www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Samsun Sanayisinin Gelişme Potansiyeli Masaya Yatırıldı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) bünyesindeki Karadeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (KASİF), Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) tarafından 'Samsun Sanayi Sektörünün Gelişme Potansiyeli' konulu konferans düzenlendi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) bünyesindeki Karadeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (KASİF), Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) tarafından 'Samsun Sanayi Sektörünün Gelişme Potansiyeli' konulu konferans düzenlendi. Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat'ın yönettiği konferansta konuşan Eski Merkez Bankası Başkanı ve Dünya Gazetesi Yazarı Gazi Erçel ile Dr. Rüştü Bozkurt, kentin gelişimi için atılması adımlar, yapılacak işler ve izlenmesi gereken stratejiler hakkında bilgi verdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılan konferansta iş adamlarına proje ve ortaklık tavsiyesinde bulunan Erçel, firmaların öncelikle hangi yöntemle ticaret yapacağına karar vermeleri gerektiğini söyledi. Sivil toplum örgütleri olarak hükümete ihracat noktasındaki sıkıntıların aşılması ve sorunların çözümlenmesi için baskı yapmalarını öneren Gazi Erçel, ülkelerin ekonomik sıkıntılara bağlı olarak dış talebin daralmaya başladığını kaydetti. Erçel, firmaların iç talebi artırmaya yönelik adımlar atması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Samsun'un gelişme dinamiklerini ele alıp inceleyen Dr. Rüştü Bozkurt, şehirdeki iş adamlarının gelişmeye yönelik yaygın kanaatlerini değerlendirerek, kentin tarım potansiyelinin olmadığını bildirdi. Dr. Bozkurt, Samsun'un bölgede coğrafi konumu itibariyle lojistik üstünlüğü bulunduğunu, sağlık, sanayi ve enerji bakımından da potansiyeli olduğunu vurguladı. Şehrin önünde yönetsel, hukuksal, fiziki ve siyasi yapıdan kaynaklanan sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Dr. Bozkurt, "Ülke olarak gelişmenin ve büyümenin 5 şartı vardır. Ortak değer, çıkar, proje, irade ve büyüme. Bütün dünya ülkelerinde artık kalkınma ortaklık sistemine dayalı. Bu geliştirilmeli. Sözleşme kültürü yerleşmeli. Yerli mala olan güven artırılmalı. Halk yerli üreticiye özendirilmeli. Bu faktörler Samsun için de geçerli. 5 yıl içinde Samsun'da organize mobilyacılık gelişecek ve yan sanayileri kurulacak. Ayrıca tıbbi cihaz sektörü de canlanacak." diye konuştu.

Konferansın soru cevap bölümünün bitiminde söz alan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kentte en büyük eksikliğin birlikte hareket edememe olduğuna değindi. İşadamlarının genellikle ihracatı düşündüğünü tespit ettiğini söyleyen Güzeloğlu, "Yatırımcı önce genele sonra yerele bakıyor. Oysa gelişmiş ülkelerde iş bunun tam tersi. Bunun haricinde yoklukta eşitliği çok seviyor, keyif alıyoruz. Ama bir arkadaşımız öne çıkıp, proje hazırlayıp yatırım yaptığı zaman, yokluğu varlığa dönüştürdüğü zaman onu çekemiyoruz. Onun gibi yükselmek yerine onu yokluğa çekmeye çalışıyoruz. Hep birlikte oturup ağlamayı çok iyi beceriyoruz. Olumsuzlukları çoğaltarak salondan çıkarsanız, baştan kaybetmişsiniz demektir. Artık adım atmalısınız." şeklinde konuştu.

Sanayiciliğin bir kültür meselesi olduğunun altını çizen KASİF Yönetim Kurulu Başkanı Osman Reis de, özel sektörün son 20 yıl içinde yaptığı yatırımlar ile Samsun'da sanayi kültürü oluşturduğunu vurguladı. Reis, bu kültürün meyvelerinin toplanması, ihracat potansiyelin artırılması gerektiğini de hatırlattı. KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömür Öziç ise Samsun Valiliği tarafından kurulan kalkınma ajansı ve teknokentlerin önemine değindi.

Konferensta, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Sakoğlu, Tarım İl Müdür Vekili Kadir İspirli, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Abdülaziz Akbay, SAMSİAD Başkanı Celil Kurada, Sam-Sev Başkanı Sadi Subaşı, Makine Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan ile çok sayıda işadamı ve sanayici de hazır bulundu. (Cihan Haber Ajansı) 25.01.2008 15:08

Diğer Haberler
Sivil toplumdan itidal çağrısı
Hindistan, Türkiye’yi ’altın kapı’ yaptı, 30 milyar dolar yatıracak
DASİDEF Başkanı Yatırımcıları DAKİK'e Davet Ediyor
Hindistan'daki 500 Milyar Dolarlık Altyapı ve Otoyol İnşaatlarında Türk Firmalara Büyük Şans Tanınacak
Türkiye karşıtlarının eli güçlendi
23 Nisan çocukları aşkına TUSKON kardeşliği
Bu akıl dışı duruma herkes tepki vermeli
Güneydoğulu İşadamları 'Günsiaf İş Geliştirme Platformu 2' Fuarında Biraraya Gelecek
Tüzmen`den Hindistan`a çıkarma
Rızanur Meral Yeniden TUSKON Başkanlığına Seçildi
DAKİK Doğu ve Batıyı Birleştirecek
İş dünyası oyuna dahil olacak
TUSKON, Güneydoğu için oda ve derneklerle el ele verecek
İş dünyasından ekonomi için beş formül
ANSİFED Öner Boysan'la Devam Dedi
DASİDEF Başkanı: Kalkınma ve Yatırım Projelerine Ağırlık Vereceğiz
TUSKON Başkanı Meral: "Rapor Değil, Aksiyon Zamanıdır"
GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı Güven Tazeledi
İhracatçılar Hindistan Yolcusu
Ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama