
Karadenizli gençler nasıl kurtulur?
BİSİAD Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Tarafından Açıldı
TUSKON Başkanı Meral: 'Yenilik yapmayan işletmeler ölmeye mahkum'
Türkler 5.8 milyar dolara Etiyopya'yı inşa edecek
`Karadeniz`in sorunları istihdamla çözülür`
'Karadenizli gençlerin sorunu istihdamla aşılır'
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun:`İşsizlik hastalığı, yatırımla tedavi edilir`
Tuncer Kayalar: TUSKON`un Afrika zirvesine katılım artar`
TUSKON, Laos`ta seminer verdi
Kayseri neden farklı ?
Birileri Türkiye'nin Düzenini Bozmak İstiyor
TUSKON'dan işadamlarına 'STK'lara üye olun' çağrısı
Güneydoğu'da terörün tek panzehiri yatırım

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama