www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
HÜRSİAD, Afyonkarahisarlı İşadamlarını Türkiye Asya -Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'ne Katılmaya Davet Etti

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (Hürsiad) Başkanı Ramazan Özçelik, Afyonkarahisarlı İşadamlarını 17 -18 Haziran Tarihleri Arasında İstanbul'da Düzenlenecek Türkiye Asya -Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'nde Buluşmaya Davet Etti.

Ülke ekonomilerinde zaman zaman yaşanan ekonomik sıkıntı ve daralmaların işadamlarına yeni fırsatlar sunabildiğini dile getiren HÜRSİAD Başkanı Özçelik, bazen de piyasadaki sıkışıklığın zoraki sevkiyle yeni pazar ve yatırım imkanlarının insanların karşısına çıktığını söyledi.


Özçelik, özellikle üretici firmaların iç ve dış pazarlardaki talep daralmasının yaşandığı şu günlerde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON), Asya-Pasifik 2. Dış Ticaret Köprüsü için çalışmalara başladığını kaydetti. Özçelik, ikincisi düzenlenecek olan programa Afgansitan, Avusturalya, Bangladeş, Burma, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Kamboçya, Laos, Maldivler, Malezya, Nepal, Papua Yeni Gine, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Vietnam ve Yeni Zelanda'nın katılacağını bildirdi.

Özçelik, İstanbul WOW Kongre Merkezi'nde 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkiye Asya-Pasifik 2. Dış Ticaret Köprüsü programına 465 yabancı bin 500 Türk işadamının katılmasının beklendiğini söyledi. Özçelik, zirveye 44 yabancı basın mensubu ile 75 bakan ve üst düzey bürokrat ile Türkiye'den de çok sayıda bakan ve üst düzey bürokrat ve basın mensubu iştirak edeceğini kaydetti.

Dünya nüfusunun yarısının yaşadığı bölgenin toplam dış ticaret hacminin 5 trilyon Dolar civarında hesaplandığını aktaran Özçelik, "İşgücü maliyetlerinin düşüklüğü ve yatırım teşvikleri düşünüldüğünde bu zirve ilimiz ve ülkemiz için ciddi fırsatlar sağlayacağını söyleyebiliriz. Masa başında birebir tercüman eşliğinde yapılacak görüşmelerin bir fuar organizasyonundan daha fazla pratik fayda sağlayacağı açık ve net bir şekilde gözükmektedir. Ayrıca program esnasında bazı ülkelerin tanıtım toplantıları yapılacak, iş adamlarımız bu toplantılara katılmak suretiyle birinci ağızdan ilgilendikleri ülkeler hakkında sağlıklı bilgiler alabilecekler.Bunun yanında Türkiye'den katılan bin 500 civarındaki saygın işadamlarından görüşebildiği kadarıyla, iş tabanını genişletme, üretici veya tedarikçi portföyünü çeşitlendirme imkanını elde edecekler." dedi.

Dünya konjonktürünün hızla değiştiğini ve sınırların ekonomik anlamda kalktığını belirten HÜRSİAD Başkanı Özçelik, diğer ülkeler bu yeni sisteme adapte olurken Türk işadamlarının kenarda, kapalı sistemde ısrarcı olmaması gerektiğini ifade etti.

Türk işadmalarının da dışa açılması ve bu açılımlara ivme kazandırması gerektiğinin altını çizen Özçelik, "Bu açıdan bünyesinde HÜRSİAD gibi 130 dernek ve 12 bin işadamını barındıran TUSKON'un organize ettiği bu programa yüksek oranda katılımı sağlamamız gerekiyor. 15-17 Mayıs'ta yapılan Afrika 3 Zirvesi'ne katılan Afyonkarahisarlı iş adamlarımızdan PVC işi yapan bir firma ile tarım makineleri üreten bir firmamız Etiyopyalı işadamları ile faydalı görüşmelerde bulunmuş olup, haziran sonunda bu ülkeye ortak yatırım imkanlarını araştırmak üzere gidecek. Geçen yıl yapılan Afrika 2 Zirvesi'nin meyvesi olarak, bir firmamız Nijer'e tekstil ürünleri ihraç ediyor. Diğer bir firmamız ise imal ettiği ürün için Tanzanyalı bir firmaya isim hakkı verdi. İki firmamızda tarımla ilgili yatırımlarına devam ediyor. Bunlar bizi sevindiren gelişmeler. Asya-Pasifik Zirvesi'nde de buna benzer ticari bağlantıların olabileceği düşüncesiyle bütün Afyonkarahisarlı iş adamlarımızı bu platformda buluşmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

(Cihan Haber Ajansı) 03.06.2008

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama