www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Yardımcısı ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF) Başkanı Cahit Erbalcı, Suriye devletinin 500 bin konut yaptıracağını belirterek, "Suriye'nin İmar ve İskan Bakanı, başlatacakları konut seferberliği kapsamında konut inşaasında işin yüzde 75 'ini özel sektöre vermeyi planladıklarını iletti.

Erbalcı. Aralık ayı içinde Devlet Bakanı Nazım Ekren başkanlığındaki resmi heyetle birlikte Suriye'ye gittik lerini, üç gün süren ziyarette işadamları olarak Halep'te düzenlenen yatırım fırsatları konulu toplantının yanı sıra Şam'da gerçekleştirilen Türkiye-Suriye ekonomik işbirliği toplantısına katıldıklarını anımsattı. Bu toplantıda, bizzat Suriye İmar ve İskan Bakanı'nın toplu konut ve su arıtma tesisi inşa edeceklerini, bunun için de TOKİ ile işbirliği yapmayı düşündüklerini ifade ettiğini belirten Erbalcı, "Bakan, ülkenin değişik bölgelerinde 500 bin toplu konut inşa edeceklerini, bunun devlet yatırımı olduğunu, 2009'da 200 su arıtma tesisi yapacaklarını da söyledi.

Toplu konutları parti parti ve ülke genelinde inşa etmeyi düşünüyorlar. Bizdeki Toplu Konut İdaresi'nin başarılan uygulamalarından etkilenmişler. TOKİ ile işbirliği yapabileceklerini ifade ettiler. Konutların yapım işinin yüzde 75'ini özel sektöre vermeyi planlıyorlar. Bu işler için Malezya ve Almanya'dan teklif alacaklar. Bize 'Siz de verin' dediler. Şartları sunacağız. Kendileri o konuda ihale açacaklar. Biz mi kazanırız yoksa başka bir ülkenin firması mı kazanır bilemiyorum. Ama 'biz sizi tercih ederiz' diyorlar. İmar ve İskan Bakanı bizzat bunları ifade etti. Suriyeli yetkililer, modern Türk inşaat firmalarını her türlü kamu yatırımlarında iş yapmaya çağırıyor.

Buradan bizim müteahhitlerimize duyuruyorum. Müteahhitlerimiz. TUSKON'a bağlı derneklerimizden bilgi alabilirler. Bu ihale tarihlerini öğrenip iştirak edebilirler" diye konuştu. TUSKON olarak Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de katılacağı ve Dış Ticaret Müsteşarlığının öncülüğündeki 28 Şubat 2 Mart talihlerinde Suriye Türkiye İş Geliştirme Platformu düzenleyeceklerini belirten Erbalcı. Suriye'de iş yapmayı düşünen müteahhitlerin bu programa katılabileceğini dile getirdi. Suriye'nin bu ülkede yatırını yapmayı planlayanlar için de çok cazip avantajlar sunduğunu belirten Erbalcı. başkent Şam'a çok yakın bir mesafedeki Adra Organize Sanayi Bölgcsi'nde her türlü altyapının tamamlandığını belirterek, bölgedeki yerlerin metrekaresi 28 dolara 5 yıl taksitle satışa sunulduğunu sözlerine ekledi.

EKONOMİ 02.02.2009

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
TUSKON, Cumhurbaşkanımız İle Türkiye –Arnavutluk/Karadağ İş Forumunu Gerçekleştirdi
Güney Koreli firmalar TUSKON Genel Merkezde Türk İşadamları İle Buluştu
Hedef, İhracatı İkiye Katlamak
Devlet Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Politika Merkezinin TUSKON Ile Ortaklaşa Düzenlediği Toplantıda Türkiye`nin AB Üyelik Sürecini Anlattı
Viyana Ticaret Odası TUSKON'u Ziyareti Etti
Güney Kore, Bilişim Devleri İle Türkiye`ye Geldi
Güney Kore`nin Bilişim Devleri Türkiye`ye Geliyor
ATC Heyeti TUSKON'u Ziyaret Etti
Fas`a çıkarma yapan TUSKON Heyeti, Önemli İş Bağlantılarına İmza Attı
TUSKON Başkanı Meral: Afrika`Yı Gündem Yaptık
TUSKON Mısırlı ve Türk İşadamlarını Biraraya Getirdi
Bakan Çağlayan: Sanayi Üretimindeki Düşüş Moralleri Bozmasın, Kötüye Gidiş Tamamen Durdu
Ülkelerarası Ticaret Aşk Gibidir Tek Taraflı Aşk İse Uzun Sürmez
İran`ın Gümrük Vergisi Engelini Aşmaya Çalışıyoruz
10 Bin İşadamı İzmir`de Buluştu

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama