www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, 115 Ülkeden 2 Bin İşadamını İstanbul`da Buluşturuyor

Türkiye ticaretinin zayıf kaldığı Sahra altı Afrika ve Pasifik ülkeleri gibi bölgelere yönelik Dış Ticaret Köprüsü organizasyonları ile adını duyuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON), daha önce kurduğu 7 dış ticaret köprüsünü bu yıl tek şemsiye altında topluyor. 1-7 Haziran tarihlerinde İstanbul`da düzenlenecek olan `Dünya Ticaret Köprüsü` organizasyonunda 7 milyar dolarlık bir iş bağlantısının kurulması hedefleniyor.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, yaptığı yazılı açıklamada, toplam 8 tane dış ticaret köprüsü kurarak, bugüne kadar. 4 bin 500 firma, yüzlerce bakan ve bürokrat ağırladıklarını kaydetti. Bunların Türkiye`nin tanıtımına büyük katkı sağladığını ifade eden Meral, `Yeni coğrafyalardan teklifler gelmeye başladı. Ortadoğu, Latin Amerika, Orta Amerika var, Avrupa var. Avrupa`da Türkler var, Avrupalılaşmış. Biz de gelelim sizinle ticaret yapalım diyorlar. En sonunda bunların hepsini toplasak dedik.` ifadelerini kullandı.

100`ün üzerinde ülkede karşılıklı işbirliği anlaşması imzaladıkları kurum ve kuruluşlar bulunduğunu dile getiren Meral, Bunu 7 tane dış ticaret köprüsünü tek çatı altında topladıklarını, söz konusu programı Dünya Ticaret Merkezi`nin 9,10,11. hollerinde gerçekleştireceklerini söyledi. 9 ve 10. holde Türk firmalarının küçük standlar açarak ürünlerini teşhir edeceklerini ve ikili iş görüşmeleri yapacaklarını anlatan Meral, 11. holde de `eski markalarımız` adı altında dış ticaret köprüsü proglamlarının yapılacağını söyledi.Kayıtların 2 bini aştığını belirten TUSKON Başkanı, `Şili`den yılda 1 milyar dolar ihracat yapan bir firma geliyor. Bu sene parlayan yıldızımız Latin Amerika olacak. Kostarika`dan Ticaret Bakanı bir heyetle beraber geliyor. Panama`dan geliyor. Panama o bölgede en büyük serbest ticaretin yapıldığı ülke. Paraguay ve Arjantin`den güçlü heyetler geliyor. Bolivya`dan da işadamları geliyor. Hiç açılmadığımız bir ülke. Biz yerimizde durmak yerine, devlet KOBİ`lere kredi versin, şu olsun, bu olsun demek yerine mal satabileceğimiz yeni coğrafyalarla ilgili ciddi bir çalışma yaptık. Şimdi bunu piyasaya çıkarıyoruz.` diye konuştu.

Türkiye`den 3 bin işadamının katılmasını beklediklerini söyleyen Meral, şu anda binin üzerinde işadamının kayıt yaptırdığını söyledi. Meral,`Dünya`da fuarların boş kaldığı bir dönemde 400 standın tamamı bitti. 100`e yakın işadamı da sırada bekliyor. Tüm dünya şu anda mal satmak için adeta takla atıyor. Adamın biletini alıyor, otelini tutuyor. Bizim getirdiğimiz adamların tamamı uçak paralarını, otel masraflarını tamamen kendileri ödüyorlar. Biz sadece bunlara yeme içme, trasfer gibi misafirperverlik yapıyoruz. Derneklerimiz, şirketlerimiz İstanbul`u gezdiriyorlar, yat gezisi düzenliyorlar, fabrikaları gezdiriyorlar. Şirketler sıraya girmiş ben sporsor olayım diye. Demek ki doğru bir iş yapılmış ki insanların teveccühü var.` şeklinde konuştu.

AFRİKA`DAN SEÇME 600 İŞADAMI

Meral, bu sene Afrika`ya 600 kişilik kontenjan verdiklerini belirterek, geçen sene bin kişi geldiğini, bu sene ise 2 bin kişilik müracaat olduğuna dikkat çekti. İşadamlarını seçerek getirmeye başladıklarını ifade eden Meral, `Adamlar mal satmaya değil mal almaya geliyorlar, uçak paralarını, masraflarını kendileri karşılıyorlar, üstüne bir de adamları sıraya koyuyorsun. Buna rağmen geliyorlar.` dedi.

TİCARET BAKANLARI DA KÖPRÜ ZİRVESİ YAPACAK

Öte yandan zirve için 52 ülkeden ticaret bakanları kaydını yaptırdı. 7 kıtadan çok orijinal ülkelerin ticaret bakanları İstanbul`a geliyor. 1 Haziran`da İstanbul`da Ticaret Bakanları Zirvesi gerçekleştirilecek. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Başkanlığı`nda Çırağan Sarayı`nda 1 gün boyunca global ticaretin geleceği ve fırsatlar konusunu tartışacaklar. Sonunda da deklarasyon yayınlayacak.


(CİHAN)

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Agid, Tayvanlı İşadamlarını Ağırlıyor
Suyumuz boşa akıyor, elektrik üretip komşumuz Çin'e satın
Pasifik Zirvesi'nde hedef 6 bin iş görüşmesi
Tuskon'un Davetlileri İstanbul'un Tarihi ve Turistik Mekanlarını Gezdi
'Mobilya atölyemi kapatacaktım, Afrika zirvesinden sonra Uganda'ya taşıdım'
Serbest ticaret için ilk adım atıldı işadamlarının gözü Ukrayna`da
Dış ticaret hacmi 5,4 trilyon dolar olan Pasifik ülkesinden alıcıları, Türk işadamlarının ayağına geliyor
TUSKON, bu kez Pasifik ülkeleriyle köprü kuruyor
Pasifik Fırsatı Ayağımıza Geldi
Pasifik ile ticaret köprüsü kurulacak
5.4 trilyon dolarlık Pasifik fırsatı Türk işadamlarına geliyor
KONUKOĞLU: Tektsil ve Konfeksiyonda Kritik Eşik Atlatıldı
Karadeniz'li Sanayici, Pasifik'e Açılacak
Türkiye'nin Sorunu Negatif İmaj
Pasifik'te İşadamları için yepyeni fırsatlar

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama