www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak

KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' açarak 90 genci iş sahibi yapacak

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (KASİF), Samsun ve Trabzon'da proje uzmanı yetiştirme kursu açacak. KASİF Yönetim Kurulu Başkanı Osman Reis, "Bölgede ciddi eksikliği hissedilen ve 90 genci iş sahibi yapacak proje hazırlama ve bu projeleri yönetecek insan kaynağının eksikliği üzerine proje uzmanı yetiştirme kararı aldık." dedi.

KASİF, bölgede ciddi derece eksikliği hissedilen proje uzmanlığı hazırlama işine el attı. Samsun ve Trabzon'un Merkezi Finans ve İhale Birimi'nce, AB hibe programlarından yararlanan illerin sözleşme adedine göre sıralamasında Van, Konya ve Kayseri'nin çok gerisinde olduğunu ifade eden KASİF Başkanı Osman Reis, "Ulusal ve yerel fonlardan yeterli ölçüde yararlanamayışımızın en önemli sebeplerinden biri fonlar için proje hazırlayacak ve bu projeleri yönetecek insan kaynağımızın yetersiz olmasıdır. Bu problemin çözümüne katkı sağlamak amacıyla Karadeniz Bölgesi'nde sayısız projeye imza atan federasyonumuz KASİF, faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek Samsun ve Trabzon'da iki ayrı 'Proje Uzmanı' yetiştirme kursu açacak." dedi.

KASİF olarak, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından finanse edilen ve Türkiye İş Kurumu'nun koordinasyonunda yürütülmekte olan 'Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Programı' kapsamında Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne sundukları 'Dış Ticaret ve Proje Uzmanı Yetiştirme Projesi' isimli projelerinin kabul edildiğini kaydeden Reis şöyle konuştu: "Proje ile; bir taraftan işsiz gençlere çağımızın en popüler mesleklerinin başında gelen 'Proje Uzmanlığı' ve 'Dış Ticaret Uzmanlığı' eğitimi vererek gençlerin istihdam edilmelerini sağlamak; diğer taraftan da bölge illerinin ulusal ve yerel fonlardan aldığı payın yükseltilmesi ve KOBİ'lerin dış ticaret kapasitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için, Samsun'da 'Dış Ticaret' ve 'Proje Uzmanlığı', Trabzon'da ise 'Proje Uzmanlığı' alanlarında istihdam garantili mesleki eğitim kursları gerçekleştirilecek."

"Proje uzmanlığı kursu ile Samsun ve Trabzon'da yaşayan 60 işsiz gencin 6 ay süre ile; Avrupa menşeli krediler, topluluk programları ve katılım öncesi mali yardım programı için proje hazırlama ve proje yürütme konularından bilgi ve deneyim sahibi olması sağlanacaktır." diyen Reis, Dış Ticaret Kursu ile Samsun'da yaşayan 30 işsiz gencin 6 ay süre ile, iktisat, pazarlama ve uluslararası pazarlama, dış ticaret mevzuatı ve temel prensipleri, dış ticarette işlemler ve dokümantasyon, uluslararası pazarlama ile ilgili veritabanları ve kullanımları, dış ticaret ile ilgili sonuç işlemleri konularında bilgi, altyapı ve donanımı kazanmasının sağlanacağını söyledi.

Samsun ve Trabzon illerinde uygulanacak proje, KASİF'in liderliğinde; KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD) ve Karadeniz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KEYDER) ortaklığı ile yürütülecek. 10 ay sürecek olan 237 bin Euro tutarındaki proje bütçesinin yüzde 90'ı Avrupa Birliği, yüzde 10'u ise KASİF tarafından finanse edilecek.

ZAMANONLINE 16.12.2008

Diğer Haberler
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Burkina Faso Ticaret Heyeti
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon
Türk KOBİ'lerinin Yeni Ticaret Üssü: Mozambik
Memduh Boydak Konya’da Tecrübe Paylaşım Toplantısına Katıldı
TÜGİK'in TUSKON Ziyareti
Sivil Toplum Kuruluşlarından Birlik Çağrısı

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama