www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, yaptığı açıklamada, birkaç yıl önce `Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü`nü hayata geçirdiklerini anımsatarak, Türkiye`nin Afrika`ya yaptığı ihracatın hızla arttığını, 2007`de bu bölgeye yönelik yüzde 88 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının geçen yıl yüzde 106`ya çıktığını, Türkiye`nin `belki de tarihinde ilk defa` Afrika`ya aldığından fazla mal satabilir hale geldiğini ifade etti.

Meral, ``Türkiye olarak çok fazla coğrafya ile dış ticaret fazlası vermiyoruz. Afrika`dan daha da umutluyuz. Sadece ticaret noktasında değil, Afrika`daki yatırımlar noktasında da çok umutluyuz. Özellikle iç pazarın daraldığı şu günlerde Türk sanayicileri, tüccarları, madencileri ve müteahhitleri Afrika`da yeni iş imkanları oluşturmaya başladı. Orada üretim imkanları da var ve şu anda hızla başladılar`` diye konuştu. Afrika`nın, üretim için çok önemli bir coğrafya olduğunu, Afrika`da yerinde üretmenin ve satmanın birçok konuda avantaj sağladığını kaydeden Meral, Afrika`da üretim için tarımsal ürün, mobilya, madencilik ve tekstil alanında çok büyük imkanlar bulunduğunu, bu bölgede üretim için özellikle hammaddenin olduğu alanlarda seçim yapmanın önemli olduğunu söyledi.

Şu anda Afrika`da çok ciddi özelleştirme imkanları olduğunu dile getiren Meral, ``Afrika`da birçok devlet kuruluşu işletilemediği için şu anda atıl durumda ve bunlar özelleştiriliyor. Uygun sanayiler var. Bunlar alınabilir. Şu anda Türkiye`de üretemeyenlerin, tesislerini oraya taşımalarını tavsiye ediyoruz. Böyle gidenler de var. Mobilyacılardan çok oluyor. Gıda için de giden var. Türk yatırımcılar tarafından şu anda Kenya`da bir özel hastane kuruluyor`` şeklinde konuştu.

Geçen yılın ocak-kasım döneminde Türkiye`nin ihracatının yüzde 54 artış sağladığı Afrika dışında Avrasya, Orta ve Doğu Avrupa, Uzak Doğu ve Pasifik`le de ilgili çalışmalar yaptıklarını ve buralardan ciddi dönüşler aldıklarını ifade eden Meral, krizden çıkışın yollarından birisinin ihracat ve uluslararası ilişkiler olduğunu düşündüklerini, bu noktada çalışmalarını hızla sürdürdüklerini kaydetti.

`İŞ ADAMLARI`BİZİ DE İHRACATÇI YAPIN` DİYE TUSKON`A BAŞVURMAYA BAŞLADI`

Rızanur Meral, hayata geçirdikleri ticaret köprüleri ile ihracatta sağlanan gelişmelerin ardından krizde TUSKON`un ilgi odağı haline geldiğini, Türkiye`nin dört bir yanından iş adamlarının TUSKON`u arayarak kendilerine `bizi de ihracatçı yapın` dediğini ifade etti. Meral, başvuru ve danışma noktası haline geldiklerini, iş adamlarına, yer aldıkları sektöre ve sermaye yapılarına bağlı olarak, ham maddenin bulunduğu, alım gücünün yüksek ve nüfusun fazla olduğu ülkeleri tavsiye ettikleri anlattı.

TUSKON üyelerinin Afrika`ya ihracatının 3 yılda 3 milyar dolardan 9 milyar dolara yükseldiğini, 6 bin dolar yeni ihracatçı kazandırdıklarını tahmin ettiklerini belirten Meral, yeni ticaret köprüsü planlarının Orta ve Güney Amerika olduğunu ifade etti. Meral, konuşmasını şöyle sürdürdü: ``Dünyada şu anda krizden en az etkilenen coğrafya Güney Amerika. O bölge Türkiye`yi tanımıyor, Türkiye de orayı tanımıyor. Orası tamamen yeni bir iş alanı. Mevcutlara alternatif değil. Türkiye, pazar çeşitlemesine gitmek mecburiyetinde. Eğer biz geniş coğrafyalara ihracat yaparsak belli coğrafyalardaki sıkıntılar bizi çok etkilemez. Çünkü diğerlerine yaptığımız satışla ayakta kalırız, yüzeriz, batmayız. Pazar çeşitlemesine çok önem veriyoruz. Bu pazar çeşitlemesini Orta ve Güney Amerika ile de artırmak istiyoruz. Türkiye`nin dış ticaretini büyük ve dengeli bir hale getirmek, ihracatta Avrupa ve ABD`ye olan bağımlılığı da azaltmak istiyoruz.``

Çok az ihracat yaptıkları Orta ve Güney Amerika`ya 5 yılda 20 milyar dolar ihracat hedeflendiğini, Türkiye`nin bu bölgeye makine, gıda, otomotiv yan sanayi ürünleri satabileceğini bildiren Meral, `Haziran`da başlayacak, ondan sonra göreceksiniz çok kısa süre içende Türkiye`yi güney Amerika`nın gündemine taşımak, güney Amerika`yı da Türkiye`nin gündemine taşımak istiyoruz.` dedi.

YENİ HEDEF LATİN AMERİKA

Meral, Türkiye, Orta ve Güney Amerika Dış Ticaret Köprüsü Zirvesi`nin haziran ayında yapılacağını, zirveden önce bölgeye heyetler göndermeyi planladıklarını, sonbahardan itibaren de ticari heyetlerin gideceğini düşündüklerini ifade ederek, ``Kısa süre içinde Türkiye`yi Güney Amerika`nın gündemine, Güney Amerika`yı da Türkiye`nin gündemine taşımak istiyoruz. Mayalar`ı Türkiye`ye getireceğiz. Yeni hedef Latin Amerika`` dedi. Rızanur Meral, krizin TUSKON`un hızını kesmeyeceğini, başka ticaret köprüleri de gerçekleştireceklerini kaydetti. Meral, dış ticaret köprülerini ilgili coğrafyalarda yapmayı düşündüklerini, bu toplantılar ile fuar, ikili görüşme ve çevre coğrafyayı da o ülkeye toplamayı istediklerini kaydetti.

TÜRK VE AVRUPALI FİRMALAR ARASINDA HİSSE DEĞİŞ TOKUŞLARI OLACAKTIR

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Meral, krizin Türkiye`ye çok büyük fırsatlar getireceğini ifade ederek, kriz nedeniyle diğer ülkelerde şirket satın almayı düşünen Türk iş adamları bulunduğunu ve şu anda güzel fırsatlar olduğunu söyledi. Türk firmalarının, bu aralar Avrupa`da marka ve firma satın alabileceğini, alacaklarına da inandığını kaydeden Meral, şöyle devam etti:

``Ancak o firmanın üretim tesislerini kullanmayacak, firmaların bünyesindeki markaların ürünlerini Türkiye`de üreteceklerdir. Marka, isim hakkı ve belki firmanın dağıtım, pazarlama teşkilatlarının Türk firmalarınca satın alınması imkanı doğacaktır. Firmalar arasında hisse değiş tokuşları olacaktır. Yani Avrupalı firmalar `gelin, biz sizin fabrikalarınıza ortak olalım, karşılığında da bizim dağıtım ve marka haklarımızın bir kısmını size satalım` diyecek. Yani para olmadan alışverişler olacak. Avrupalılar`ın üretim tesisine, Türkler`in de markaya, teknolojiye ve dağıtım zincirlerine ihtiyacı var. Avrupalılarla kriz döneminde böyle parasız, bu tür ortaklıklar olacak. Kazan-kazan olacak. Bu öneriler daha çok Avrupalılar`dan geliyor. Makine, her türlü tüketim malı, beyaz ve kahverengi eşyada, örneğin makine sektöründe bir Türk firması, Almanya`da bir şirket satın almak üzere bakıyor. Önümüzdeki günlerde görüşmeye gidecekler.``

2009-02-02 www.ekoayrinti.com

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
MARİFED'li KOBİ'ler Krizi Yeni Projelerle Aşacak
Krizin Çözümü Güven
TUSKON Merkezinde ATC Heyeti Sabah Kahvaltısında Ağırlandı
Makedonya Başbakan Yardımcısı Abdilaqim Ademi TUSKON'u Ziyaret Etti
Gözler İhracatçıda
Krize İnat, 10 Bin İşadamı İzmir'de Buluştu
MARİFED, Projesi Olan İşadamlarını Meydana Çağırıyor
Motivasyon Kaybedilirse Krizin Bedeli Ağır Olur
Afrika ve Pasifik Ülkelerinden Türkiye`ye BM Desteği
TUSKON'dan Yapıcı Öneriler
ESİDEF Platformu İşadamları İçin Fırsat Oldu
Krizde İşçi Çıkarmayan Firmalara İşsizlik Fonu'ndan Destek Verilsin
Krizi Yok Saymak Mümkün Değil
ABD İle İlişkilere İstanbul Merkezi Dopingi
ANSİFED'den İş Platformuna Davet

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama