www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İşadamları: Kürt Sorunu Çözülürse, Teşvike Gerek Kalmaz, Yatırımlar Patlar

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay`ın yaptığı niyet açıklamasının bile moralleri düzelttiğini belirterek `Sorun tamamen çözülürse teşvike hiç gerek kalmaz. Yatırımlar kendiliğinden gelir.` dedi. MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Vahdettin Bahadır ise terörün bitmesiyle birlikte bölgeye tersine göçün başlayacağını söyledi.

Türkiye`nin, Kürt sorununun çözümü hakkında bir dönüm noktasında olunduğunu söyleyen Doğu ve Güneydoğulu işadamları, sorunun çözümünde yer almak istiyor. Açılımın ekonomik boyutuyla ilgili görüşler şöyle:

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral: Kürt açılımının sağlayacağı imkân ile birlikte ekonomik kayıp ve borçlanma azalacak. Böylece gelecek kuşaklara daha az borçlu bir ülke bırakacağız. Ülkemizin yaşadığı can kaybı ve ekonomik kayıp bu sorunun çözümüyle birlikte sona erecektir. Türkiye güvenlik ve asayişe harcadığı kaynağı çözümle birlikte yatırımları ve işsizlikle mücadeleyi desteklemek için kullanacak.

MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Vahdettin Bahadır: Bu sorun makul bir çözüme bağlanırsa Türkiye ekonomik olarak büyümez, uçar. Bölgenin ekonomik cazibesi ortaya çıkarılırsa yurtiçinden, yurtdışından yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisi inanılmaz boyutlara ulaşacak. Türkiye`nin en büyük havzaları (Harran ve Muş), maden yatakları, petrol, barajlar, yüksek turizm potansiyeli bu bölgede. Bunlar doğru bir vizyonla kullanılırsa olağanüstü bir `ekonomik enerji` ortaya çıkar.

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu(DOGÜNSİDEF) Başkanı Tarkan Kadoğlu: Bölgemize huzur gelecek ve bu huzurla birlikte yeni yatırımlar da gelecek. Kürt açılımının olumlu sonuç vermesiyle birlikte bu bölgede beş yıl içerisinde işsizlik sorunu kalmayacak ve buradan batıya göç yaşanmayacaktır.

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu: Bölgemizde huzur ve güven tesis edilirse teşvike hiç gerek kalmaz, yatırımlar kendiliğinden gelir. Çözümle birlikte Türkiye`de beş sene içinde kişi başına düşen milli gelir 25 bin doların üzerine çıkar, turizm gelirleri 2-3 kat artar.

ZAMAN 05 Ağustos 2009

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama