www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Gözler İhracatçıda

Dolar kuru dün 1,7 YTL`ye dayandı. Ekim başından beri kurdaki artış yüzde 40 civarında. Bu yıl için cari açık beklentisi 51 milyar dolar. Küresel kriz şartlarında bu açığın finansmanı, özel sektörün ağustos itibarıyla 191 milyar dolara ulaşan dış borçlarının çevrilmesi söz konusu. Özel sektörün 2009`da 47 milyar dolarlık geri ödemesi var.

Yani memlekete döviz lazım. Ancak eskisi gibi küresel `likidite` bol ve ucuz değil, borçlanma imkânları sınırlı. Sıcak para gelişmekte olan piyasalardan çekiliyor, doğrudan yabancı yatırımlar her yerde hız kesti.

İşte bu noktada gözler iki kesime çevriliyor. İhracatçı ve turizmciler. Cari açığın finansmanı, özel sektörün dış yükümlülüklerinin yerine getirilmesi büyük ölçüde onların performansına bağlı. Kurların yükseliyor olması da bu iki kesimin lehine.

Burada ihracatçıyı bekleyen zorluk, en büyük pazar olan Batı pazarının tıkanmakta olması. Krizin merkezinde yer alan ABD ve merkeze yakın AB`nin ithalatında, ekonomik daralmayla birlikte ciddi düşüşler bekleniyor.

Aslında ihracatçı için ABD ve AB pazarlarındaki zorluk, bir yıldır kendini göstermekte. Ama son yıllarda izlenen dış ticaret politikasının yeni pazarlara yönelik açılımları destekler nitelikte olması, bilhassa çevre ülkelerle olan ticareti geliştirme gayretleri ihracattaki artışın devamını sağladı.

Burada TUSKON başta olmak üzere bazı kuruluşların yürüttüğü yeni pazarlara köprü kurma gayretleri önemli rol oynadı, oynamaya devam ediyor. Önceki yazımızda Trabzon`da ilk kez yapılan İpekyolu İşadamları Zirvesi`nden bahsetmiştik. İki gün önce de MÜSİAD, İstanbul`da Uluslararası İş Forumu`nun 12`ncisini topladı. Dün de bu çerçevede düzenlediği MÜSİAD Uluslararası Fuarı`nı açtı. Haftaya, TUSKON`a bağlı MARİFED, `İş Geliştirme Platformu-2008`i uluslararası düzeyde toplayıp ortak iş imkânlarını değerlendirecek.

Son dönemde yeni pazarların öne çıkması sevindirici. Hem pazar çeşitlendirmesi, hem özel sektörün dünyanın belli bölgelerinde değil her yerinde ticaret ve yatırım yapıyor olması açısından.

Acaba sıkıntı içindeki Amerika ve Avrupa pazarının ihracatımızdaki ağırlığı ne?

Geçen yılın ilk 8 ayında Kuzey Amerika`nın ihracatımızdaki payı yüzde 4,5 idi. Oran, bu yılın aynı döneminde yüzde 3,2`ye düşmüş. 27 üyeli AB pazarının payı ise geçen yıl yüzde 56,4 iken bu sene yüzde 49,3`e gerilemiş. Toplam ihracat yüzde 37,4 artarken AB`ye ihracat yüzde 20 artmış. Kuzey Amerika`ya yapılan ihracattaki artışsa negatif: Yüzde 1,5.

Özetle, ihracatta Batı pazarlarına olan bağımlılık azalmış, bazı ihracat gemileri dümeni başka limanlara kırmış.

Peki, bu limanlar hangileri?

Öncelikle petrol zengini Ortadoğu. Bu yılın ocak-ağustos döneminde Yakın ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 84,9`luk artış söz konusu. Bu bölgenin ihracatımızdaki payı yüzde 13,8`den yüzde 18,6`ya çıkmış.

Afrika ülkelerine ihracatta yüzde 64,6`lık gelişme var. Pay da yüzde 5,6`dan 6,8`e yükselmiş. Burada dikkat çeken husus, yıllardır girmediğimiz Sahra Altı ülkelerle yapılan ticaretteki gelişme.

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yapılan ihracatta da yüzde 54`lük büyüme görülüyor. Onun payı da yüzde 9,2`den yüzde 10,3`e çıkmış. Diğer Asya ülkelerine ihracattaki büyüme de ortalamanın üzerinde.

Sözün özü, Türkiye`nin Batı ağırlıklı ihracatı, bir süredir Doğu`ya, Ortadoğu`ya ve Afrika`ya kayıyor. Son yaşananların ardından bu geçiş hızlanacak. Bilhassa krizden az etkilenen paralı ülkelere. Bu noktada, birkaç senedir yürütülen yeni pazarlara açılma gayretlerinin çok faydasını göreceğiz.

Turizm konusunu ise sonraya bırakıyoruz.

2008-10-24 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama