www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Krizde Yerli Ve Yabancı Şirketlere Nefes Aldırdı

Pek çok şirket küresel kriz yüzünden kepenklerini yarıya kadar indirirken, İstanbul`da geçen hafta yapılan Dünya Ticaret Zirvesi hem yerli, hem yabancı pek çok şirkete yeni iş pencereleri açtı. TUSKON tarafından düzenlenen Dünya Ticaret Köprüsü 145 ülkeden 2 bin 300 işadamını Türkiye`den de 3 binin üzerinde işadamı ile buluştu. Köprü sayesinde bir araya gelen işaadamları, 7 milyar doları aşan ticaret hacminin yanısıra pek çok ortaklığın da temelini attı.

TUSKON sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen meslektaşlarına ürünlerini gösterme fırsatı bulan Türk işadamları, yurtdışına açılmak için buldukları fırsatı değerlendirmenin keyfini yaşadı. TUSKON`un bütün zirvelerine katılan Uğur Şirketler Grubu`nun İhracat Bölge Sorumlusu Mehmet Onat, son fuara gösterilen ilginin öncekilerin ne kadar verimli geçtiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Standının hiç boş kalmadığını aktaran Onat, `Talep aşırı fazla. Yeni müşteriler yeni talepler oluştu. Bu organizasyonların devamını bekliyoruz.` diyerek memnuniyetini ifade etti.

Gaziantep firmalarından olan Sonnendach Doğal Enerji Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ`nin Genel Müdürü Mehmet Yıldırım da fuara gösterilen ilgiye çok şaşırttığını söyledi. Gelen konukların kendilerine yeni pazarlar kazandırdığını anlatan Yıldırım, `Bizim hedef pazarımız Afrika idi. Ancak bu fuarda Arjantin, Şili ve Brezilya`dan çok yoğun talep gördük.` dedi.

Hisarlar Grup, organizasyon sayesinde tasarımından üretimine yerli mühendislerin elinden çıkan yeni araçlarının ilk tanıtımını neredeyse bütün dünya ülkelerine aynı anda yapma imkanına kavuştu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, yol dışında, inşaat hizmetlerinde kullanılmak üzere ürettiklerin bu aracı Körfez ülkeleri, Orta Asya Cumhuriyetleri, Rusya, Afrika ülkelerine pazarlamayı hedeflediklerini kaydetti. Türker, fuarın bu anlamda kendileri için büyük fırsat olduğunu kaydetti.

Alpler Ziraat Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Mümtaz Özalp, bir işadamı olarak 2 bini aşkın meslektaşıyla aynı anda bir araya gelmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, `Bu köprü bize çok büyük bir fırsat sundu ve değerlendirdik. 42 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ancak kriz yüzünden bazı pazarlarda sıkıntı yaşıyoruz. Bu fuar yeni pazarlar için büyük fırsatlar sundu.` şeklinde konuştu.

Türkiye`nin biçerdöver imalatındaki temsilcisi Ertuğrullar Tarım Makinaları AŞ de yurtdışına adım atmak için TUSKON`un orgazinasyonunu tercih edenlerden. Girmeyi hedeflediği ihracat pazarlarına ticaret köprüsü sayesinde adım atmak isteyen şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ertuğrul, fuarın ilk gününde Kenya ile dispritörlük anlaşması yaptıklarını, Nijerya ve Kazakistan`la da görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Fuarda her sektörden firma yer aldı. Hijyen ve temizlik alanında 15 yıldır faaliyet gösteren Elif Kozmetik daha önceki bütün zirvelerde olduğu gibi Dünya Ticaret Zirvesi`ne de katıldı. Fuarın her yıl genişlediğini, geliştiğini anlatan Elif Kozmetik`in Genel Müdürü Mehmet Timuroğlu, `Hiç tanışmadığımız, duymadığımız ülkelerle tanışma fırsatımız oluyor. Bu yıl ilgi çok fazla. Afrika ve Müslüman ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler Türkiye`nin yükselen yıldızının farkında. Bu avantajı arkamıza aldık gidiyoruz.` dedi.

Bursa merkezli kozmetik markası Sensiro da yeni pazar arayışı ile fuarda yer aldı. Yurt dışında 33 ülkeye hizmet verdiklerini anlatan şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Yağmur, fuardan büyük verimlilik beklediklerini söyledi. Yağmur, fuarın ilk gününde 25 müşteri ile görüşme yaptıklarını aktardı.

Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Ezinç`in Genel Müdürü Hakan Alaş, 55 ülkeye ihracat yaptıklarını buna rağmen katıldıkları ticaret köprüsünde hiç beklemedikleri ülkelerden de ziyaretçilerle buluştuklarını söyledi. TUSKON`un önceki fuarlarından çok yoğun bir gün yaşadıklarını dile getiren Alaş, `Hiç giremediğimiz ya da pazar olamayacağını düşündüğümüz ülkelerden iş adamları geliyor. Ciddi bir talep var.` diye konuştu.

Motor yağı ve endüstriyel yağ üreten Özçınarlar firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Elif Erkut da TUSKON`un bu fuarla firmalar için çok büyük fırsat sunduğunu belirtti. Özçınarlar olarak, başta Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ulaşmak istediklerini ifade eden Erkut, bu ülkelerdeki firmalarla direkt iletişim kurmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Endüstriyel tasarım, mühendislik hizmeti veren Cadem firmasının Genel Müdürü Ali Serdar Emre de fuarda gördükleri ilginin kendilerini şaşırttığını söyledi. Motosiklet motoruyla 1 ton yük taşıma özelliğine sahip yeni tasarladıkları aracı fuarda tanıttıklarını ifade eden Emre, ilgiden memnun olduklarını ifade etti.

2009-06-07 CİHAN

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama