www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Afrika ile sıkı temasta

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu"nun (TUSKON) Dış Ticaret Müsteşarlığı"nın desteğiyle düzenlediği Dış Ticaret Köprüsü programları Kara Kıta ile ticari ilişkilerin daha artmasını sağladı.

Zirvelere katılan işadamları Türkiye "nin bu kıtaya yönelik dış ticaret açığının kapanmasına yardımcı oluyor. Afrika Birliği "nin dönem başkanlığını devralan Tanzanya "da incelemelerde bulunan TUSKON Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Ciğer , "Afrika Dış Ticaret Zirveleriyle amacımız Türkiye "nin bu bölge ile olan dış ticaret açığının kapatmak. Bu noktada önemli başarı sağladık" dedi.


TUSKON `un Başkan Vekili Ahmet Ciğer bu yıl 13 - 15 Mayıs tarihleri arasında CNR Fuar alanında düzenlenecet 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına bin kişinin katılacağını söyledi. Afrika `nın Türk işadamları için önemli fırsatlar barındırdığını belirten Ciğer, "Buralarda da yüzde 15 ile yüzde 20 zengin tüketici kesimi bulunuyor. Bu bölgeler eski sömürge ülkeleriyle ilişkilerinden dolayı Avrupa ülkelerinden çok ciddi ithalat yapıyorlar. İthal ettikleri ürünler çoğu Türkiye `de rahatlıkla yapılan ve aynı kalitede bulunabilen ürünler. Türkiye `de kesinlikle Avrupa `da bulunabilecek kaliteyi ucuza alınabiliyor." değerlendirmesini yaptı. İlk zirveye 500 işadamının geldiğini aktaran Ciğer, her yıl bu rakamın katlandığını kaydetti. Ciğer, "İlk gelen işadamlarıyla şimdiki gelenler arasında iş yapma kapasitesi bakımından nitelikli işadamları geliyor. Kendi ülkelerine bir şey alan değil ortak yatırım yapmak, ortak dağıtım şirketi kurmak gibi. Bu tecrübeyi kendi ülkelerine taşımak istiyorlar." diye konuştu. Türk işadamlarının da bu programlar sayesinde ihracatlarını artırdığını ve yeni pazarlara ulaştığını ifade eden Ahmet Ciğer , üye derneklerin düzenledikleri gezilere binlerce işadamının gittiğini belirtti. TUSKON `dan alınan bilgiye göre de daha önceki iki programa bin 300 civarında Afrikalı , 2 bin 600 Türk işadamı katıldı, 36 bin ikili görüşme gerçekleştirildi, 2,5 milyar dolarlık iş bağlantısı yapıldı. Bu yıl bin civarında Afikalı 2 bin 500 Türk işadamının katılması, 40 bin iş görüşmesi ve 3 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturulması hedefleniyor.


Ahmet Ciğerle görüşme yapan Tanzanya `nın Turizm Bakan Yardımcısı Ezekil M. Maige, hem Tanzanya `nın hem de diğer Afrika ülkelerinin yatırım anlamında büyük potansiyeller barındırdığını anlattı. Maige, kendi ülkesinde özellikle tarım ve turizm alanında yatırım yapılabileceğini belirterek, "Burada büyük araziler var, 12 ay boyunca ürün de alınabilir." dedi. Turizmin ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası `nın (GSMH ) yüzde 20`sini oluşturduğunu belirten Maige, "Yılda 700 bin civarında turist geliyor. Bu konuda hedef turist sayısını 5 milyona çıkarmak. Çoğunluğu Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin harcama ortalaması bin 500 dolar" diye konuştu. Bakan Yardımcısı , yabancı yatırımlar için verilen teşvikleri şöyle sıraladı: "Bir işadamı yatırım yapmak istediğinde, üretimde kullanılacak bütün makine ekipman ve inşaat malzemeleri vergiden muaf. Yapılan yatırım kendi maliyetini kurtarıncaya kadar da gelir vergisi alınmıyor. Ayrıca çeşitli sektörel teşvikler var. Dünya Bankası da yatırımların bir miktarını güvence altına alıyor." Aynı zamanda kendi sanayicisinin de gelişmesini istediklerini belirten Maige, yerli ortakla çalışmayı önerdiklerini bildirdi.


Tanzanya Ticaret , Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Aloys J. Mwamanga, tarım , ticaret ve sanayinin her dalında Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. Mwamanga hangi alanlarda yatırım yapılacaklar konular hakkında şunları söyledi, "Ülkede taze ve meyve sebze üretimi iyi. Bu üretimleri değerlendirecek meyve suyu, konserve gibi işlenmiş gıdaya dönüştürecek sanayiye ihtiyaç var. Her türlü tarım ürünü yetiştiği için bunlar endüstriyel hale getirilebilir. Küçük işletmelere yeni yatırım yollarını öğretecek ve bunları geliştirecek organize sanayi bölgeleri kurulabilir." Tanzanya `da çok sayıda güçlü debiye sahip nehirlerin bulunduğunu söyleyen Oda Başkanı Mwamanga, burada kurulacak hidro elektrik santrallerini devletin teşvik ettiğini ve özel sektöre açtığını duyurdu . Öte yandan başken Dar Es Selam`da yolların şiddetli yağışlar nedeniyle yolların bozulduğunu ifade eden Oda Başkanı, "Devlet her yıl 80 milyon dolarlık bütçe ayırıyordu. Bu yıl bu rakam 160 milyon dolara çıktı. Küçük onarımları yerliler yapıyor. Ama büyük yol yapımları için Türk yatırımcılar gelebilir. Yakında 300 kilometrelik yeni bir yol yapım ihalesi de yapılacak. Ayrıca burada maddi geliri yüksek insanlar ameliyat olmak için Hindistan `a veya Avrupa `ya gidiyor. Bunların ihtiyacını karşılayacak özel hasteneler de kurulabilir. " ifadelerini kullandı. TUSKON `un düzenleyeceği 3. Afrika zirvesine katılacağını belirten Mwamanga, "Bu organizasyon iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi için çok önemli. Üyelerimi katılmak için teşvik edeceğim" dedi.


Türk işadamı bin havuza tedarik yapıyor


İstanbul `da havuz kimyasalları konusunda faaliyet gösterirken, Tanzanya `ya taşınan Akif Kara, şimdi başkent Dar Es Selam`da bin havuza kimyasalları ve malzemeleri satıyor. İstanbul `da deri işi yaparken maliyetler nedeniyle işleri zora giren Kara, TUSKON `un Afrika zirvesinden Tanzanya `da ticarete başladığını söyledi. 10 ay önce bu ülkeye geldiğini anlatan Kara, "Burada, özellikle Batılı ve Hintli zenginlerin havuzlarına ve otellere hizmet veriyoruz" dedi. Bir taraftan Türkiye `den havuz kimyasalları ihtal ederken, diğer taraftan da kereste ihraç ettiklerini dile getiren Kara, "Şirketimizde 50 civarında insan çalışıyor. Havuz malzemeleri sattığımız müşterilerle sürekli temas halindeyiz. Onların elemanlarını eğitiyoruz. Haftalık kontroller yapılıyor" diye konuştu.


Tanzanyalılar tarımı Türklerden öğreniyor


Yaşar Holding `den üst düzey yönetici olarak emekli olan Muammer Öksüzhan, Tanzanya `ya tarım için göç etmiş. Bir televziyon programında izlediği ve beğendiği ülkeye önce turistik sonra da bacanağı Alim Ağaşçı ile birlikte tarım arazisi bakmak için gelen Öksüzhan, yatırım ajansından 30 bin dönüm araziyi 99 yıllığına kiraladıklarını anlattı. Öksüzhan, "Burada tarım arazisi çok ancak işlenmemiş. Biz buraya yeni tarım makineleri getirdik. Arazileri hem açıyor hem de işliyoruz." dedi. Öksüzhan, ülkenin en büyük nehirlerinden Rufuji`nin yakındaki arazisinde mısır ve pirinç üretiyor. Bir yandan kiraladığı arazide yeni tarım alanları açarken diğer yandan komşularına da yardım etmiş. Öksüzhan`ın hedefi 30 bin dönümlük arazinin 10 bin dönümünü işlemek. Halen hasadı iç pazara verirken, üretim fazlası durumunda yem sanayinde kullanılmak üzere Türkiye `ye ihraç etmek de planlar arasında.
2008-05-05 Haber7

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Tekstilci kaçıyor mu?
Türkiye’de artık kimse petrol kaçakçılığı yapamayacak
Karadenizli gençler nasıl kurtulur?
BİSİAD Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Tarafından Açıldı
TUSKON Başkanı Meral: 'Yenilik yapmayan işletmeler ölmeye mahkum'
Türkler 5.8 milyar dolara Etiyopya'yı inşa edecek
`Karadeniz`in sorunları istihdamla çözülür`
'Karadenizli gençlerin sorunu istihdamla aşılır'
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun:`İşsizlik hastalığı, yatırımla tedavi edilir`
Tuncer Kayalar: TUSKON`un Afrika zirvesine katılım artar`
TUSKON, Laos`ta seminer verdi
Kayseri neden farklı ?
Birileri Türkiye'nin Düzenini Bozmak İstiyor
TUSKON'dan işadamlarına 'STK'lara üye olun' çağrısı
Güneydoğu'da terörün tek panzehiri yatırım

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama