www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı

Dünya ekonomisi küresel krizle çalkalanırken Türk işadamları yeni işbirliklerinin yollarını arıyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), bu kapsamda Sri Lanka hükümet temsilcileri ile üyelerini buluşturdu. Sri Lanka Demorkatik Sosyalist Cumhuriyeti Başkanı Mahinda Rajapaksa'nın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Türk işadamları, turizm, tekstil, alt yapı, havaalanı inşaatı, balıkçılık, gemi inşa alanlarında yatırıma davet edildi. Katılımcılara kısa bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, iki ülkenin işadamlarının bir araya gelmesinin önemine değindi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer temaslarında faydalı görüşmeler yaptığını dile getiren Rajapaksa, "Bütün görüşmelerim son derece faydalı ve geleceğe dönük konuları içeriyor. Turizm üzerinde çalışılacak alanlardan biri. Bunun dışında sanayide bir takım ortak alanlar olduğunu düşünmekteyiz. Havaalanlarını yapımı gibi alt yapı çalışmalarında ortaklık yapılabilir." diye konuştu.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, bu ülkenin Türkiye'de çok tanınmadığını ifade ederek, " Ancak Asya Pasifik Dış Ticaret Zirvesi toplantılarına gelenler ülkelerini tanımamıza yardımcı oldu." dedi. İki ülke arasında 100 milyon dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu ve bunu 1 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyleyen Meral, Sri Lankalı işadamlarını Haziran ayında gerçekleşece Türkiye - Dünya Ticaret Köprüsü programına davet etti.

Meral'den sonra kürsüye gelen Sri Lanka Dışişleri Bakanı Rohitha Bogollagama ülkesindeki yatırım imkanlarını anlattı. Buna göre, Asya Pasifik bölgesinde önemli bir merkez olan ülkede bütün yabancı yatırımlar devlet koruması altında. Hindistan piyasasına yüzde 0 vergi ile ulaşma imkanı var. Ülkedeki yabancı doğrudan yatırımlar 2005'de 285 milyon dolardan 2006'da 640 milyon dolara çıktı. 2008'de 800 milyon Amerikan dolarını geçmesi bekleniyor. Şirket birleşmeleri ve satın almalar hariç. Ülkenin ekonomisi 2007'de yüzde 6,5 büyüdü, 2008'de de devam edecek.

Bu ziyarette iki ülke arasında bazı anlaşmalar da imzalandı. Yakın zamanda çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların korunması anlaşmaları da imzalanacak. Tekstil sektörü ve hazır giyimde önemli imkanlar var, büyük markalar burada üretim yapıp ihraç ediyor. Amerika, Avrupa, Çin ve Hindistan'a gönderiliyor. Serbest Ticaret Bölgeleri'nde yatırım yapılabilir. Alt yapı çalışmaları devam ediyor, yeni bir takım havalimanlarının inşaatı hakkında görüşme yapıldı.Türk işadamları bunların bazılarını üstlenebilir. Balıkçılık sektörü, hayvancılık, tarımsal ürünlerde işbirliği fırsatları var. Hindistan piyasasına yönelik meşrubat üretiminde potansiyeller mevcut. Ada devleti olduğu için gemi üretimi önemli. 150 bin kişi balıkçılıkta çalışıyor. Deniz ürünleri var. Değerli taş ve mücevher öne çıkan sektörlerden biri. Konuk Bakan konuşmasında Türk hükümetin de yüksek vergiler konusunda düzenleme yapmasını istedi.

Sri Lankalı yetkililerin ülkerine ait sunumlar yaptığı programda TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Rohitha Bogollagama'ya bir hediye takdim etti.

www.haberturk.com

Diğer Haberler
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Burkina Faso Ticaret Heyeti
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon
Türk KOBİ'lerinin Yeni Ticaret Üssü: Mozambik
Memduh Boydak Konya’da Tecrübe Paylaşım Toplantısına Katıldı
TÜGİK'in TUSKON Ziyareti
Sivil Toplum Kuruluşlarından Birlik Çağrısı

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama