www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İşadamları Dünyaya Açılacak

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF) Başkanı Cahit Erbalcı, "kriz var diye oturmayacağız, işadamlarının elinden tutup dünyayı açılacağız. Körfez ülkelerine, Latin Amerika'ya, Afrika'ya açılmalıyız" dedi.

Erbalcı, Türkiye'nin 2008 yılını 131,5 milyar dolar ihracatla kapattığını, Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisi olduğunu belirterek, "Banka sistemimiz sağlam, ekonomimiz iyi. Ama, bu her şey dört dörtlük demek değil. Dünyadaki sıkıntı bizi de vuruyor, ekonomik kriz ister istemez ülkeyi biraz sallıyor" dedi. Gaziantepli işadamlarının, yaşadıkları krizlere rağmen boş durmadığını vurgulayan Erbalcı, Körfez Savaşı başladığında Gaziantep ve Güneydoğu'nun ihracatının yüzde 80-85'ini İrak'a yaptığını, ambargo uygulandığında kötümserlik olduğunu ama sanayicinin umudunu yitirmediğini söyledi.

Erbalcı, şunları anlattı: "Müteşebbis ruhlu insanlarımız eline çantayı aldı, dünyayı dolaştı. Bugün Gaziantep 150'den fazla ülkeye ihracat yapıyor, 2008 yılını 3 milyar doları aşan ihracatla kapattı, Türkiye'nin 6. büyük ihracatçı şehri. Her sıkıntı arkasından güzellik getirir, sabretmek gerek. Bu ekonomik krizin arkasından da güzel şeyler olacağına inanıyorum. Fırtınala günlerde iyi kaptanlık öğrendik. Karamsar değilim."

SURİYE'DE KONUT SEKTÖRÜNDE TÜRK YATIRIMCILARA FIRSAT

Erbalcı, Avrupa'da arzın azaldığını işaret ederek, şöyle devam etti: "Arz azaldı diye durmamalı. Kriz olmayan bölgeler var. Körfez ülkelerini ekonomik kriz vurmadı. Buralara açılmalıyız. Latin Amerika'ya hiç yüzümüzü dönüp bakmadık. Afrika pazarı var. Federasyon olarak işadamlarımızın elinden tutup, dünyaya açılacağız. Kriz var diye oturmayacağız. Halep, iki adım uzağımızda. Şubat ayında Suriye'de İş Geliştirme Platformu olacak. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in başkanlığında geniş bir işadamı heyetiyle Suriye'ye gideceğiz. Suriye İmar Bakanlığının 500 bin konut projesi var. Bunun yüzde 70'inde özel sektörün yapımı öngörülüyor. Ayrıca 200 adet su arıtma tesisi yapacaklar. Bunları ihale edecekler, (kaliteli iş yapıyorsunuz, size vermek istiyoruz) diyorlar. Halep'te özel sektör 300 dönümlük yer almış, konut-iş merkezleri yapacak. Türk ortak arıyorlar."

ELİNİZDEKİ PARA KARTAL, MAL KUŞ OLACAK

Üyelerine bazı tavsiyelerde bulunan Cahit Erbalcı, artık stok devrinin bittiğini, likiditenin önem kazandığını vurguladı. Erbalcı, "Stoklarımızı eritip, üretimi teşvik etmeliyiz. Elinizdeki para kartal, mal kuş olacak. Paraya sahip olun. İstediğiniz emtiayı bulabilirsiniz" diye konuştu. Küçük esnafın öldüğü görüşlerine katılmadığını da belirten Erbalcı, son yıllarda esnafın arttığını, bir caddede 5 tane mobilyacının faaliyet gösterdiğini kaydetti.

YERLİ MALI KULLAN, SANAYİCİYİ KORU

GÜNSİAF'ın bağlı olduğu TUSKON'un, Türkiye genelinde "yerli malı kullanımına" ilişkin bir kampanya başlatacağını duyuran Erbalcı, her alanda çok kaliteli yerli ürünlerimiz olmasına rağmen ithal alma hastalığımız olduğuna dikkati çekti. Erbalcı, "Kampanya ile yerli sanayici korunacak, piyasaya canlanacak. Yoksa yarın mal satacak müşteri, çoluk çocuğumuz yerleştirecek işyeri bulamayız. Büyük firmalarla görüşmelerimiz sürüyor; yüzde 50 iskonto yap, karı gözetme diyoruz" dedi.'

GÜNSİAF Başkanı Erbalcı, global krizden dolayı Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırım ve sıcak para çekmede zorluk yaşayacağını, IMF ile çıkarlarımız doğrultusunda yapılacak bir anlaşma ile likidite sorununun çözüleceğini ve piyasaya güven verileceğini sözlerine ekledi.

24 SAAT 09.01.2009

Diğer Haberler
TUSKON, Afrika’nın Türkiye’ye Akredite Büyükelçilerini Ankara Swissotel’de Kahvaltıda Ağırladı
Botswana Ülkemize İlk Defa Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi
T.C.Dışişleri Bakanı Sn. Ali Babacan beyin katılımlarıyla Tuskon Bosna-Hersek Çalışma Kahvaltısı
Tuskon’dan Kosova ve Bosna Hersek’e Çıkarma
İşadamları, Bosna-Hersek ve Kosova`yı Keşfe Çıktı
Türk Yatırımcı, Doğu Afrika Pazarına Cibuti`den Girecek
Çankaya Köşkü'ne 'Think Tank' Ziyareti
OGIAD Yönetim Kurulu Başkanı Keten: Krizden Umutsuzluğa Kapılmamak Gerek
Seçime TÜSİAD Başkanı Gelseydi Kesin Seçilirdi
TUSKON, Anadolu'nun Resmini Çekiyor
TUSKON Başkanı Meral, Krizde Tüketicilere Çok Önemli Bir Uyarıda Bulundu
TUSKON: Ekonomik Büyüme 2009'da Yüzde 2.5 Olur
Mimar ve Mühendisler Grubu TUSKON'u Ziyaret Etti
Türk İşadamının Can Simidi Afrika
TUSKON, Kriz ve İşsizliğe Karşı`Yerli Malı Kullan` Kampanyası Başlatıyor
İş dünyası STK'ları Nazilli`de buluştu
Dünya İle Rekabet İçin Kayseri Modeli
Komik iddaya net cevap - İZLE
TUSKON’dan Krize Karşı Afrika Turu
TUSKON Başkanı Meral: Önümüzdeki Yılı Rahat Geçirelim Küresel Aktör Oluruz

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama