www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Avrupa`ya açığımızı Afrika`yla kapattık

Sahra altı ülkeleri olarak adlandırılan Afrika ülkelerine ihracatın geçen yıl yüzde 206,3 arttığını belirten TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer "Kuzey ülkelerindeki ticaret açığı Sahra altı ile kapatılmış oldu" dedi

Türk iş dünyasının yeni hedefleri arasında yer alan Afrika `nın tanıtılması ve yatırım imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla, Tanzanya `ya iş adamları ve gazetecilerden oluşan bir heyeti götüren Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu `nun (TUSKON ) Başkan Vekili Ahmet Ciğer , öncelikli olarak amaçlarının Tanzanya örneğinde Afrika `yı tanıtmak olduğunu söyledi


İhracatının yüzde 50`sinden fazlasını Avrupa `ya yapan Türkiye için en önemli alternatif pazarların başında Afrika `nın geldiğini belirten Ciğer, "2008 Ocak -Şubat aylarında Kuzey ülkelerine ihracatta 2007`nin ilk iki ayına göre yüzde 78,4, ithalatta ise yüzde 78,7 artış kaydedildi. Sahra Altı ülkelere yönelik ihracatta ise yüzde 206,3, ithalatta yüzde13,8 artış oldu. Sahra altı ülkelerde bir ihracat patlaması yaşandı.


Kuzey ülkelerindeki ticaret açığı Sahra altı ile kapatılmış oldu. Bu Türkiye `nin cari açığını da azaltıyor" dedi. 2005`de dünyanın en çok yatırım çeken ülkesi Tanzanya `nın Turizm Bakan Yardımcısı Ezekil M. Maige ise "Afrika `nın kaderi Çinlilerin ellerine bırakılmamalı" diyerek Türk yatırımcıları ülkesine çağırdı. Maige, kendi ülkesinde özellikle tarım ve turizm alanında yatırım yapılabileceğini belirterek, "Burada büyük araziler var, 12 ay boyunca ürün de alınabilir" dedi. Turizmin ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası `nın yüzde 20`sini oluşturduğunu belirten Maige, "Yılda 700 bin civarında turist geliyor. Bu konuda hedef turist sayısını 5 milyona çıkarmak. Çoğunluğu Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin harcama ortalaması bin 500 dolar" dedi.


HER TÜRLÜ TEŞVİK VAR


Bakan Yardımcısı , yabancı yatırımlar için verilen teşvikleri şöyle sıraladı: "Bir işadamı yatırım yapmak istediğinde, Üretimde kullanılacak bütün makine ekipman ve inşaat malzemeleri vergiden muaf. Yapılan yatırım kendi maliyetini kurtarıncaya kadar da gelir vergisi alınmıyor. Ayrıca çeşitli sektörel teşvikler var. Dünya Bankası da yatırımların bir miktarını güvence altına alıyor."


Büyük zirve 13 Mayıs `ta


13 - 15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 3. Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına binden fazla Afrikalı yatırımcının katılacağını söyleyen Ahmet Ciğer , İlk zirveye 500 işadamının geldiğini aktardı. Ciğer, her yıl bu rakamın katlandığını kaydederek.


"İlk gelen işadamlarıyla şimdiki gelenler arasında iş yapma kapasitesi bakımından nitelikli işadamları geliyor. Kendi ülkelerine bir şey alan değil ortak yatırım yapmak, ortak dağıtım şirketi kurmak gibi. Bu tecrübeyi kendi ülkelerine taşımak istiyorlar" dedi.


Safarinin merkezi


Tanzanya , doğanın bakirliği açısından Afrika `nın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Yabani hayvanlar ve bozulmamış doğa kaynağı ile safari rezervleri yeryüzü ekolojisi açısından çok kıymetli. Dünyanın en geniş safari park rezervi Serengeti , Ngorongoro Krateri, Manyara ve Victorya gölleri, Afrika kıtasının en yüksek dağı Klimanjaro , Mikumi, Tarangir, Aruşa ve Rabaha safari doğal alanları, Zanzibar , Pemba, Mafia ada sahilleri ve denizaltı canlı yaşamı ile baharat turları Tanzanya topraklarının en kıymetli hazineleri . Tanzanya `ya safari yapmak için gelenler burada-


ki doğa turizminin ve safari tecrübesinin ne kadar paha biçilmez olduğunu bilirler. Türk gazeteciler olarak bu gezide bunun ne kadar doğru olduğunu, dünya üzerinde safari yapılabilinecek en doğru yerde tecrube etmiş olduk. Yüzlerce dolardan başlayan safari programları gerçekten buralara gidenlerin tatillerini bir rüyaya çeviriyor. Bugüne kadar doğal görünümünden hiçbir şey kaybetmemiş, dünyanın en büyük turizm potansiyeline sahip Doğu Afrika `da turizm sektörü pahalı ve lüks işletmeler elinde. Maalesef bu işletmelerin çoğu beyazlara ait olup yerli devletler turizm gelirlerini etkin olarak kullanamıyorlar.


Bizi Çinlilere bırakmayın


2005`de dünyanın en çok yatırım çeken ülkesi Tanzanya `nın Turizm Bakan Yardımcısı Ezekil M. Maige, "Afrika `nın kaderi Çinlilerin eline bırakılmamalı" diyerek, Türk yatırımcılarnı ülkesi Tanzanya `ya yatırım yapmaya davet etti.

EYLEM ŞİMŞEK TANZANYA
2008-05-05 Yeni ŞafakDiğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Ekonominin Şeref Kürsüsü`ne çıkanlar İstanbul`da buluştu:
Brüksel’e TUSKON çıkarması
Bakan Güler'den Enerji Değerlendirmesi
Enerji Bakanı Güler, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında başlattığı petrol arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.
Nükleer santral, ekonomiye doping etkisi yapar
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler yaşandı?
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi yapacak
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kaldırıyor
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağılmaya başladı
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama