www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Başkanı Meral: İhracatımızı 14 Yılda 400 Milyar Dolar Olarak Hedeflemeliyiz

Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisindeki 2 bin 300 metrekarelik çadır fuarda başlayan DAKİK-2`ye Erzincan, Iğdır, Hakkari, Muş valilikleriyle ulusal ve bölgesel toplam 96 firma katılıyor.

DAKİK-2`nin açılışı Atatürk Üniversitesi Oditoryumu`nda Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)`nun tanıtımının yapıldığı sinevizyon gösterisiyle başladı. Programda konuşan DASİDEF Başkanı Mustafa Yıldız söz konusu etkinliği düzenlemelerindeki amaçlarını anlattı. 2002-2008 yılları arasında Doğu`dan Batı`ya 130 bin göç olduğunu vurgulayan Yıldız, bu programlardaki en büyük amaçlarının en azından bu göçü durdurmak olduğunu dile getirdi. Yıldız, Doğu`nun kendi şartlarına göre bir takım cazip şartları olduğunun altını çizerek, kendilerinin bu cazip imkânları projelendirerek işadamlarına sunmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kimsenin kendilerinden fabrika açmasını beklememesini isteyen Yıldız, `Bizim amacımız proje üretmek, bu projeleri işadamlarına anlatmak. Böylece `Doğu`da bir şey olmaz, buradan gidelim` şeklindeki yanlış anlayışı değiştirmek istiyoruz.` diye konuştu.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Cumhuriyet`in kuruluşunun 100. yılındaki ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu ifade ederek, şuandaki açığın 400 milyar dolar olduğuna vurgu yaptı. Önümüzdeki 14 yılda bu açığın kapatılmasını amaçladıklarını kaydeden Meral, `Bunu başarmak istiyoruz. Burada üretilen projelerle yatırımcıların ufkunu açmak, bölgeler arası haksız rekabeti ortadan kaldırmak istiyoruz. Bunun en güzel örneği de yeni teşvik yasası. Devlet üzerine düşeni yaptı, bunun içini doldurmak da biz işadamlarına düşüyor.` şeklinde konuştu.

Ardından bölgedeki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yeni teşvik yasasının olumlu ve olumsuz yönlerini Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz`a birinci ağızdan iletti. Bakan Yılmaz da DAKİK`in yeri ve zamanı güzel bir program olduğunun altını çizdi. Yılmaz, birlik beraberlik içerisinde çalışmayla başarının sağlanacağını vurguladı.

Programda açılan stantlarda ise işadamları iş görüşmeleri yaparak kartvizit alışverişinde bulundu.

Bu arada açılan stantlarda Erzurum`da 2011 yılında yapılacak 25. Kış Oyunları ile ilgili tanıtıcı bir stantın olmaması medya temsilcileri tarafından eleştirildi. Gazeteciler, Ankara`dan bu program için geldiklerini vurgulayarak, `Hakkarili, Vanlı, Muşlu işadamları burada ürünlerini tanıtırken, Erzurum 2011 Kış Oyunları`yla ilgili bir tanıtım standını görememek bizi şaşırttı. Bu kadar gazeteci gelmişken yapılan çalışmaların anlatılmaması büyük bir kayıptır. Erzurum kazanımlarının reklamını yapmasında çok zayıf kaldı.` diye konuştu.
 

ZAMAN

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama