www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İçeriden umut yok, bari Pasifik Zirvesi'ni kaçırmayın

1996 yılında doktora için cebimde ABD'de, Washington'da iyi bir üniversiteden kabul, bir de YÖK bursum vardı. Geleceğin Asya'da olduğuna inandığımdan Japonya'yı tercih edip, ömrümün çok değerli yıllarını Asya ekonomilerini çalışmaya ayırdım. Öğrendiklerimi anlatacağımız bir işadamı bulamadım. Asya ekonomileri üzerine bedava verdiğim bir eğitim seminerindeki dinleyici sayısı, biz uzmanlardan daha azdı. Yıl 1998.

Şimdi yıl 2008. Asya almış başını gidiyor. Çin Afrika'da, Anadolu'da her yerde karşımızda. Katıldığım konferanslarda muhafazakar insanımıza, işadamlarına 'hangi ülkeleri gördüklerini' sorarım. Cevap basittir: Hacca gitmiş. Arkadan bir kahkaha. Amerikan esprisi. Şimdi şamarı yiyince yavaş yavaş insanların yolu Çin'e de düşüyor. Japonya, Asya'dan beslendi. Nüfus, alım gücü, tüketim eğilimi orada. Oysa Türklerin kafasında Asya-Pasifik diye bir yer hâlâ yok. Küreselleşmenin altın kuralı: Gidemediğin yer senin değildir. Ancak gitmesen de nasıl olsa başkaları gelir senin pazarını kapar!

İşadamı olsam, işimle ilgili olarak en iyi ülkeye defalarca gitmiş, rakiplerimi analiz etmiş, fabrikaları-şirketleri ziyaret etmiş, zihniyeti kavramış, iş yapma tekniklerini incelemiş, bir çok işadamını ülkeme ve şirketime davet etmiş, dostluklar kurmuş, işbirliklerini artırmayı, eleman değişimini, teknoloji transferini başarmaya çalışmış olurdum. Daha doğrusu olması gereken bu.

Sanayicilik ve işadamlığı 'rafine' bir iştir. Yani 'şehirli' oturmuşluk, görmüş geçirmişlik, gelenek gerektirir. Bizde böyle bir birikim yok. Kabul edelim, okumayı da öğrenmeyi de beceremiyoruz. Bence bu aşamadan sonra yapılacak şey, gidip görmek. Çok okuyan değil, çok gezen bilirmiş ya.. bize uyar. Bunu da tek başımıza beceremeyecek kadar kötü durumdayız. Zaman, örgütlü kapitalizm zamanı. Örgütlü işbirliği yaparak ortak hareket edenler ayakta kalacak. Akıllı rakipler bile birleşiyor. Bencil olanlar, hep beleşe alışanlar, "Parasını devlet vermezse cennete girmem." diyenler, birtakım şeyleri değiştirmek için asgari düzeyde gerekli paraya kıymayı bilemeyenler ise şansları varsa 'işçi' olacaklar.

Umutsuz olmaya gerek yok. Çok şükür ortalıkta insanımızı büyük bir emekle dışarı açmaya çalışan yerli duruş ve mesuliyet sahibi oluşumlar var. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve MÜSİAD artık bu alanda adını herkese ezberletti. TUSKON'un Afrika, Pasifik, Asya açılımları doğru zamanda, doğru coğrafyaları hedefliyor. Gereği gibi davrananlar muazzam neticeler alıyor.

Bakın içeride şirketlerimiz rekabet edemiyor. Zaten ekonomi durgun, ekmek aslanın ağzında. O halde biz de burada direnmek yerine, dişimize göre olan yerler bulmalıyız. Asya'da, Kafkaslarda, Türk cumhuriyetlerinde, Balkanlarda, bilhassa Afrika'da ve Pasifik'te büyük fırsatlar var. Hızlı davranan, fırsatı gören, gidip yakalayan, oturup konuşan, bu piyasalarda büyümeyi, dışa açılmayı öğrenecek. Bunu başaranlar artık yeni hayaller kurmaya başlayacak. Zira rüştünü ispatlayıp özgüven kazanınca bizim fetihçi insanımızın önünde duracak hiçbir güç yok.

Geçen ay TUSKON Üçüncü Afrika Zirvesi yaptı. Katılım harikaydı. Şimdi haftaya İkinci Pasifik Zirvesi var. 21 ülkeden, 12 ticaret odası başkanı, 450 işadamı, 10 bakan 20 sektörde ticaret yapmaya geliyor. Tercümanlar eşliğinde sizin önünüze oturtuluyor. Daha ne yapsınlar? Bırak "Devlet nerede?" diye sormayı de "Sen neredesin?" ona cevap ver. "Kartımı ve broşür verdim bir şey çıkmadı." diyenlerdenseniz, gerçekten avucunuzu yalarsınız. Kart verince iş değil, süreç başlar. Ah bir kolaycı, sonuç odaklı olmaktan kurtulup, süreç odaklı olmayı başarabilsek.

Dostluklar ticaretle, ticaret ise güvenle başlar. Güven oluşturmak için neler yaptınız? Sizi tanımayan, işinizi incelemeyen, yerinde görmeyen insan sizden nasıl ve neden mal alsın ki? Ya siz kart verdiğiniz işadamını gidip ülkesinde ziyaret edip incelediniz mi?

Fırsatlar orada sizi bekliyor, yol ve yordamına uyarak gidip almak size kalıyor.


İbrahim Öztükr, 12 Haziran 2008, Perşembe

Diğer Haberler
KASİF İstihdam Garantili "Satış Pazarlama Elemanlığı" Kursu Veriyor
Büyükelçi Tebogo Seokolo, Türk İşadamlarını Güney Afrika'ya Yatırıma Davet Etti
`2,9 Trilyon dolarlık pazara göz diktik`
Gaziantepli sanayiciler: TUSKON'un ticaret köprüsü, Hannover Fuarı'ndan daha faydalı
TUSKON zirvesi, Pasifik'le ticareti ikiye katlayacak
ESİAD Edremit'li işadamlarını birleştirecek
Hindistan’lı İşadamları İlk Defa TUSKON'un 'Asya -Pasifik Ticaret Köprüsü' Programına Katılacak
DASİDEF'e bağlı 15 dernek ASYA/PASİFİK Programına Heyet Halinde Katılacak
ANSİFED, İşadamlarını Pasifik Zirvesi’ne davet ediyor
TUSKON`un Washington toplantısında Babacan`dan ufuk turu
TUSKON, Türkiye -Asya/Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'nün İkincisi Gerçekleştirecek
MARİFED Yapı Komitesi Başkanı Akbaş:
HÜRSİAD, Afyonkarahisarlı İşadamlarını Türkiye Asya -Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'ne Katılmaya Davet Etti
Avrupalı Parlamenterler Gaziantep'te
Köprüyü TUSKON kurdu, Afrika`da yatırımcı ikiye katlandı
Güneydoğu, yatırım paketinden bu kez umutlu
DASİDEF Başkanı: DAKİK Doğu'nun Kalkınma Umudu Oldu
Bürokratlar tarlanın yolunu tutarsa holdingler yatırım ...
Sivas'lı İşadamları Etiyopya'lı Heyetle 20 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı
Tarımda Büyük Bir Reforma İhtiyaç Var

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama