www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İşadamları Suriye`den Mutlu Döndü

Beraberindeki 200 kişilik heyetle Suriye`nin başkenti Şam`a çeşitli resmi ve ticari temaslarda bulunmak üzere gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, temasları kapsamında ilk olarak Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amer Hüsni Lütfi ile görüştü.

Tüzmen, burada yaptığı konuşmada Türkiye ile Suriye arasındaki ticaret hacminin 100-200 milyon dolarlardan bugün 2 milyar dolar düzeyini zorlayan bir seviyeye geldiğini belirterek, 2009 yılında da 2,5 milyar dolar bir ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

İki ülkenin birbiriyle çok ciddi bir ticaret ortağı olduğunu ifade eden Tüzmen, üst düzeyde yapılan karşılıklı ziyaretlerin de bunda etkisi olduğunu ifade etti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan`ın da Suriye`de bulunduğunu hatırlatan Tüzmen, parlamentolar arası dostluk ilişkilerinin de ticaret alanındaki faaliyetleri kolaylaştırdığını bildirdi.

Türkiye ile Suriye arasındaki en başarılı işlerden birinin serbest ticaret anlaşmasını imzalamak olduğunu ifade eden Tüzmen, bununla hem ticaret hacminin arttığını hem de Suriye`deki yatırımcı sayısının yükseldiğini kaydetti.

Suriyeli iş adamlarının da Türkiye`deki yatırımlarından çok memnun olduklarını dile getiren Tüzmen, ``beraberce önümüzdeki 3 yıl içinde 5 milyar dolara ulaşabilecek bir ticaret hacmini hedef koyabileceğiz`` dedi.
    
SURİYELİ BAKANDAN DAVOS`DAKİ TEPKİYE DESTEK
    
Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amer Hüsni Lütfi de iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının başarılı bir şekilde ilerlediğini belirterek, tarafların bu anlamda anlayışla ve ciddi adımlarla hareket ettiğini söyledi.

Türkiye ile Suriye`nin kardeşlik ilişkileri çerçevesinde, karşılıklı çıkarlarından emin bir şekilde hareket ettiğini anlatan Lütfi, dış ticaret hacmindeki artışın da bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.
İsrail Filistin ilişkilerine dönük olarak da ``Gazze katliamından dolayı gerek hükümetinizin gerek halkınızın tutumunu takdir ve saygıyla karşılıyoruz`` diyen Bakan Lütfi, halkın ve hükümetin bu, ``yüce tutumundan`` Suriye halkının büyük mutluluk ve saygı duyduğunu belirtti. Lütfi bu tip tutumların maddi, ekonomik ilişkilerin yanı sıra duygusal ilişkiler açısından da karşılık bulacağını söyledi.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise bunun üzerine, ``zulüm nerede olursa olsun karşı dururuz`` dedi.
Suriyeli Bakan ayrıca Türkiye`nin kendilerinin kuzey komşusu olmasını gururla karşıladıklarını, Türkiye`nin Orta Doğu`da barışın sağlanmasında önemli bir rolü olduğunu kabul ettiklerini ifade ederek, ``Türkiye`nin bu yönde davranışlarını sonuna kadar destekliyoruz`` diye konuştu.
Bu arada Suriyeli Bakan Türkiye-Suriye İşadamları Forumu`nda yaptığı konuşmada da Davos toplantısına değinerek, ``Başbakan Erdoğan`ın hafızalardan asla silinmeyecek tutumlarından dolayı sonsuz şükranlarımı sunarım`` dedi.
    
``KRİZDE KAPLUMBAĞA KABUĞUNA ÇEKİLİRSE DIŞARIYI GÖREMEZ``
    
Tüzmen, daha sonra Dedeman Hotel`de düzenlenen ``Türkiye-Suriye İşadamları Forumu``nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında milyon dolarla gerçekleşen ticaret hacminin artık milyar dolarlarla telaffuz edildiğini söyledi. Yapılan çalışmaların sonuçlarını vermeye başladığını anlatan Tüzmen, önce ticari ilişkilerin sonra da siyasi ilişkilerin geliştiğini kaydetti.

Küresel kriz ortamına da değinen Tüzmen, ``kriz var diye kapımızı kapatıp beklememiz mümkün değil, kaplumbağa kabuğuna çekildiği zaman dışarıyı göremediği için ilerleyemez, kafayı çıkarıp dışarıya bakmak lazım ne yapıyorlar diye`` dedi.

Bu nedenle kriz döneminde her hafta bir ülkeye gittiklerini belirten Tüzmen, krizi atlatmanın yolunun da daha fazla ticaretten geçtiğini söyledi.

Tüzmen, ``Bizim krizde hücum oynamamız lazım. Müdafaa bizim işimiz değil, öyle biz kapanıp, `kriz dışarıda geçsin` diyecek ülkeler değiliz`` diye konuştu.

Kriz döneminde kesinlikle korumacılık politikalarının uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Tüzmen, şu anda mümkün olduğu kadar serbest ticaret, daha rahat çalışma ve bütün engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.
    
``ULAŞTIRMA KORİDORU RAHATLATILMALI``
    
Amaçlarının ülkeler arası tek bir ekonomik alan oluşturmak olduğunu ifade eden Tüzmen, Türkiye`nin Suriye ile son yıllardaki çalışmalarıyla serbest ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyduğunu, Cilvegözü ve Öncüpınar gümrük kapılarını modernize ettiklerini, bağlantı yollarını yaptıklarını, Akçakale`de yeni bir gümrük kapısı açtıklarını, Nusaybin`de yeni bir gümrük kapısı açılması mayınlı arazilerin temizlenmesi ve bu arazilerin tarıma açılması projelerini uygulamaya başladıklarını kaydetti.

İki ülke arasındaki elektrik ticaretini de başlattıklarına işaret eden Tüzmen, kara ve hava ulaştırmasındaki sorunları da büyük ölçüde çözdüklerini söyledi.

İki ülke arsasında daha önce 1 milyar dolar seviyesinde ticaret yapılacağını söylediklerinde kimsenin kendilerine inanmadığını, ancak şu anda iki ülke arasında 1,8 milyar dolarlık bir ticaret hacminin olduğunu belirten Tüzmen, Suriye`nin ihracatının artmasının ileride daha dengeli bir ticaretin yapılmasının bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Serbest ticaret anlaşmasının da iki ülke yararına olduğuna işaret eden Tüzmen ``kazan-kazan stratejisi budur`` dedi.

Tüzmen bu doğrultuda, ekonomide sınırları ve hudutları ortadan kaldırmak gerektiğini belirterek, ``Zengin Suriye, Türkiye`nin zenginliğidir, zengin Türkiye, Suriye`nin zenginliğidir`` diye konuştu.
Türkiye ile Suriye arasında ortak bir refah alanı oluşturmak istediklerine dikkati çeken Tüzmen, ulaştırma koridorunun rahatlatılması, ulaştırma sektöründeki vergilerin kaldırılması gerektiğini kaydetti.

``Ulaştırma sektöründe yapılan düzenlemelerle kriz ortamında dünya ticaretini kendi üzerimizden çok rahat geçirebiliriz`` diye konuşan Tüzmen, Türk müteahhitlerinin büyük otoyol projelerinde yer almak istediklerini ifade etti.

Ülkenin artık havalimanlarını da çok rahat kullanması gerektiğine dikkati çeken Tüzmen, bütün taşımacılık alanlarının lojistik imkanlardan rahatça faydalanacağı ortak bir lojistik merkez oluşturmayı da planladıklarını bildirdi. Tüzmen, bu konuda yer seçiminin ve fizibilite çalışmalarını da Türkiye olarak üstlenmek istediklerini ifade etti.

Suriye lojistik merkezi ile Mersin`deki lojistik merkezi birbirine entegre etmek istediklerine dikkati çeken Tüzmen, ``bütün dünya ticaretini ciddi bir hat olarak bizim üzerimizden geçirmeyi planlıyoruz. Dünya ticaretinin bir bölümünü, Türkiye ile Suriye üzerinden geçirirsek, çok para kazanacağız`` dedi.
Nusaybin-Kamışlı- Al Yarubiye-Musul demiryolu hattını da mümkün olan en kısa sürede modernize etmek istediklerini dile getiren Tüzmen, TOKİ`nin Suriye toplu konut idaresinin gerçekleştirmeyi düşündüğü 500 bin konutluk projeye destek verebileceğini söyledi.
    
SURİYE EKONOMİ VE TİCARET BAKANI LÜTFİ
    
Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lütfi de toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye ekonomisindeki gelişmeler, yapılan reformlar ve düzenlemeler hakkında bilgi vererek, bunun ülkenin dış ticaret hacmini artırmasında etkili olduğunu belirtti.

Türkiye ile Suriye arasında su, ulaştırma, gümrük, sınır kapıları, petrol ve doğal gaz sektörlerinde gerçekleştirilen koordinasyonların ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli faktör olduğuna işaret eden Lütfi, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler en üst düzeye çıkarmak için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını vurguladı.

Türkiye ile Suriye arasındaki iş formunun ikincisinin mayıs ayında İstanbul`da yapılacağına dikkati çeken Lütfi, Suriyeli iş adamlarının foruma katılmasını istedi.
    
DİĞER KONUŞMACILAR
    
TUSKON Başkan Yardımcısı ve Alfemo Mobilya`nın sahibi Hacı Ramazan Davulcuoğlu, Suriyeli iş adamlarını TUSKON`un İstanbul`da düzenleyeceği ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 2 bin firmanın katılacağı iş forumuna davet etti.

Suriye ile ilişkilerde iş yapmanın ötesinde dostlukları geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Davulcuoğlu, ``Artık iki ülke arasında geriye dönüş yok. Dost ve kardeş ülke olarak ilişkilerimizi geliştirmek zorundayız. Suriye ile ilişkilerimiz bir elin parmağı kadar yakın. İki ülke arasında yalnız ticaret değil, gönül köprüleri de kuruldu`` diye konuştu.

Suriye-Türkiye İş Konseyi Başkanı Bahaddin Hasan ise iki ülkenin ticaret hacminin artırılması ve ortak yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinin önündeki bütün engellerin kaldırılması gerektiğine işaret ederek, küresel kriz ortamında dış pazarlara açılımın ve ülkeler arası işbirliğinin önemini vurguladı.

Suriye`de bir Türk-Suriye bankasının açılmasını istediklerini belirten Hasan, bu arada Türk iş adamlarının Suriye organize sanayi bölgelerine yönlendirilmesini arzu ettiklerini sözlerine ekledi. 

Aktüel 17-02-2009

Diğer Haberler
TUSKON, 115 Ülkeden 2 Bin İşadamını İstanbul`da Buluşturuyor
TUSKON Bu Sefer Seçmece İşadamlarıyla Köprü Kuruyor
TUSKON'dan Dünya Ticaretine Katkı
Makedonya Yazılı Medyası TUSKON Ziyaretinde
TUSKON'un Türkiye Düzenlediği Sonuç Toplantısı, İş Dünyası Başkanlarını Buluşturdu
TUSKON, Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sayın Seif Ali Iddi'yi Ağırladı
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TUSKON’u Ziyaret Etti
Rusya’da Yatırım Kriz Öncesine Göre İki Kat Daha Ucuz
TUSKON, Doğu'nun Ekonomik Sorunlarını Raporlaştırdı
İngiliz Akademisyenler TUSKON’da buluştu
TUSKON, Etiyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin’i Öğle Yemeğinde Ağırladı
T.C. Enerji Bakanı Sn.Hilmi Güler ve AB Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Sn.Olli Rehn TUSKON’un Düzenlediği Panelde Buluştu
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor
Türkiye`den Afrika`ya İhracat Yüzde 31 Arttı
KASİF, Samsun ve Trabzon`da Gençleri Eğiterek Meslek Sahibi Yapacak
GÜNSİAF Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Kenya-Tanzanya Ziyareti
Egemen Bağış: Bu duruş literatüre geçecek
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama