www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Amerika İlerleme Merkezi, TUSKON'nun Oluşturduğu Çalışma Grubu Kapsamında Türkiye’yi Ziyaret Etti

Amerika İlerleme Merkezi (CAP) ve TUSKON'nun oluşturduğu çalışma grubu 5-12 Mart tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etti. Grup, ülkeler arası münasebetleri İstanbul'da tertip ettiği Türk Amerikan İlişkileri: Politika ve İş Geliştirme Konferansı ile ele aldı. Burada ortak piyasalara, yatırım alanlarına ve faaliyetlere temas edildi.

Konferansa TUSKON Başkanı Rızanur Meral, ABD İstanbul Başkonsolosu Scott Kilner, CAP CEO'su Nina Tandon ve Kurucu Başkan Yardımcısı Sarah Wartell'in yanı sıra ekonomi ile dış siyaset uzmanları katıldı.

Organizasyonda söz alan CAP CEO'su Nina Tandon, kuruluş olarak Türkiye ile ABD'nin müttefikliğini önemli gördüklerini, bundan yararlanmak istediklerini ifade etti. Ülkeler arası bağları güçlendirmek adına gereken adımları attıklarını, atmaya da devam edeceklerini vurguladı. Nina Tandon, Türkiye ile ekonomi ve ticarette büyük ortaklıklar kurmak istediklerinin altını çizdi.

CAP Kurucu Başkan Yardımcısı Sarah Wartell ise Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ekonomik münasebetlere önem ve öncelik verdiğini belirtti. Wartell, "Dünyayı derinden sarsan ekonomik bunalımın ardından Türkiye'nin büyümesini yakından izledik ve etkilendik. Bu ülkenin ve yatırımcılarının hedefleri hakikaten bizi ortaklık bakımından motive ediyor." dedi.

Türkiye ile yatırımların artırılmasını isteyen Wartell, "Her iki ülkeden yatırımcılar teknik projelere ve altyapı ile havalimanı projelerine eğilmeli. İki taraf da değer zincirini artırmak istiyor. Ürünlerimiz için yeni pazarlar bulmak istiyoruz. Elbette ilişkilerimiz gelişince ortaklığımız da gelişecek." ifadelerini kullandı.

Houston Havacılık Direktörü Mario Diaz, Houston ile İstanbul'un kardeş şehir olduğunu vurguladı. Her iki şehrin de ekonomilerinin giderek büyüdüğünü kaydeden Diaz, "THY'nin ABD'deki bir sonraki durağı Houston olmalı." temennisini dile getirdi.

CAP Ulusal Güvenlik ve Uluslar arası Politikalar Sorumlusu Brian Katulis de ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinin siyasi konumuna ile Türkiye-ABD ve Türkiye-İsrail ilişkilerine değindi.

Tunus, Mısır ve Libya'daki halk ayaklanmalarına temas eden Katulis, bölgede değişimin gecelik değil aşama aşama olması gerektiğini savundu. Libya'da tırmanan gerilimin petrol fiyatlarını artırdığından yakınan Katulis, Suudi Arabistan için de çekincelerin devam ettiğini aktardı.

Türkiye-İsrail ilişkilerine de işaret eden Brian Katulis, ilişkilerin bozulması iki ülkenin de yararına olmadığını vurguladı.

Katulis, "Orta ve uzun vadede Türkiye-İsrail ve ABD'nin demokrasinin gelişimi, ekonominin gelişimi, terörizme karşı olaması aradaki sorunları geçiştirmekten daha önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46 
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi
Türkiye’nin Yeni Venezuela Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON İsveç Ticaret Bakanı ve Heyetiyle Çalışma Yemeği Düzenledi
Türkiye’nin Letonya Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
Türkiye-Afrika Semineri TUSKON Tarafından Organize Edildi
TUSKON, Şili Büyükelçisini Ağırladı
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
TUSKON'un Çin Hedefi
Brezilya Ticaret ve Yatırım Heyeti
Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke TUSKON'u Övdü
Rusya-Türkiye İş Forumu
TUSKON, Türkiye – Etiyopya&Tanzanya; Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
Kolombiya Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı
TUSKON’da Küba Cumhuriyeti Tanıtım Programı
TUSKON’dan Sırbistan’a Çıkarma

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama