www.tuskon.org |  |
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor

Türk iş dünyası, Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in Uluslararası Ceza Mahkemesi (UMC) tarafından Darfur'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarılmasına karşın Sudan'da yatırımlarının artarak devam edeceğini açıkladı.

Darfur'da 300 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından çıkarılan tutuklama kararı ile belirsiz bir döneme giren Sudan, iş dünyası için ise hâlâ cazibesini koruyor.

Küresel krizle birlikte öne çıkan alternatif pazarlardan biri olan Sudan'ın Türkiye ekonomisi için büyük bir önem taşıdığını belirten iş dünyası, "Hiçbir şey iş yapmamıza engel olamaz. Yatırımlara devam edeceğiz" açıklamasını yaptı, İhracat hedefi 250 milyon $ Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK) Türk-Sudan İş Konseyi Başkanı Abdülkadir Taçyıldız, "Tam tersine buraya yatınmlanmız hızla sürecek. Önümüzdeki günlerde yeni yatırım anlaşmalarını açıklayacağız" dedi. 2008'de ihracatın adeta bir patlama yaparak 180 milyon dolara, ikili ticaretin ise 360 milyon dolara çıktığını belirten Taçyıldız, "Hedefimiz iyi bir rakamla 2009'u kapatmak. Şu anki veriler bu yönde olduğumuzu gösteriyor" açıklamasını yaptı.

Sudan Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı Afrika ülkeleri arasında yedinci sırada yer alıyor. 2008'de 180 milyon dolarlık ihracat yapılan Sudan pazarı, Türk işadamlanna tekstilden inşaata, gıdadan beyaz eşyaya pek çok sektörde iş olanağı sunuyor. Coğrafi açıdan dünyanın 10'uncu en büyük, Afrika'nın ise en büyük ülkesi olan Sudan, 84 milyon hektar ekilebilir verimli arazisiyle Türk yatırımcılarına tarım sektöründe de büyük imkânlar sunuyor. Sudan'ı yatınm konusunda cazip kılan en büyük özelliği ise ülkenin hem Afrikalı hem Arap ülkesi olarak nitelendirilmesi. Keza Sudan Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı'nın (COMESA) en önemli üyelerinden biri. Bu üyelik sayesinde ihracatçılar COMESA'ya üye 23 ülkeye vergisiz ihracat yapma şansı yakalıyor.

Türk firmalarının Sudan'a 2009 ihracat hedefi ise toplam 250 milyon dolar. Sudan'ın özellikle inşaat ve tarım sektörlerinde çok önemli fırsatlar barındırdığına dikkat çeken Taçyıldız, "Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar Sudan'ın kendi iç meselesi. Sudan ile sürekli görüşme halindeyiz. Ülkede bazı gösteriler var. Fakat bu çok normal. Bütün bunlar orada iş yapmamıza engel olamaz. Biz aldığımız işlerin tamamlanması için çabalarken aynı zamanda yeni projeler peşindeyiz" diye konuştu. Ekonomik açıdan bakıyoruz Sudan Büyükelçiliğinin önceki gün resmi bir toplantı ile gelişmeleri Türk iş ve siyaset dünyası ile paylaştığını belirten Taçyıldız, "Sudan tarafı da Türk yatırımların aksamasını istemiyor. Ekonomik ilişkilerin sürdürülmesi konusunda bizimle hemfikirler" dedi. Taçyıldız, toplantıda El Beşir'in haksızlığa uğradığı vurgusunun da yapıldığını söyledi.

Ömer El Beşir hakkındaki tutuklama kararına tamamen ekonomik açıdan baktıklarını söyleyen DEİK Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın ise "Kriz döneminde Sudan gibi Afrika pazarları bir fırsattır. Bütün bu ülkelerin altyapıları çok kötü, tarımda endüstri yok denecek kadar az. Bunlar Türk firmaları için birer fırsat. Mart ayında otomotiv yan sanayi fuarı olacak. Biz yine orada olcağız. Bu pazardan vazgeçmek doğru olmaz" dedi.

İş potansiyeliyle Türk yatırımcının gözdesi konumunda bulunan Sudan pazarında daha etkin olmak isteyen Türk firmaları bölgeye ihracatlarını artırmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor. DEİK ve TUSKON'un öncülüğünde yapılan çalışmalarla Sudan'daki Türk yatırımları artıyor. Türk firmalarının Sudan'a bugüne kadar gerçekleştirdikleri müteahhitlik projelerinin toplam değeri 321 milyon doları buldu. Sudan'ın yeniden inşasında önemli rol oynayan Türk müteahhitleri ülkenin en önemli projelerine de imza atıyor. 89 milyon dolarlık Sudan Telekom binasını 15 Mart'ta teslim etmeye hazırlanan Güneydoğu İnşaat bu firmalardan sadece biri. Sudan'daki diğer büyük bir firma ise Yapı Merkezi. Şirket 30 milyon dolarlık köprü projesi gerçekleştiriyor. Sudan birçok tarım yatırımcısı için de cazibe merkezi. 2006'da Ceyhanlı 18 işadamının bitkisel yağ üretimi ile başlayan macerası bitkisel yağ fabrikası ile büyüyecek.

REFERANS 09.03.2009

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå