www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Davos`a Alternatif Çıkarıyor

Bizim yakada `mayınları temizlesek de mi saklasak, temizlemesek de mi saklasak` tartışmaları... Sınırın öbür yakasında Erbil`de Çukurova Grubu`nun çıkardığı petrol, Ceyhan`dan dünyaya ulaşıyor.

Savaşların müsebbibi olarak gösterilen `siyah inci`, barış projesinin ham maddesi oluyor. Bir tarafta elini taşın altına koymayan, tek marifeti `kriz var, yardım edin; IMF ile anlaşın da bitsin` diyenler... Diğer tarafta 150`ye yakın ülkeden 2 bin 300 işadamını ağırlayan TUSKON`un verdiği mesaj. Küresel kriz taşları yerinden oynatırken, Batı`dan kopan para kendine güvenli limanlar ararken Türkiye`de birileri dünü değil yarını konuşmak, geleceğin dünyasında söz sahibi olmak için emek veriyor. Afrika, Pasifik, Avrasya ve Ortadoğu Avrupa zirveleri ayrı ayrı ırmaklardı. Hepsi Dünya Ticaret Köprüsü`nün altında dün buluştu. Ülkemizden 3 bine yakın işadamı muhatapları ile birebir görüşme fırsatını yakalayacak. Yabancı şirketler özenle seçilmiş. Her biri ülkelerinin Koç`u, Sabancı`sı olarak gösteriliyor. Büyükelçilik, konsolosluk bile bulunmayan coğrafyalardan gelenler önceki zirvelerin çok bereketli geçtiğini teyit ediyor.

TUSKON yönetimi, üye derneklerle büyük bir başarı hikâyesi yazıyor. İsviçre`nin Davos kasabasında yapılan toplantılar kaç yılda kıvama geldi? Davos dünya ekonomisinin sonraki birkaç yılına şekil veriyor. Elhak doğru. Peki TUSKON`un bugün mütevazı adımlarla kurduğu ticaret köprüsünün Türkiye`yi Afrika`da, Ortadoğu`da, Latin Amerika`da, Pasifik`te veya Asya`da nasıl bir konuma taşıdığının ne kadar farkındayız? Hiçbir hasat bir günde yapılamaz. Tohum saçmadan, çapa yapmadan, ter dökmeden, en önemlisi hasada kadar sebat etmeden `bereket versin` denilemez. Rekabetin köylere kadar indiği bir dönemde ticarette başkaları ile işbirliği yapmadan öne çıkmak şirketler kadar ülkeler için de fevkalade zor. İşte TUSKON üyeleri ile hep bu noktaya dikkat çekiyor. Davos`ta toplantılar yapılacak. Bizden de birileri katılacak. Ancak yakın coğrafyamızda olup bitenler, sağlık, bilişim, enerji ve tarım odaklı fırsatlar Türkiye`nin edilgen kalma lüksünün olmadığı mesajını veriyor. Ekonomik haritalar çizilirken masanın etrafında iş dünyamız yer almalı. Yeni pazarda omuz omuza veremezsek küresel kriz bitse de şirketlerimizin asıl krizi yeni başlayacak.

Keşke bu tür zirveleri daha da geliştirebilsek. İş dünyasının temsilcisi konumundaki oda ve derneklerin başkanları daha çok icabet etse davetlere. Sen-ben, bizden-öteki gibi suni ayrımların cenderesinden kurtarabilsek zihinlerimizi. Ülke adına kalıcı bir iş yapılacaksa bunu ille de belli bir zümre yapabilir oportünizminin tuzağına düşmesek? Aynı zirveyi TÜSİAD düzenleseydi bazıları nasıl haber yapardı? diye miadı dolması gereken bir soru da hiç gündeme gelmese keşke. Bugün TUSKON`un zirvesinde, yarın TÜSİAD`ın panelinde, yetmedi MÜSİAD`ın fuarında buluşsak. Gocunmadan, gücenmeden Davos`a alternatif çıkarmak için ter döksek. Türkiye bu hedefe çok yakın. Emin olmak isteyenler İstanbul Sütlüce Kongre Merkezi`nde bir araya gelen işadamlarının gözlerindeki ışıltıya bakmalı. Türk okullarının yeşerttiği umutlar da cabası. Türkçeyi dünya dili yapma gayretlerinin ilk meyveleri gençler de bu hafta ülkemizin misafiri. Büyükler ticaret, küçükler eğitim-kültür için İstanbul`da. Bu iki kare çok önemli. İstanbul`daki Davos`un mütercimliğini kim mi yapacak? Tabii ki Türk okullarından mezun en az iki lisan bilen dünya çocukları...


ZAMAN


TURHAN BOZKURT


03 Haziran 2009

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38 
TUSKON ve MÜSİAD`ın Konya Zirvesi
TUSKON Başkanı Rızanur Meral: Dünyada Türkiye`nin İmajının Yükseltmeden Marka Çıkması Güç Olacak
TUSKON: Çin Malları Miyadını Doldurdu
TUSKON Başkanı Rızanur Meral: İşadamlarını Arenada Dövüşen Gladyatörler Gibi Görüyorum
İşadamları: Kürt Sorunu Çözülürse, Teşvike Gerek Kalmaz, Yatırımlar Patlar
Gül`den İşadamlarına Çağrı: Daha Güzel Bir Ülke İçin Birlikte Çalışalım
TUSKON Başkanı Meral: İhracatımızı 14 Yılda 400 Milyar Dolar Olarak Hedeflemeliyiz
Katsayı Haksızlığı Bitti Sanayinin Önü Açıldı
DASİDEF Başkanı: `Kapısına Kilit Vurup Batı`Ya Giden Esnafı, Teşvik Yasası Geri Çevirdi`
Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü, İşadamlarına Yatırım Fırsatı Sağlayacak
400 Milyon Afrikalı`dan Çağrı
8 Afrika Ülkesinin Yatırım Ajansı Ortak Ticaret İçin Türkiye`de
Afrika Pazarı, Türk Şirketleri İçin `Cansuyu` Olacak
TUSKON İstanbul Zirvesi Rus Heyetini Büyüledi
TUSKON: Vergi İndirimleri Piyasaya Moral Oldu

  Kazakistan Ankara büyükelçisi ve Müsteşarı TU...
  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama