www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türk Yatırımcıların Yeni Gözdesi Afrika

Türk yatırımcılarının büyüme planları yaptığı bölgeler arasında artık Afrika da ön sıralarda yer alıyor. Bugün 3.6 milyar dolar olan ihracat hacminin 3 yıl içinde 10 milyar dolara çıkması bekleniyor. Afrika büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ'ler için de gözde yatırım bölgeleri içinde yer alıyor.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği “Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü” programı kapsamında mayıs ayında 500 Afrikalı ve bin 500 Türk işadamı İstanbul’da buluştu. 20 bine yakın iş görüşmesinin düzenlendiği zirvede 2 milyar dolara yakın iş hacmi doğdu. Burkina Faso, Cezayir, Çad, Etiyopya, Fas, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kenya, Kongo, Madagaskar, Malavi, Mısır, Moritanya ve Mozambik gibi 31 Afrika ülkesinin katıldığı zirve sayesinde Türkiye, Afrika'nın gündemine girdi.  

Türk yatırımcılarının büyüme planları yaptığı gözde pazarlar arasında artık son beş yıldır ticari ilişkilerin hızla geliştiği Afrika ön sıralarda yer alıyor. Zorlu Grubu, Paşabahçe, Sesli Battaniyeleri, Damat, TAV, Beymen, Evyap, Ülker ve Abdi İbrahim Afrika'daki potansiyeli gören Türk yatırımcılardan sadece bir kısmı. İhracatının büyük bölümünü İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerden karşılayan Afrika ülkeleri için Türk firmalarının ürettiği malların fiyatları oldukça cazip. Fiyat avantajının yanı sıra ürünlerin kalitesi de göz önünde bulundurulduğunda Türk firmaları için Afrika'da birçok fırsat olduğu ortaya çıkıyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın 2003 yılının başında başlattığı "Afrika ile Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi"nin de etkisiyle Türkiye’nin bölge ülkeleri ile yaptığı dış ticaret hacmi 5.1 milyar dolardan 9.6 milyar dolara ulaştı. Yetkililer, bu rakamın Afrika'nın potansiyeline göre yetersiz olduğunu düşünüyor. Henüz 3.6 milyar dolar ihracat hacminin 3 yıl içinde 10 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Son 5 yılda dış ticaret hacminin bazı Kuzey Afrika ülkelerinde yüzde 50, bazılarında da yüzde 70 arttığını söyleyen Kuzey Afrika İş Konseyleri Koordinatörü Devrim Erol, Türkiye’nin Cezayir başta olmak üzere Fas, Tunus, Mısır ve Libya’ya toplam ihracatının geçen yıl 1.5 milyar doları aştığını belirtiyor. Bu rakamın potansiyelin altında olduğuna işaret eden Erol, bölge ülkelerinin nüfusunun 150 milyon kişiyi geçtiğini anlatarak, bu ülkelerin Orta Afrika için bir geçiş noktası olduğunu ve ulaşılacak tüketici kitlesinin 500 milyonun üzerine çıktığını vurguluyor. Cezayir’de, pazarın nabzını tutabilmek için 100’den fazla Türk firmasının ofis açtığını aktaran Erol, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde Tunus, Fas ve Türkiye’nin sektörün çatı kuruluşları ile önemli işbirliklerine imza attıklarını ifade ediyor. Anadolu'daki KOBİ'lerin daha kolay bir pazar olan Afrika'yı hedef aldıklarını söyleyen Erol, "Devletin iradesi, özel sektörün arzusu ve fuarlar gündeme gelince Afrika'da süreç başladı. Afrika ülkeleri, devletçi pazar politikalarından liberal pazar politikalarına geçmeye başladılar. Böylece kendi işadamları ortaya çıktı, özel sektörleri harekete geçti" diyor. Erol'a göre Türk malı imajının yerleştirilmesi için tanıtım faaliyetlerinin daha da yoğunlaştırılması gerekiyor. Hatta ihracat yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli firmalar Fuar ve İş Konseyleri vasıtasıyla düzenlenen diğer etkinliklere katılmayı ihmal etmemeli. Kuzey Afrika’da iş yapmanın en önemli yollarından biri yerli işadamlarıyla ortaklık kurmak.
İ
hracat 10 Milyar Dolara Çıkacak

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, yıl sonuna kadar İstanbul'a gelenlere iade-i ziyaret yapılacağını, Afrika'daki firmaların bu ziyaretle Türkiye'yi tanıma fırsatı bulduklarını söyledi. Meral "Türkiye'de aktif ve dinamik bir yapı olduğunu gördüler. Özellikle tüketim malları, Türkiye’ye ilgilerini yoğunlaştırdı. Ayrıca sanayi yatırım konusunda Türkiye'den destek aldılar. Birçok somut anlaşma yapıldı" dedi.
 
Afrika, Madenciliğe Yatırım Bekliyor

* Afrika kıtası, 905 milyonluk nüfus ve 811 milyar dolarlık gayri safi milli hasılaya sahip bir bölge. Dünya ticaret hacmi içindeki payı yüzde 2.4 olan Afrika, toplamda 443.5 milyar dolarlık dış ticaret gerçekleştiriyor.
* Dünya petrol ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 15’ini karşılayan kıtaya önümüzdeki beş yıl içinde Amerikalı ve Avrupalı dev petrol firmalarının 50 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor.
* İnşaat sektöründe müteahhitliğin yanı sıra yapı malzemeleri, seramik, elektrik malzemeleri, banyo-mutfak takımları ve mobilya gibi inşaat yan ürünleri için de önemli bir pazar. İşgücünün ve hammaddenin çok ucuz olduğu inşaat malzemesi, cam ürünleri ya da tekstil gibi sektörlerde yatırım yapılabilir.
* Afrika'daki devletler yabancı yatırımcılara ülkelerine yatırım yapmaları için birçok imkân tanıyor. Birçok Afrika ülkesi, gümrüksüz tohum ithalatı, karşılıksız toprak tahsisi ve vergi kolaylıkları gibi teşvikler sağlıyor.
* Kıtada yaşanan ulaşım sorunları azaldı. Cezayir, Tunus, Fas, Mısır ve Libya’ya Türk Hava Yolları direkt seferler düzenliyor. Denizyolu filoları da malların bu ülkelerin limanlarına ulaşmasında ihracatçıya yardımcı oluyor.
* Türkiye’nin Afrika’ya gerçekleştirdiği ihracatta ilk 5 sırayı Cezayir, Mısır, Libya, Fas ve Güney Afrika Cumhuriyeti alıyor.
* Dünyayı yakalamak için hamle yapan bölge ülkeleri, yoğun bir biçimde makine ve teçhizat alımı yapıyor. Gıda ve ambalaj sektörü olmak üzere tekstil ve otomotiv yedek parça üretim bantlarına yoğun talep var.
* Afrika'nın tarım-gıda ürünleri ithalatı yıllık 26 milyar dolar. Kimyasal ürünler 18 milyar dolar, otomotiv 14 milyar dolar, ofis makineleri ve telekomünikasyon 10 milyar dolar, tekstil 9 milyar dolar, demir-çelik 6 milyar dolar, konfeksiyon ise 3 milyar dolar düzeyinde.
Ortaklığın Yolu Comesa’dan Geçiyor
Afrika ülkeleri, kendi aralarındaki ticareti geliştirmek için Güney ve Doğu Afrika Ülkeleri Tercihli Ticaret Alanı’na (PTA) üye ülkeler tarafından 5 Kasım 1993 tarihinde Güney ve Doğu Afrika Ortak Pazarı’nı (Comesa) kurdu. Afrika ekonomisinin gelişmesinde önemli bir rol oynayan Ortak Pazar üyelerinin, özel banka, sigorta şirketi ve mahkemesi var. Üye ülkeler arasında sürdürülebilir büyümeyi sağlamayı, üretim ve pazarlama yapılarını birbirine uyumlu hale getirebilmeyi ve ekonomik işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan Comesa aynı zamanda bilim ve teknoloji alanlarında ortaklığı teşvik etmeyi ve yabancı işbirliklerini geliştirmeyi hedefliyor. Comesa ayrıca yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına yol açan bir kurum olma özelliği taşıyor.

Referans Gazetesi/Ayşegül Sakarya,

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TUSKON Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Moritanya İş Gezisi
Kırgızistan Ticaret Odası Başkanı Ve İstanbul Başkonsolosu TUSKON’u Ziyaret Etti.
Malawi’nin Türkiye’ye Akredite Berlin Büyükelçisinin TUSKON Ziyareti
TUSKON, Anayasa Değişiklik Paketini Destekledi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Demokratik Kongo ve Kamerun'a İş ve Yatırım Gezisi Düzenlendi
TUSKON 3. Olağan Genel Kurulu`nu Gerçekleştirdi
TUSKON, Endonezya İle Ticaret Köprüsü Kurdu
TUSKON Tanzanya Cumhurbaşkanını Ağırlayarak Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
TUSKON Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ve Heyeti Onuruna Yemek Verdi
Abhazya Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı TUSKON’U Ziyaret Etti
TUSKON, Moritanya Cumhurbaşkanı Onuruna Yemek Verdi
TUSKON Türkiye- Mısır Ticaret Ve Yatırım Heyeti
TUSKON’un Düşünce Kuruluşları Çalışma Turu
Brezilya Dış İşleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşarı TUSKON’u ziyaret etti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama