www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Gül`den İşadamlarına Çağrı: Daha Güzel Bir Ülke İçin Birlikte Çalışalım

Kıtalar arasında ticaret köprüleri kuran Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Konfederasyonu(TUSKON), şimdi de ülkenin doğusu ile batısını bir araya getirdi.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü (DAKİK)`nün ikincisi önceki gün Erzurum`da başladı. Yaklaşık bin işadamının buluştuğu programın açılış kokteyline Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz katıldı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Doğu Anadolu`yu kalkındırmak için çaba gösteren işadamlarının arkasında durduklarını belirterek, daha güçlü ve güzel bir ülke için herkesin birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Gül, `Büyük ülkelerin büyük hedefleri vardır. Enerjimizi halkın refah ve huzur seviyesini artırmak için kullanalım.` diye konuştu. Devletin bir görevinin de teşvik yasalarıyla vatandaşlara yeni iş imkânları açmak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, bu noktada her şehrin önde gelen isimlerinin yatırımlara öncülük etmesini istedi.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise bölgeler arası farkların giderilmesi için çalıştıklarını anlattı ve `Bazı bölgelerimizi yük olarak görmüyoruz. Bölgelerimiz birbirleriyle yarışsın istiyoruz.` açıklamasını yaptı. Bu çerçevede bölgesel teşvik paketinin çok yarar sağlayacağını hatırlattı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da doğuda daha müreffeh bir yaşam tarzı için herkesi birlikte hareket etmeye çağırdı. Akdağ, Erzurum`un birkaç yıl içinde sağlık alanında önemli yatırımlara imza atacağını, Atatürk Üniversitesi`nin bölgedeki yatırımlara öncülük edeceğini aktardı. Toplantıda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, AK Parti hükümetinin çıkardığı teşvik yasasının doğu illerine büyük fırsatlar sunduğuna, bu imkânın iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. DAKİK 2 toplantısıyla batılı işadamlarına doğudaki teşvik fırsatlarını yerinde göstermek istediklerini vurgulayan Meral, `Küresel kriz ortamında yaptığımız bu toplantı hem yeni iş imkânları oluşturacak, hem de bölge halkına moral verecek. DAKİK ilk olarak bölgeye bakış açısını ve önyargıları kırmada yardımcı olacak.` dedi. Hükümetin AB sürecinde yaptığı reformları da desteklediklerini kaydeden Rızanur Meral, bu kapsamda Türkiye`deki gelişmelerin AB ülkeleri tarafından özenle izlendiğini bildirdi. Meral, son dönemde Türkiye`yi istikrarsızlaştırmaya dönük çabalardan dolayı yabancı sermayenin büyük oranda kesintiye uğradığını sözlerine ekledi.

BATIYA TAŞINMAK İSTEYEN ESNAF VAZGEÇTİ

Doğu Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Mustafa Yıldız da doğulu işadamlarını bölgeleri için proje üretmeye davet etti. Yıldız, TUSKON ile birlikte düzenledikleri DAKİK 1 sürecinde yatırım sözü veren batılı işadamlarının Muş, Erzurum, Van ve Kars gibi illerde yatırıma başladıklarının altını çizdi. Köprü toplantıları ile bölge halkının umutlarının yeniden filizlendiğini dile getiren Federasyon Başkanı, `Dükkânını batıya taşınmak isteyen esnaf kararından vazgeçmeye başladı. Öncelikli amacımız, doğuya fabrikadan önce umut yatırımı çekmek. İnsanların umudu olursa yatırım daha kolay gelir.` değerlendirmesini yaptı. Erzurum Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu ise teşvik yasasının iyi değerlendirilmesi halinde Doğu`da sürdürülebilir üretimin sağlanabileceğini kaydetti.

Ergan Dağı Davos, Ağrı inanç merkezi olabilir

Van Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Çiçeksay, Doğu Anadolu Bölgesi`nde ticaretini gelişmesi için öncelikle İran sınır kapısının faaliyete geçmesi gerektiğini belirtti. Çiçeksay, sınırın faaliyete geçmesinin terör örgütlerinin bu bölgeden sağladığı rantı da ortadan kaldıracağını söyledi. Batıdaki işadamlarını doğuya çekebilmek için organize sanayi bölgelerine ihtiyaç duyduklarını ifade ederken, `Kaynaklarımız geniş ancak bunların farkında olmalıyız. Ayrıca sanayi yatırımları kadar kaliteli yöneticilere de ihtiyacımız var.` dedi.

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İbrahim Özelgül ise bölgenin turizm potansiyeline değindi. Yeni teşvik yasasıyla doğunun yüksek rakımlı dağlarının kış turizmi için kullanılabileceğini vurgulayan Özelgül, `Şayet yatırım çekebilirsek Doğu Anadolu, Avrupa`nın da kış turizm merkezlerinden biri olabilir. Bölgemiz ayrıca temiz havası ve doğal güzellikleriyle konferans ve toplantılar için de çok uygun. Özellikle Ergan Dağı. Türkiye`nin Davos`u olmaya adaydır.` ifadelerini kullandı. Iğdır İşadamları Derneği Başkanı Dursun Kaya da Ağrı Dağı`nın yapılacak yatırım ve teşviklerle inanç turizmine açılmasını önerdi. Ayrıca Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı Dağı`nın kış turizmi için dünyanın en uzun pistlerinden biri olabileceğini dile getiren Kaya, Iğdır, Nahçıvan ve İran demiryolunun da faaliyete geçirilmesini istedi.


ZAMAN 24 Temmuz 2009

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama