www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Ahmet Ciğer Yeniden MARİFED Başkanı

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu'nun (MARİFED) 3'üncü Olağan Genel Kurulu dün yapıldı. Üyelerin geniş katılımı ile gerçekleşen ve tek liste ile girilen genel kurulda, Ahmet Ciğer yeniden başkan seçildi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İSO Başkanı Tanıl Küçük, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve Ak Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar'ın da katıldığı genel kurulun açılışında konuşan MARİFED Başkanı Ciğer, 2004'te faaliyete geçen ve 32 iş hayatı derneğini ve 3 bin 500 işadamını temsil eden Marifed'in işadamlarımızın iş tabanını geliştirmeye ve böylece Türk ekonomisine katkı sağlamaya çalıştığını anlattı.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN

 Gelişmiş ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının, kamu otoritesinin gözünden kaçabilen ve iş dünyasını ilgilendiren konularda devletin "gören gözü, duyan kulağı" olduğunu dile getiren Ciğer, "Böyle bir görevi üstlenmeye biz de hazırız. İş dünyasına yönelik çıkarılmaya hazırlanan kanunlarda, yönetmeliklere tecrübemizle, bilgimizle katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de yaşanan küresel dalgalanmanın tesirinin düşmeye başladığını belirterek, "Paniğe gerek yok. Fırtınanın olduğu yerdeki gemiler şimdi sığınacak bir liman arayacaklar. Türkiye de güvenli limanlardan bir tanesi. Hazırlıklı olup, bu dalgalanmayı fırsata dönüştürmeliyiz" diye konuştu. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de, ABD'de başlayan dalgalanmalardan gerçekleşen etkiyle şimdiden 50 milyar dolarlık servet kaybı olduğunun hesabının yapıldığını belirterek, "Dikkatli olmak durumundayız. Bunun için, küçük ve orta işletmeler tümüyle kriz tehdidi altında olduğuna göre, bu kesime dönük acil bir destek programı yapılmalıdır" dedi.

Bugün Gazetesi,


İSO Başkanı Küçük: Büyümedeki yavaşlama alarm verir nitelikte


İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, küresel sorunlardan bağımsız olarak bakıldığında, 2007 sonu itibariyle Türkiye ekonomisinin bazı olumsuz sinyaller verdiğinin açıkça görüldüğünü belirterek, "Büyümedeki yavaşlama alarm verir niteliktedir" dedi.

Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren 32 iş adamı derneğini bünyesinde toplayan ve 3 bin 500 iş adamını temsil eden Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonunun (MARİFED) 3. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da gerçekleştirildi. Genel Kurul öncesi bir konuşma yapan Küçük, dünya ekonomisinde belirsizliklerin nispeten arttığı bir dönemden geçildiğini, ABD ekonomisinin resesyona girebileceği endişesiyle küresel piyasaların tedirginlik içinde olduğunu kaydetti.

"Hafta başındaki çalkantıyı takiben, durum şimdilik sakin görünse de önümüzdeki günlerin neler getireceğini bilemiyoruz" diyen Küçük, 2008'in zor bir yıl olma ihtimalinin arttığının rahatlıkla söylenebileceğini dile getirdi.

Küçük, küresel dalgalanmalar karşısında Türkiye ekonomisinin eskiye göre çok daha güçlü olduğunu, ancak ekonomide kırılganlıklar ve iyileşme sağlanamayan alanların bulunduğunun bir gerçek olduğunu ifade etti. Küçük, "Küresel sorunlardan bağımsız olarak baktığımızda, 2007 sonu itibariyle ekonomimizin bazı olumsuz sinyaller verdiği açıkça görülmektedir. Büyümedeki yavaşlama alarm verir niteliktedir. Enflasyonla mücadelede hedeften sapılmıştır. Yatırım harcamaları, özel tüketim harcamaları düşmüştür. Yüksek işsizlik sorun olmaya devam etmektedir" diye konuştu.

Ekonomideki olumsuz sinyallerinin temelinin rekabet gücü ile ilgili sıkıntılar olduğunu belirten Küçük, Türkiye'nin hata yapma ve zaman kaybetme lüksü bulunmadığını söyledi. Küçük, yatırım, ihracat, üretim ve istihdamın önünün açılması gerektiğini vurgulayarak, "Dış şoklara karşı dayanıklılığı artırmak, kalesini sağlam hale getirmek ve her dalgalanmada yürek çarpıntısı çekmemek için, Türkiye bunu başarmak zorundadır" dedi.

Türkiye'nin ABD'deki dalgalanmayı belki de en az hisseden ülke olduğu görüşünü dile getiren Ciğer, bunun, geçmişle kıyaslandığında oldukça başarılı bir dönem geçirildiğini ortaya koyduğunu söyledi. Ciğer, "Türkiye'nin, yapısal reformları gerçekleştirmeye devam ettiği sürece, bu tür çalkantılardan, krizlerden en az etkiyle çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

Üyelerini, bu tür krizlerden etkilenmemeleri için mutlaka yurt dışındaki şirketlerle işbirliğine davet ettiklerini anlatan Ciğer, krizlerden daha az etkilenmek için mutlaka iş alanlarının genişletilmesi gerektiğini vurguladı. Ciğer, 2008 büyümeyle kapatılsa dahi büyümede bir miktar küçülme olacağı görüşünü dile getirdi.

Tek liste ile girilen Genel Kurulda yapılan seçimde federasyonun yönetim, denetim ve disiplin kurulları belirlendi. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ise yeniden Ahmet Ciğer getirildi.Meral: ABD'deki dalgalanma 'tusunami'


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de üyelere hitaben yaptığı konuşmada, ABD'de yaşanan ekonomik dalgalanmayı "tusunami"ye benzetti.

"Oradan Türkiye'ye gelene kadar dalgalanmanın hızı azalacaktır" diyen Meral, bu durumdan çok fazla korkmamak gerektiğini, dalgalanmanın yaratacağı fırsatlardan yararlanmanın önemli olduğunu söyledi. Meral, "Fırtınanın olduğu denizdeki gemiler sığınacak limanlar arayacaktır. Türkiye de bu güvenli limanlardan biridir" dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da, MARİFED gibi sivil toplum örgütlerini yürekten desteklediğini ve bunların dalga dalga yayılan bir sinerji yarattığını kaydetti.

Konuşmasında Mevlana'nın "Akarsu neredeyse orası yeşerir" sözüne yer veren Yalçıntaş, "Bizler de akarsuyuz ve aktığımız yerleri yeşerteceğiz" diye konuştu.

Dünya Gazetesi, 26/01/2008 16:21:49Diğer Haberler
Sivil toplumdan itidal çağrısı
Hindistan, Türkiye’yi ’altın kapı’ yaptı, 30 milyar dolar yatıracak
DASİDEF Başkanı Yatırımcıları DAKİK'e Davet Ediyor
Hindistan'daki 500 Milyar Dolarlık Altyapı ve Otoyol İnşaatlarında Türk Firmalara Büyük Şans Tanınacak
Türkiye karşıtlarının eli güçlendi
23 Nisan çocukları aşkına TUSKON kardeşliği
Bu akıl dışı duruma herkes tepki vermeli
Güneydoğulu İşadamları 'Günsiaf İş Geliştirme Platformu 2' Fuarında Biraraya Gelecek
Tüzmen`den Hindistan`a çıkarma
Rızanur Meral Yeniden TUSKON Başkanlığına Seçildi
DAKİK Doğu ve Batıyı Birleştirecek
İş dünyası oyuna dahil olacak
TUSKON, Güneydoğu için oda ve derneklerle el ele verecek
İş dünyasından ekonomi için beş formül
ANSİFED Öner Boysan'la Devam Dedi
DASİDEF Başkanı: Kalkınma ve Yatırım Projelerine Ağırlık Vereceğiz
TUSKON Başkanı Meral: "Rapor Değil, Aksiyon Zamanıdır"
GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı Güven Tazeledi
İhracatçılar Hindistan Yolcusu
Ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama