www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Burkina Faso Ticaret Heyeti

Dış Ticaret Müsteşarı Sayın Tuncer KAYALAR başkanlığında, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ve TUSKON işbirliği ile 26 girişimci, 4 - 8 Kasım 2008 tarihleri arasında Burkina Faso'nun Ouagadougou şehrine yönelik bir ticaret heyeti programı düzenlenmiştir.

Söz konusu Ticaret Heyetine, makine, gıda, temizlik ürünleri, tohumculuk, inşaat, inşaat malzemeleri, tekstil, bayan ve erkek hazır giyim, mobilya, tıbbi cihazlar ve ilaçlar, otomotiv yedek parça, baskı makineleri ve elektrik enerjisi transformasyonları sektörleri başta olmak üzere uluslar arası standartlara uygun ürün ihraç ve ithal eden firmalarımız katılmıştır.

Ticaret heyeti programında 5 Kasım Çarşamba günü Türk ve Burkinalı işadamları için ikili iş görüşmeleri programı organize edildi. Burkina Faso Ticaret Odası Başkan Vekilinin hoş geldiniz konuşması ile başlayan program, sırasıyla TUSKON Genel Sekreteri Mustafa GÜNAY, TIM Başkan Vekili Mustafa ÇIKRIKCIOĞLU, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer KAYALAR konuşmalarıyla devam eden program, Burkina Faso Ticaret Bakanının konuşmasıyla son bulmuştur.

Konuşmalardan sonra Burkina Faso Ticaret Odası tarafından hazırlanan Burkinada yatırımlar adlı sunum katılımcı Türk girişimcilerine tanıtıldı. 5 saat boyunca Burkinalı işadamları ile ikili iş görüşleri gerçekleştirildi. Görüşmelerin sonrasında bazı katılımcılarımız Burkinalı işadamlarının daveti üzerine onların işyerlerini ziyarete giderek birebir görüşmelerde bulunma fırsatını yakaladılar. Katılımcılar ciddi iş görüşmelerinde bulundular ve Burkina Faso pazarına giriş ve pazarda ortak bulma adına çok büyük mesafe aldılar. Bazı şirketler görüşmelere İstanbul’da devam etmek üzere randevulaştılar. Katılımcılar organizasyonun çok başarılı geçtiğini belirterek memnuniyetlerini ifade ettiler.

Program kapsamında Burkina Faso Başbakanı ve Burkina Faso Tarım Bakanı ziyaret edildi. Burkina Faso Başbakanı ile görüşmeler iki heyet için çok samimi bir ortamda geçmiş ve Başbakan her alanda Türk yatırımcılara destek olabileceğini belirtmiştir. Aynı zamanda Burkina Faso Başbakanı, Ağustos ayında Türkiye de gerçekleşen Türkiye-Afrika zirvesine katılan Burkina Faso Cumhurbaşkanının ülkesine döner dönmez TUSKON’un çalışmalarını uzun uzun kendisine aktardığını ve bu görüşmeden ne kadar memnun kaldığını kendisine bildirdiğini bize aktardı. Tarım Bakanı ile olan görüşmede, Bakan Bey, Burkinanın ihracatının %80 ini oluşturan tarım sektörünü ve ihtiyaçlarını anlattı. Burkinada tarım ürünleri olarak çok zengin olduğunu bahseden Bakan, ama bu ürünlerin ham olarak ülkeden çıkarak dışarılarda işlenildiğini özellikle vurguladı. Bazı seneler ürün bolluğu olduğunu bahsetti. Örnek olarak geçen sene 716.000 ton tahıl fazlalığı olduğunu söyledi. Özellikle bu tarım ürünlerini işleyecek sanayi altyapısının olmadığından yakınan Bakan Bey, Türk girişimcilerden bu konuda ülkelerine yatırım yapmalarını istedi. Aynı zamanda sulama konusundaki problemlerinden bahsederek Türk yatırımcılarının deneyimlerini kendi ülkesi içinde gerçekleştirmesini istemiştir. Türkiye nin kendi ekonomik gelişimini en iyi şekilde gerçekleştirdiğini belirtip bu deneyimlerini kendi ülkeleriyle paylaşmalarını dilemiştir.

Gerçekleştirilen ikili görüşmelerde işadamları, Burkina Faso'lu muhatapları ile görüşmeler gerçekleştirdiler. Sipariş alanlar olduğu gibi, mümessillik, temsilcilik verenler ve yatırım teklifleri alanlar oldu. Geziye katılan işadamlarımız geziden sonra tekrar Burkina Faso’ya gelme düşüncesiyle ülkeden ayrıldılar.

Diğer Haberler
Komik iddaya net cevap - İZLE
TUSKON’dan Krize Karşı Afrika Turu
TUSKON Başkanı Meral: Önümüzdeki Yılı Rahat Geçirelim Küresel Aktör Oluruz
TUSKON: Kalifiye Eleman Sorunu Çözülmeli
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama