www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Her sektöre yatırım teşviki var, Afrika’yı Çinlilere bırakmayın

Tanzanyalı yetkililer Türk işadamlarını yatırıma çağırıyor. Madenlerin yüzde 97’sinin halen toprak altında bulunduğu ülkede, tarım , turizm, madencilik ve altyapı yatırımlarında da büyük fırsatlar bulunuyor


İhracatının yüzde 50’sinden fazlasını Avrupa ’ya yapan Türkiye için en öneml alternatif pazarların başında Afrika geliyor. 55 ülkenin yer aldığı kara kıtada son yıllarda Çinlilerin ağırlığı gittikçe artıyor. Ancak Afrikalı yöneticiler Çin ’n Afrika ’daki hegomanyasının artırmasından endişeli. 2005’te dünyanın en çok yatırım çeken ülkesi Tanzanya ’nın Turizm Bakan Yardımcısı Ezekil M. Maige, “Afrika ’nın kaderi Çinlilerin ellerine bırakılmamalı” diyerek bu endişeyi dile getirdi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Ciğer de, bu coğrafyada Türk işadamları açısından önemli fırsatlar sunduğunu vurgulayarak, Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programları’nın bu amaçla yapıldığını kaydetti. Ezekil M. Maige kendi ülkesinde özellikle tarım , turizm ve madencilik alanında yatırım yapılabileceğini belirtti. Maige, “Yılda 700 bin civarında turist geliyor. Bu konuda hedef turist sayısını 5 milyona çıkarmak. Turistlerin harcama ortalaması bin 500 dolar” diye konuştu. Bakan Yardımcısı , yabancı yatırımlar için verilen teşvikleri şöyle sıraladı: “Bir işadamı yatırım yapmak istediğinde, üretimde kullanılacak bütün makine ekipman ve inşaat malzemeleri vergiden muaf. Yapılan yatırım kendi maliyetini kurtarıncaya kadar da gelir vergisi alınmıyor. Dünya Bankası da yatırımların bir miktarını güvence altına alıyor.”


Tanzanya Ticaret , Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Aloys J. Mwamanga “Ülkede taze ve meyve sebze üretimini değerlendirecek meyve suyu, konserve gibi işlenmiş gıdaya dönüştürecek sanayiye ihtiyaç var” dedi. Dünyanın en büyük altın üreticisi olan ülke aynı zamanda önemli kömür yataklarına sahip. Son olarak bütün Afrika kıtasının 100 yıllık ihtiyacını karşılayacak kömür madeni bulundu.


TUSKON ’un Başkan Vekili Ahmet Ciğer bu yıl 13 - 15 Mayıs tarihleri arasında CNR Fuar alanında düzenlenecek 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına bin civarında Afikalı 2 bin 500 Türk işadamının katılması, 40 bin iş görüşmesi ve 3 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturulması hedeflendiğini söyledi.


Dar Es Selam’da bin havuza kimyasal satıyor


İstanbul ’da havuz kimyasalları konusunda faaliyet gösterirken, Tanzanya ’ya taşınan Akif Kara, şimdi başkent Dar Es Selam’da bin havuza kimyasalları ve malzemeleri satıyor. İstanbul ’da deri işi yaparken maliyetler nedeniyle işleri zora giren Kara, TUSKON ’un Afrika zirvesinden Tanzanya ’da ticarete başladığını söyledi. 10 ay önce geldiğini anlatan Kara, “Burada, özellikle Batılı ve Hintli zenginlerin havuzlarına ve otellere hizmet veriyoruz” dedi. Bir taraftan Türkiye ’den havuz kimyasalları ihtal ederken, diğer taraftan da kereste ihraç ettiklerini dile getiren Kara, “Yıllık ihracatımız 2,5 milyon doları buluyor” dedi. Bu arada İstanbul ’dan bir başka Türk yatırımcının da ıstakoz ve istiridye ihracı için ülkeye geldiği öğrenildi.


Yaşar Holding ’den emekli oldu Tanzanyalılara tarımı öğretiyor


YaŞar Holding ’den üst düzey yönetici olarak emekliye ayrılan Muammer Öksüzhan, Tanzanya ’ya tarım için göç etmiş. Bir televziyon programında izlediği ve beğendiği ülkeye bacanağı Alim Ağaşçı ile birlikte tarım arazisi bakmak için gelen Öksüzhan, yatırım ajansından 30 bin dönüm araziyi 99 yıllığına kiraladıklarını anlattı. Öksüzhan, ülkenin en büyük nehirlerinden Rufuji’nin yakındaki arazisinde mısır ve pirinç üretiyor. Hedefi 30 bin dönümün 10 binini işlemek .


Afrika ’nın en barışçıl ülkesi hızla gelişiyor


Afrika ’da barış ve istikrarın bulunduğu ülkelerden birisi.


Hem güçlü, hem de çok agresif bir hükümet politikası var.


Adeta yatırıma aç bir ülke.


Sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda yatırım olanağı var.


Eğitim alanında da bölgede birçok fırsat bulunuyor.


Ekonomi yılda yüzde 9-10 büyüyor.


Kişi başına düşen milli gelir 1.100 dolar


Milli Gelir 14.1 milyar dolar


Nüfus 36 milyon


Yüzölçümü 1 milyon km2


Evrim ERGİN / Dar Es Selam
2008-05-05 Akşam

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Cari Açığın İlacı Gözümüzün Önünde
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-3
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-2
Afrika`nın patronlarına Türkiye`de meslek dersi
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-1
Kayalar: Topyekun kalkınma hedefinin yaşama geçirilmesinin şart
Kazakistan'da Neler Oldu ?
Küresel ticarette var olmanın yolu uyum
MARİFED`li KOBİ`ler büyümek için güç birliği yapacak
TUSKON, Kazakistan'da bir yıllık hedefi iki günde yakaladı
Dış Ticaret Müsteşarı Kayalar: Kilometre taşı olacak
Kazakistan’a ekonomik çıkarma
Türk-Kazak dostluğuna ticari köprü kuruluyor
Meral, "Bu anlaşmalarla Kazakistan ile olan ticaret hacmimiz büyüyecek"
Bravo! TUSKON, Kazakistan'da 500 milyon dolarlık imza !

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama