www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap

İş dünyası küresel kriz yüzünden küçülme planları tasarlarken, İstanbul ezber bozan bir organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren 4 bini aşkın işletmenin üye olduğu Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu'nun (MARİFED) düzenlediği İş Geliştirme Platformu'nun ikincisi başladı. İstanbul CNR Expo'da düzenlenen organizasyona Anadolu'nun dört bir yanından küçük ve orta boy işletmeler ile yurtdışından 150 katılımcının iştirak ediyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, çalışmadan duyduğu memnuniyeti, "Kriz tellallarına rağmen böyle büyük bir organizasyonu düzenlemek çok anlamlı." diyerek ifade etti. Krizin freni patlayan bir kamyon gibi borç krizine dönüştüğünü dile getiren bakan, "Dünyanın 15. büyük, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olmuşsanız, 133 milyar dolar ihracat yapıyorsanız, yani küresel oyuncu olmuşsanız elbette siz de krizden etkileneceksiniz. Ancak Türkiye'nin şartlan eskisi gibi değil. Türkiye 6 yıl önceki Türkiye değil." dedi. Reel krizinden elbette etkilenilecegini, ancak bunun bir mecburiyet olmadığını dile getiren Çağlayan, ihracatta elde edilen tecrübeye işaret etti. Çağlayan, ihracatçıların durmadan yeni pazarlar bulmak zorunda olduğunu, Türk iş adamlarının da bu konuda son derece dinamik olduğunu söyledi.

Önceki gün Türkiye Bankalar Birliği temsilcileri ile bir araya geldiğini belirten Çağlayan, bankacılara 'reel sektör üzerinde daraltıcı etki yapıyorsunuz' dediğini aktardı. Çağlayan, genetik bir davranış içinde olanlara, fol yok yumurta yokken kredilerini kapatmaya, faizleri artırmaya çalışanlara, 'Unutmayın ki reel sektör sizin, siz de onların varlık nedenisiniz' sögledigini ifade etti. Çağlayan, dünyada yangın olduğunu belirterek, "En güvenilir ülke inanın Türkiye. Bugün bir fon yatırım için Türkiye'yi seçti. Türkiye bugün en güvenilir liman. Körfez sermayesi de inşallah gelecek." şeklinde konuştu. 'İş Geliştirme Platformu'nun miman MARIFED'in Başkanı Ahmet Ciğer, amaçlarının küresel kriz karşısında küçük ve orta ölçekli işletmelere yeni pencereler açmak olduğunu kaydetti. Üyelerine, 'kendi işinize odaklanın, tedbiri de elden bırakmayın' "tavsiyesinde bulunduklarını aktaran Ciğer, 'ne kadar zarar ederiz?' yerine 'bu durumu nasıl kâra çevirebiliriz?' diye düşünmek gerektiğini kaydetti. Ahmet Ciğer, "Dünyada büyük bir değişim yaşanıyor. Bu değişimi iyi analiz edip, krizi fırsata çevirmeliyiz. Bu platform tam da bu amaçla oluşturuldu." ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, yeni pazarlar bulunmasının önemine değindi. Böyle bir etkinlikle şirketlerin bir araya getirilmesinin önemine işaret eden Büyükekşi, "Türkiye artık yenilikçiliğe yönelmeli. Sıra dışı fikir, ürün ve iş modelleri icat etmek gerekiyor." dedi. "İş dünyası olarak bu tür organizasyonlara çok ihtiyaç duyuyoruz." diyen İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, MAPİFED'in İş Geliştirme Platfarmu' ile bunu başardığını söyledi. Platformun, Türk özel sektörünün dinamizmini göstermesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. 'Paraya değil, morale ihtiyaç var' Kriz yüzünden pek çok iş adamının moralinin bozuk olduğuna işaret eden Türkiye İşadamlan ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de, "İş adamının en çok ihtiyaç duyduğu şey tahmin edildiği gibi para değil, moraldir. Bugünlerde morale ihtiyacımız var. Birbirimizle iş yapmaya ihtiyacımız var. Bu cari açığa karşı da panzehirdir. Yerli malı kullanmaya daha çok özen gösterelim." çağrısında bulundu. Etkinliğe, Avrupa ve Anadolu'daki işadamları federasyonları da destek veriyor. ESİDEF, ANFED, ANSİFED, KASİF, DASİDEF ve GÜNSİAF'ın yanı sıra Avrupa Genç İşadamlan Federasyonu, Hollanda Aktif Genç İşadamlan Federasyonu, Belçika Türk İşadamlan Derneği, Fransa Türk İşadamları Derneği üyeleri de toplantıya katılarak, Marmara'daki ekonomik potansiyelin geliştirilmesine katkıda bulunacak. İş Geliştirme Platformu '08, 10 bin metrekare alanda gerçekleştiriliyor. 350 firmanın stant açacağı organizasyonda, 150 inovasyon projesi birebir görüşülecek. CNR Expo 5. Hall'de 31 Ekim-2 Kasım arasında gerçekleşecek platforma, 12 binin üzerinde ziyaretçinin bekleniyor.

ZAMAN 01.11.2008

Diğer Haberler
Komik iddaya net cevap - İZLE
TUSKON’dan Krize Karşı Afrika Turu
TUSKON Başkanı Meral: Önümüzdeki Yılı Rahat Geçirelim Küresel Aktör Oluruz
TUSKON: Kalifiye Eleman Sorunu Çözülmeli
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Burkina Faso Ticaret Heyeti
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama