www.tuskon.org |  |
Koreli bilişim devi: Türkiye`ye yatırım yapmakta kararlıyız

Türkiye`de siyasi istikrarla sağlanan ekonomik büyüme yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Geçen yıl 22 milyar dolarlık yatırıma imza atan yabancı yatırımcıların bu yıl da 15 milyar doları aşması bekleniyor.

Türkiye `yi yabancılar açısından cazibe merkezi haline getiren unsurların başında ise genç nüfus geliyor. Teknolojik gelişmeleri çok yakından takip eden bu genç nesil, Güney Koreli bilişim devlerinin ilgisini çekiyor. Türk pazarını yakından incelemek ve yatırım yapmak isteyen Koreli bilişim ve telekomünikasyon şirketleri, Kore Bilişim Geliştirme Ajansı `nın organizasyonu ile TUSKON ve Küresel Atılım Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle İstanbul `da bir araya geldi. "Türk-Kore IT İş Geliştirme Forumu " çerçevesinde gerçekleşen toplantılarda Türk işadamları ile buluşan Koreli yatırımcılar, yatırım imkanlarını masaya yatırma imkanı buldu.


Toplantılar çerçevesinde Türkiye `ye gelen yatırımcılar arasında Güney Kore `nin bilişim devleri arasında gösterilen, Pos Data `nın yetkilileri de bulunuyor. İnternet üzerinden televizyon izlemeye imkan tanıyan IP TV ve Wimax `ı ilk kez cep telefonuyla buluşturan Güney Koreli şirketin üst düzey yetkilileri, görüşmelerin olumlu geçmesi halinde yatırım yapabileceklerini açıklıyor. Pos Data Network Business Departmanı Genel Müdürü Joung Beom Seo , "Kısa sürede sonuç alacağımıza inandığımız yedi şirketle masaya oturacağız. Türklerin teknolojiye olan merakı bizi yatırım yapma konusunda cesaretlendiriyor." diyor.


Aynı anda hem TV hem de interneti kullanıcıya sunan IP TV dünyada 8 milyon kullanıcı tarafından izleniyor . Sadece Fransa `da 2 milyondan fazla kişinin internet üzerinden televizyon izlediği biliniyor. 2011`de 65 milyon kullanıcının internet tabanlı televizyonu tercih edeceği belirtilirken, şu an için Fransa , ABD , Kanada , Kore , Japonya , İtalya , İsveç ve Tayvan `da yaygın olarak izleniyor. Türkiye `de ihaleleri henüz sonuçlanan IP TV `ye geçişin 2009`da gerçekleşmesi bekleniyor. Güney Kore `de hızla yayılan ve iki yıl içinde 4 milyon izleyicinin internet bazlı televizyonu tercih edeceğini anlatan Genel Müdür Beom Seo , söz konusu teknolojiyi bir adım daha öteye götürerek cep telefonuna taşıdıklarını aktarıyor. IP TV `nin cep`ten izlenmesine imkan tanıyan yeni teknolojinin test aşamasını tamamladıklarını aktaran Seo , bu konudaki yatırımları Türkiye `ye taşımak istediklerini dile getiriyor. "Türk halkının teknolojiye olan merakını yakından görme şansı elde ettim. Kısa sürede tanık olduklarım, beni heyecanlandırdı. Özel görüşmelerden netice alacağımıza inanıyorum." diyen Seo , bir anlamda Türkiye pazarını da yakından tanıma fırsatı elde ettikleri için memnun olduğunu söylüyor.


İnternet , telefon ve televizyon yayınları tek faturaya yansıyor


Yalnızca 2,5 yıllık bir geçmişi olmasına karşın birçok ülkede yayın akışı başlayan IP TV `yi ceb`e taşıyan Güney Kore , kaçırılan filmlerin, programların, maçların mobil olarak her yerden izlenmesini sağlıyor . Ayrıca tüm dünya televizyonları, bir tuşa basmak kadar kolay bir şekilde ekranlara gelecek. İnternet , telefon ve televizyon gibi yayınları tek fatura ile kullanıcılara sunan teknoloji sayesinde işlerin bilgisayarın başında olmadan da kontrol edildiğini anlatan Seo şunları söylüyor: "Artık telefon, televizyon ve bilgisayar birleştirildi. Dünyanın herhangi bir yerinden internet erişimi sağlanıyor. Canlı olarak programlar cepten izleniyor . PDA cihazlarının çok daha gelişmişi olarak bunları düşünebiliriz. İnternetin hızı da çok daha arttı." Tüm bu imkanlardan yararlanmak için 3. Nesil`e uyumlu cep telefonu almak gerekli. Piyasada 400 YTL ve üzerinde yeni nesil uyumlu telefon bulmak mümkün.


Kore Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Do Kyung Song da Türkiye `ye geliş amaçlarını, "Telekomünikasyon ve internet üzerinden iletişimin geliştirilmesi ve bu konudaki yatırım imkanlarının araştırılması" olarak açıklıyor. Türkiye `de televizyon izleme oranının son derece yüksek olduğuna değinen Song , bu noktada internet , telefon ve bilgisayarın birleşeceği sistemlerin büyük ilgi görmesini beklediklerini ifade ediyor.


2008-07-02 Zaman

Äğóãèå Íîâîñòè
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

  Внешнеторговый Mост Турция-Тихий Oкеан
  Внешнеторговый Mост Турция-Евразия
  Внешнеторговый Mост Турция-Африка
Ñîîáùåíèå Ïğåçèäåíòà
Íàøè Ïğåäñòàâèòåëüñòâà
Íàø Ñîâåò Ïğàâëåíèÿ
Âî Ãëàâå «TUSKON»
   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2008 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå