Avrasya İle 1,5 Milyar Dolarlık İş Bağlantısı

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), 2. Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü etkinliği çerçevesinde 1.5 milyar dolarlık iş bağlantısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracat ve dış ticaret çeşitlenmesini sağlamak amacıyla 2. Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü etkinliğinin başlatıldığını belirtti. Türkiye ile bölge ülkeleri arasında tuğla, un fabrikasından, tuvalet kağıdı üretim tesisine, gelinlikten altın işlemeciliğine kadar birçok farklı alanda bir yıllık 1,5 milyar dolarlık iş bağlantısının kurulmasını gerçekleştirdiklerini kaydetti.


Meral, etkinlik kapsamında birçok iş ortaklığına imza atılacağını aktararak, "Ukrayna'da 25 milyon dolarlık boru üretim projesi, Tacikistan'da 1,5 milyon dolarlık tuvalet kağıdı üretim tesisi, Kazakistan'da un fabrikası kurularak ortak işletilmesi, 400 bin dolar hacimli kaliteli Türk kilim ve halılarının Kazakistan'da satışı, Moğolistan'da bir tuğla fabrikası kurulması yönünde pek çok iş ortaklığı için şirketler hazırlıklara başladı" diye konuştu. Meral, hedefin, Avrasya bölgesine yönelik girişimi, 2008 yılının Mayıs ayında Afrika'yı, Haziran ayında ise Pasifik'i içine alan benzer nitelikte zirvelerle pekiştirmesi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 60'ının AB ülkeleriyle olduğunu dile getiren Meral, AB ile olumsuz konjonktürel gelişmelerin ticarete de yansıyacağını ifade etti. Meral, AB ile ticaret oranının düşmesi gerektiğini söyleyerek, "Ama bu düşüş, AB ile ticaret oranını düşürerek değil, diğer bölgelerle ticaret artırarak olmalı. AB ile ticaret oranı yüzde 35 olursa, Türkiye daha dengeli bir dış ticaret politikasına ulaşmış olur. Dünyanın diğer coğrafyalarına olan ticareti hızla geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Meral, Türkiye'nin, problemlerinin çözümünde ve dünya gelişmişliği düzeyinde lig atlayabilmesi için özellikle ihracatının, ülkenin her tarafına yayılması ve artırılması gerektiğini kaydetti.

-"2007 KAYIP YIL DEĞİL"

2007'inin kayıp yıl olduğuna ilişkin görüşlere katılmadıklarını da ifade eden Meral, Türkiye'nin her yıl büyük kazançlarla büyüdüğünü vurguladı. Meral, 2007'nin, sanayinin önündeki engellerin çözülemediğini ve biraz daha büyüdüğü bir yıl olduğunu dile getirerek, "Ama kayıp bir yıl olduğu söylenemez. Biz olaya böyle bakıyoruz. 2008 yılın için de tedbirlerin alınması ve bir an önce uygulamaya koyulması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'nin sanayisinin rekabet gücünü arttırılabilmesi ve istihdamın yükseltilmesi için bu kararların süratle alınması gerekli" dedi. Özelikle global ekonomideki muhtemel risklerin yansımasının bilinemediği için 2008 yılına yönelik bazı belirsizlikler olabileceğini vurgulayan Meral, bu olumsuzluklara, risklere içerden ilaveler yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. "Bizi umutlandıran, özellikle Güneydoğu olaylarının çözümü noktasında atılan, neşter diyebileceğimiz toplumsal ve kurumsal, devlet kurumlarının konsonsusuyla yapılan operasyon, ameliyat diyelim... Bu önemli ameliyatın Türkiye'nin hastalıklarının iyileşmesine çok ciddi katkıda bulunacağını düşünüyoruz" diyen Meral, bu durumun, 2008 yılının tahmin edilenden daha parlak bir yıl olarak geçmesini sağlayacağına işaret etti.

Meral, Güneydoğu sorununun, şu andaki kararlılık ve kurumsal mutabakatla eğer üzerine gidildiği taktirde çözüleceğini kaydetti. Bu sorun çözülmesinin, Türkiye'ye bir ivme kazandıracağını belirten Meral, Güneydoğu'daki askeri ve diplomatik atakların sanayi ve yatırım atağıyla bütünlenmesi ve tamamlanması gerektiğini vurguladı. (ANKA)

(DG/NB/ZG) (Ankara Haber Ajansı)  2 Ocak 2008

 


TUSKON: Dış ticaret dengesi için AB ile ticaret yüzde 35 olmalı


İSTANBUL - Türkiye İşdamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, AB"nin Türkiye"nin dış ticaretinde yüzde 60 olan payının yüzde 35"e çekilmesi durumunda, Türkiye"nin dış ticarette daha dengeli bir dış ticaret politikasına ulaşmış...

İSTANBUL - Türkiye İşdamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Başkanı Rızanur Meral , AB `nin Türkiye `nin dış ticaretinde yüzde 60 olan payının yüzde 35`e çekilmesi durumunda, Türkiye `nin dış ticarette daha dengeli bir dış ticaret politikasına ulaşmış olur" dedi.


Dış Ticaret Köprüsü toplantıları ile Afrika , Avrasya ve Pasifik ülkelerinin işadamları ile Türk işadamlarını buluşturan TUSKON , bu yıl mayıs ayında Afrika , haziran ayında ise Pasifik ülkelerinin işadamlarını ağırlayacak.


AB `nin payı yüzde 60


Bu yıl gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, çeşitli firmaların yaklaşık 1.5 milyar dolarlık iş bağlantısı yaptıklarını belirten Meral , Türkiye `nin dış ticaretinin yüzde 60`ının AB ülkeleriyle olduğunu, AB ile olumsuz konjonktürel gelişmelerin ticarete de yansıyacağını kaydetti.


Meral , "AB ile ticaret oranının düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ama bu düşüş, AB ile ticaret oranını düşürerek değil, diğer bölgelerle ticaret artırarak olmalı. AB ile ticaret oranı yüzde 35 olursa, Türkiye daha dengeli bir dış ticaret politikasına ulaşmış olur" diye konuştu.


"Lig atlamak için ihracat yayılmalı"


Avrasya bölgesinde Türk mallarına yoğun bir rağbet olduğunu, Avrupalı şirketlerin de bu bölgeye Türkiye ile birlikte girmek istediklerini kaydeden Meral , "Türkiye `nin problemlerinin çözümünde ve dünya gelişmişliği düzeyinde lig atlayabilmesi için özellikle ihracatının, ülkenin her tarafına yayılması ve artırılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Meral , kendilerinin dış ticaret köprüleri çalışmalarının küçük gibi görünse de surlarda açılan birer delik gibi ileride büyüyeceğini dile getirdi.


"2007 yılı kayıp yıl değil"


TUSKON Başkanı Rızanur Meral , "2007`inin kayıp yıl olduğu" yönündeki görüşlere katılmadıklarını ifade etti. Meral , "2007, sanayinin önündeki engellerin çözülemediği, biraz daha büyüdüğü bir yıl olmuştur ama kayıp bir yıl olduğu söylenemez. Biz olaya böyle bakıyoruz. 2008 yılı içinde tedbirlerin alınması ve bir an önce uygulamaya koyulması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

2008-01-03 07:39:29 Dünya

Diğer Haberler
KARGİD, İşletmelere 'Nitelikli Eleman' Yetiştirecek
TUSKON, Doğu'nun gelişmesi için 4 ayaklı çözüm modeli önerdi
Çağlayan: "Yatırımcının Teşrifatçısı ve Koçu Olacağız"
'Sosyal güvenlikte 5 puanlık indirim 2008'de uygulanacak'
KASİF Başkanı Osman Reis; 2008 KOBİ'leri destekleme yılı olmalıdır
Cumhurbaşkanı Gül, TUSKON Heyetini Kabul Etti
Sivaslı İşadamlarından Sudan ve Etiyopya'ya 14 Milyon Dolarlık Yatırım
Cumhurbaşkanı Gül'ün Kazakistan'a Yatırım Çağrısına TUSKON'dan Olumlu Cevap
TUSKON Heyeti Tunceli'de Ortak Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
TUSKON Tunceli'ye çıkarma yaptı
Yeni anayasa için 70`i aşkın kuruluş bir araya geldi
TUSKON'un Yurt Dışı Açılımları İşadamlarına Önemli Katkılar Sağladı
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama