www.tuskon.org |  |
`Nefes Aldıracak` Pazarlar Buluyor

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Mustafa Günay, TUSKON olarak orta ölçekli firmalara `nefes aldıracak` pazarlar bulduklarını kaydetti.

Günay, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bir pazara girmenin kolay olmadığını, kriz dönemlerinde bu tip pazarlarda iyileşmenin, rahat yer edinmeyi sağlayacağını belirtti.

Afrika kıtası konusunda hep aynı hedefler içinde kalmadıklarını, yeni ulaşılmamış ülkeler bulunduğunu aktaran Günay, önümüzdeki yıl, Mozambik ve Güney Afrika`ya heyetler göndereceklerini, değişik Afrika ülkelerinde yaygınlaşacaklarını anlattı.

Günay, sadece bir kıta, bir bölgeyle sınırlı kalmadıklarını, tüm dünyayı pazar olarak gördüklerini ifade ederek, `Orta ölçekli firmalara nefes aldıracak pazarlar buluyoruz` diye konuştu.

Pazarları artırmanın önemine değinen Günay, `Türkiye olarak bizim en önemli çıkış yolumuz ihracat, başka şansımız yok` dedi.

`HEDEF, KOBİ`LER AÇISINDAN İŞBİRLİĞİNİ SAĞLAMAK`

TUSKON ABD Temsilcisi Hakan Taşçı da, 19 Ekim 2007`de TUSKON`un Washington bürosunun açıldığını hatırlatarak, TUSKON`un ekonomiye katkı sağlamak amacıyla alternatif pazarlara yönelik hedefleri bulunduğunu söyledi.

ABD ekonomisinde ve iç piyasasında ciddi bir sıkıntı bulunduğunu dile getiren Taşçı, Türkiye`deki üreticilerin Avrupa`ya büyük miktarda mal satarken, ABD`ye mal satmamaları için hiçbir engel bulunmadığına işaret etti.

Taşçı, iki ülke arasında karşılıklı ticaret heyetleri oluşturduklarını, ABD`den Türkiye`ye ticaret heyetleri getirerek, Türk üreticisine bu pazarı tanıtmaya çalıştıklarını anlattı.

Kriz nedeniyle ikili görüşmelere bir süre ara verdiklerini aktaran Taşçı, 2009 yılında Atlanta başta olmak üzere Kaliforniya, Şikago, Teksas, Florida gibi pazarlara Türk iş adamlarıyla gitmek istediklerini ifade etti.

Taşçı, Türkiye ile ABD arasında üst düzey işbirliğinin sağlanmış durumda olduğunu belirterek, küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından işbirliğini sağlamayı hedeflediklerini, bunun için de piyasaların durulmasını beklemek gerektiğini vurguladı.

AA
2008-09-26 Rota Haber

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå