www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Krizde Yerli Ve Yabancı Şirketlere Nefes Aldırdı

Pek çok şirket küresel kriz yüzünden kepenklerini yarıya kadar indirirken, İstanbul`da geçen hafta yapılan Dünya Ticaret Zirvesi hem yerli, hem yabancı pek çok şirkete yeni iş pencereleri açtı. TUSKON tarafından düzenlenen Dünya Ticaret Köprüsü 145 ülkeden 2 bin 300 işadamını Türkiye`den de 3 binin üzerinde işadamı ile buluştu. Köprü sayesinde bir araya gelen işaadamları, 7 milyar doları aşan ticaret hacminin yanısıra pek çok ortaklığın da temelini attı.

TUSKON sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen meslektaşlarına ürünlerini gösterme fırsatı bulan Türk işadamları, yurtdışına açılmak için buldukları fırsatı değerlendirmenin keyfini yaşadı. TUSKON`un bütün zirvelerine katılan Uğur Şirketler Grubu`nun İhracat Bölge Sorumlusu Mehmet Onat, son fuara gösterilen ilginin öncekilerin ne kadar verimli geçtiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Standının hiç boş kalmadığını aktaran Onat, `Talep aşırı fazla. Yeni müşteriler yeni talepler oluştu. Bu organizasyonların devamını bekliyoruz.` diyerek memnuniyetini ifade etti.

Gaziantep firmalarından olan Sonnendach Doğal Enerji Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ`nin Genel Müdürü Mehmet Yıldırım da fuara gösterilen ilgiye çok şaşırttığını söyledi. Gelen konukların kendilerine yeni pazarlar kazandırdığını anlatan Yıldırım, `Bizim hedef pazarımız Afrika idi. Ancak bu fuarda Arjantin, Şili ve Brezilya`dan çok yoğun talep gördük.` dedi.

Hisarlar Grup, organizasyon sayesinde tasarımından üretimine yerli mühendislerin elinden çıkan yeni araçlarının ilk tanıtımını neredeyse bütün dünya ülkelerine aynı anda yapma imkanına kavuştu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, yol dışında, inşaat hizmetlerinde kullanılmak üzere ürettiklerin bu aracı Körfez ülkeleri, Orta Asya Cumhuriyetleri, Rusya, Afrika ülkelerine pazarlamayı hedeflediklerini kaydetti. Türker, fuarın bu anlamda kendileri için büyük fırsat olduğunu kaydetti.

Alpler Ziraat Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Mümtaz Özalp, bir işadamı olarak 2 bini aşkın meslektaşıyla aynı anda bir araya gelmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, `Bu köprü bize çok büyük bir fırsat sundu ve değerlendirdik. 42 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ancak kriz yüzünden bazı pazarlarda sıkıntı yaşıyoruz. Bu fuar yeni pazarlar için büyük fırsatlar sundu.` şeklinde konuştu.

Türkiye`nin biçerdöver imalatındaki temsilcisi Ertuğrullar Tarım Makinaları AŞ de yurtdışına adım atmak için TUSKON`un orgazinasyonunu tercih edenlerden. Girmeyi hedeflediği ihracat pazarlarına ticaret köprüsü sayesinde adım atmak isteyen şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ertuğrul, fuarın ilk gününde Kenya ile dispritörlük anlaşması yaptıklarını, Nijerya ve Kazakistan`la da görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Fuarda her sektörden firma yer aldı. Hijyen ve temizlik alanında 15 yıldır faaliyet gösteren Elif Kozmetik daha önceki bütün zirvelerde olduğu gibi Dünya Ticaret Zirvesi`ne de katıldı. Fuarın her yıl genişlediğini, geliştiğini anlatan Elif Kozmetik`in Genel Müdürü Mehmet Timuroğlu, `Hiç tanışmadığımız, duymadığımız ülkelerle tanışma fırsatımız oluyor. Bu yıl ilgi çok fazla. Afrika ve Müslüman ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler Türkiye`nin yükselen yıldızının farkında. Bu avantajı arkamıza aldık gidiyoruz.` dedi.

Bursa merkezli kozmetik markası Sensiro da yeni pazar arayışı ile fuarda yer aldı. Yurt dışında 33 ülkeye hizmet verdiklerini anlatan şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Yağmur, fuardan büyük verimlilik beklediklerini söyledi. Yağmur, fuarın ilk gününde 25 müşteri ile görüşme yaptıklarını aktardı.

Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Ezinç`in Genel Müdürü Hakan Alaş, 55 ülkeye ihracat yaptıklarını buna rağmen katıldıkları ticaret köprüsünde hiç beklemedikleri ülkelerden de ziyaretçilerle buluştuklarını söyledi. TUSKON`un önceki fuarlarından çok yoğun bir gün yaşadıklarını dile getiren Alaş, `Hiç giremediğimiz ya da pazar olamayacağını düşündüğümüz ülkelerden iş adamları geliyor. Ciddi bir talep var.` diye konuştu.

Motor yağı ve endüstriyel yağ üreten Özçınarlar firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Elif Erkut da TUSKON`un bu fuarla firmalar için çok büyük fırsat sunduğunu belirtti. Özçınarlar olarak, başta Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ulaşmak istediklerini ifade eden Erkut, bu ülkelerdeki firmalarla direkt iletişim kurmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Endüstriyel tasarım, mühendislik hizmeti veren Cadem firmasının Genel Müdürü Ali Serdar Emre de fuarda gördükleri ilginin kendilerini şaşırttığını söyledi. Motosiklet motoruyla 1 ton yük taşıma özelliğine sahip yeni tasarladıkları aracı fuarda tanıttıklarını ifade eden Emre, ilgiden memnun olduklarını ifade etti.

2009-06-07 CİHAN

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
TUSKON’dan Pasifik Çağrısı
Seçimler dövizde dalgaya yol açmaz
Bülent Arınç: Rejim elden gidiyor diyenler vazgeçsinler
Seçimler dövizde aşırı dalgalanmalara yol açmaz
Arınç: İnşallah Türkiye yeni cumhurbaşkanı ile gurur duyar
Karadeniz uşakları Asya kaplanlarıyla buluşacak
Sudan Dış Ticaret Bakanı: Türk işadamlarını Sudan'a bekliyoruz
Sudan'da cazip sektörler
Zenginliği bilinmeyen il Uşak
Afrika zirvesi meyve verdi Sudan ile işbirliği gelişiyor
TUSKON ile Sudanlı işadamları anlaştı
Yunanlı Kamerun'da biz ise...
İşadamlarına dünyaya açılma dersi
TUSKON, Pasifik KOBİ`lerini Türkiye`ye çekmeye hazırlanıyor
Teşvik ne işe yaradı?

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama