www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
KASİF, Samsun ve Trabzon`da Gençleri Eğiterek Meslek Sahibi Yapacak

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu(KASİF) Başkan Yardımcısı Ekrem Kayıkçıoğlu, Avrupa Birliği(AB) desteği ile Samsun ve Trabzon`da uygulayacakları `Dış Ticaret ve Proje Uzmanı Yetiştirme Projesi` ile 90 genci eğiterek, hem istihdam edilmelerini hem bölgenin AB`den daha fazla fon almasını sağlayacaklarını dile getirdi.

KASİF Başkan Yardımcısı Ekrem Kayıkçıoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye`de AB fonlarından en az yararlanan bölgelerden birinin Karadeniz Bölgesi olduğuna dikkat çekti. Ekrem Kayıkçıoğlu, bölgenin en önemli iki ili Samsun ve Trabzon`un, AB Hibe programlarından yararlanan iller sıralamasına göre Van, Konya ve Kayseri`nin çok gerisinde olduğuna işaret etti.

Kayıkçıoğlu, bu problemin en önemli sebebinin fonları takip edip proje hazırlayacak, bu projeleri yönetecek insan kaynağının yetersizliği olması olduğunu vurguladı. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla KASİF tarafından, Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ), Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD) ve Karadeniz Eğitim Derneği(KEYDER) ortaklığı ile Türkiye İş Kurumu`nun (İŞKUR) koordinasyonunda `Dış Ticaret ve Proje Uzmanı Yetiştirme Projesi` yürütüldüğünü belirten Kayıkçıoğlu, proje kapsamında Samsun ve Trabzon`da iki ayrı `Proje Uzmanlığı` kursu açılacağını bildirdi. Kurslardan mezun olacak gençlerin bölgenin kalkınmasına çok büyük katkı sağlayacağını ifade eden Kayıkçıoğlu, böylece bölgeden AB`ye daha fazla proje başvurusu olacağını kaydetti.

90 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Proje uzmanlığı eğitimi ile AB fonları başta olmak üzere uluslararası hibe programları için proje hazırlama ve yürütme konusunda kariyer yapmayı hedefleyen gençlere altı ay ücretsiz eğitim verileceğini anlatan Kayıkçıoğlu, bu eğitimden mezun olacak gençlerin bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Dış Ticaret Kursu`nun ise Samsun`da düzenleneceğini vurgulayan Kayıkçıoğlu, dış ticaret eğitimi ile KOBİ`lere kalifiye eleman sağlanarak hem gençlerin istihdam edilmesi hem de işletmelerin dış ticaret kapasitelerinin artırılmasının amaçlandığını vurguladı.

Samsun ve Trabzon`da uygulanacak projelerle 90 gencin eğitileceğini anlatan Kayıkçıoğlu, her bir kurs için 30`ar kişinin seçileceğini, eğitimlerin 6 ay, günde 5 saat, haftada 5 gün olarak yapılacağını, proje ile kursiyerlerin en az yüzde 50`sinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

AYDA 160 AVRO HARÇLIK ALACAKLAR

Kayıkçıoğlu, kursiyerlere günlük 8 avro (ayda 160 avro) cep harçlığı verilerek ferdi kaza sigortasının da yapılacağının altını çizdi. Projeye başvuruda bulunmak isteyenlerin 18-29 yaş aralığında, meslek yüksek okulu veya üniversite mezunu, en az orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip, İŞKUR`a kayıtlı işsiz, erkek adaylar için en az 2 yıl askerlikle ilişiği bulunmaması ve kursun düzenlendiği ilde ikamet etmesi şartının arandığına değinen Kayıkçıoğlu, bu şartları taşıyanların 27 Şubat 2009 Cuma gününe kadar Trabzon`da Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD)`ne, Samsun`da ise KASİF`e başvuruda bulunmalarını istedi.

Kayıkçıoğlu, proje hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin KARGİD veya proje web adresi olan `www.kasif.org.tr/proje` adresine müracaat edebileceklerini sözlerine ekledi.

CİHAN 2009-02-25

Diğer Haberler
TUSKON'dan Dünya Ticaretine Katkı
Makedonya Yazılı Medyası TUSKON Ziyaretinde
TUSKON'un Türkiye Düzenlediği Sonuç Toplantısı, İş Dünyası Başkanlarını Buluşturdu
TUSKON, Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sayın Seif Ali Iddi'yi Ağırladı
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TUSKON’u Ziyaret Etti
Rusya’da Yatırım Kriz Öncesine Göre İki Kat Daha Ucuz
İşadamları Suriye`den Mutlu Döndü
TUSKON, Doğu'nun Ekonomik Sorunlarını Raporlaştırdı
İngiliz Akademisyenler TUSKON’da buluştu
TUSKON, Etiyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin’i Öğle Yemeğinde Ağırladı
T.C. Enerji Bakanı Sn.Hilmi Güler ve AB Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Sn.Olli Rehn TUSKON’un Düzenlediği Panelde Buluştu
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor
Türkiye`den Afrika`ya İhracat Yüzde 31 Arttı
GÜNSİAF Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Kenya-Tanzanya Ziyareti
Egemen Bağış: Bu duruş literatüre geçecek
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat
TUSKON, Afrika’nın Türkiye’ye Akredite Büyükelçilerini Ankara Swissotel’de Kahvaltıda Ağırladı
Botswana Ülkemize İlk Defa Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama