www.tuskon.org |  |
Motivasyon Kaybedilirse Krizin Bedeli Ağır Olur

Küresel mali krizin Türkiye`ye muhtemel etkileri ekonomi çevrelerinde tartışılmaya devam ediyor. İş dünyası temsilcileri bir yandan krizin etkilerinin azaltılması için tedbirlerin alınmasını isterken bu dönemin fırsata çevrilebileceğini de belirtiyor.

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu(MARİFED) Başkanı Ahmet Ciğer, dünyada şu anda bir kriz yaşandığını ancak insanların alışverişlerine ve günlük hayatlarına devam ettiğini söyledi.

Bundan 30-40 yıl önce bazen kuraklıktan bazen kıştan dolayı `kesatlık` denilen dönemlerin yaşandığını anlatan Ciğer, `İnsanlar yiyeceğini alır evine çekilirdi. Şimdi öyle değil, bu dönemleri fırsata çevirmeli. İşadamları motivasyonlarını kaybetmemeli.` diye konuştu. Ahmet Ciğer, 31 Ekim`de başlayacak ve 3 gün sürecek İş Geliştirme Platformu ve ekonomik gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. MARİFED Başkanı, bu dönemde hükümetin ihracatçıya kur garantisi verilmesi, Eximbank ve diğer kamu bankalarından uygun kredi temini, enerji maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda destek vermesinin üzerinde durdu. İş dünyasının da bir araya gelerek krize karşı ortak hareket etmesi gerektiğini söyleyen Ciğer, İş Geliştirme Platformu`nu bu amaçla organize ettiklerini belirtti. Üyelerin yurtiçi ticaretine hız vermeyi hedeflediklerini söyleyen Ciğer, `Güçlü girişimcilik duygusuna sahip işadamlarımız, cesur yaklaşımları ve özverili çalışmalarıyla Türkiye sınırlarını çoktan aşmış durumda. Dünyadaki hiçbir yer girişimcilerimiz için artık ulaşılmaz değil. Ancak bu küçülen dünyadaki hızlı iş yaşamında, bazen çok yakınlardaki potansiyel gözden kaçabiliyor.` diye konuştu. Türkiye`nin ekonomik lokomotiflerini barındıran Marmara Bölgesi`nde, her sektörde faaliyet gösteren, uluslararası arenada çalışmalarını ve kalitelerini ispatlamış binlerce kuruluş olduğunu söyleyen Ciğer, üyelerinin iş tabanını geliştirme misyonuyla yola çıktıklarını, işadamlarını buluşturmak ve ortak iş imkânlarını geliştirmek istediklerini kaydetti. Hükümetin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi`ne yönelik yeni bir teşvik sistemi hazırladığını söyleyen Ciğer, bu uygulamaya girdiğinde iş dünyasının hazır olması gerektiğini, İş Geliştirme Platformu`nun buna da katkı sağlayacağını ifade etti.

Bölge işadamlarının kendi yerindeki yatırım imkanlarını daha iyi bileceğine dikkat çeken MARİFED Başkanı, `Teşvik sistemi yürürlüğe girdiğinde hazır olmak gerek. Çünkü orada yaşayan işadamlarının maliyetleri ile Batı`dan giden işadamının maliyeti farklı olacak. İşadamlarının buluşmasıyla sadece Batı`dan gidenlerin değil oradaki işadamlarının da elini taşın altına sokmasını amaçlıyoruz.` değerlendirmesini yaptı. İş Geliştirme Platformu, 31 Ekim-2 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul CNR Expo Center`da düzenlenecek. Bu yıl 2. gerçekleştirilecek organizasyona Avrupa ve Anadolu`daki işadamları federasyonları da destek veriyor. Bu yıl 10 bin metrekare alanda 350 firmanın stant açması beklenirken, iş dünyası ve üniversitelerden gelecek 150`ye yakın proje birebir görüşülecek.

2008-10-15 Zaman

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå