www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi

Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün resmi ziyaretleri kapsamında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) organizasyonunda 23-26 Mart 2011 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Resmi heyet ve özel sektör temsilcilerinden oluşan 129 kişilik heyet, 24 Mart 2011’de Gana’nın başkenti Akra’da gerçekleştirilen Türkiye - Gana Ticaret ve Yatırım Forumu’nun ardından, 25 Mart 2011’de Gabon’un başkenti Libreville’de gerçekleştirilen Türkiye - Gabon Ticaret ve Yatırım Forumu’nda ikili iş görüşmeleri yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra heyete, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu katıldı.

Gerçekleştirilen heyetlerin Gana ayağında 500’e yakın Ganalı işadamı, Gabon ayağında ise 300 Gabonlu işadamı forum ve ikili iş görüşmelerine katıldı.

Her iki ülkede gerçekleştirilen iş forumları kapsamında, ülkelerin ticaret ve yatırım imkânlarına yönelik tanıtım sunumları, devlet başkanlarının ve organizatör kurumların konuşmaları ve işadamlarının ikili iş görüşmeleri başarıyla gerçekleştirildi.  Yapılan sunumlarda ülkelerin ekonomik durumlarına, ticari faaliyetlerine, yatırım imkânlarına dair rakamsal veriler belirtilip, devlet başkanlarının konuşmalarında ise bu hususlara dair ileriye yönelik ekonomik faaliyetlerin temelleri en yetkili kişilerce gündeme getirildi.

Akra ve Libreville’de gerçekleşen forumlar bünyesinde; Türk işadamları ile Ganalı ve Gabonlu meslektaşları arasında özellikle tarım sanayi, enerji, petrol, madencilik, tekstil, alışveriş merkezi ve toplu konut projesi, turizm, tekstil ve müteahhitlik olmak üzere pek çok sektörde iş anlaşmaları imzalanarak, yatırım projeleri masaya yatırıldı. Toplamda yapılan 4.500’e yakın iş görüşmesi neticesinde çok sayıda ticari faaliyetin ve iş ortaklığının temeli atıldı.

Heyet doğrultusunda, Türkiye’den Gana ve Gabon’a yönelik ilk kez Cumhurbaşkanlığı düzeyinde resmi ziyaret gerçekleşmiş oldu. Programın Gana kısmında, Türkiye’nin Akra Büyükelçilik binası Abdullah Gül tarafından hizmete açıldı.

Afrika ülkeleri arasında siyasi istikrarı ve demokratik gelişimi açısından dikkat çeken Gana’nın Cumhurbaşkanı Sayın John Evans Atta Mills, Türk heyetine yönelik verdiği davette,         “Türkiye, Dünya’nın 16. Büyük ekonomisi, üstelik Avrupa ve OECD büyüme rekortmeni bir ülkedir. Türkiye’nin başarısını örnek alıyoruz. Sizden öğreneceğimiz çok şey var. Her iki ülkenin menfaati için burada görüşülen anlaşmaları uygulamaya derhal başlayıp, yeni anlaşmalar için vakit kaybetmeden zemin hazırlayalım.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanız Sayın Abdullah Gül, “Gana’nın siyasi ortamını takdirle takip ediyoruz. Siyasi istikrar güçlü ekonomiyi tetikler. Biz Türkiye olarak, Avrupa’nın yaptığı gibi hammadde alıp götürmenin peşinde değiliz. Aksine buraya teknoloji ve sanayi getirerek kazan-kazandır politikası gereğince birlikte kazanmayı düşünürüz.” şeklinde konuşmalarını yaptılar.

 

Türkiye’ye ve Türklere karşı bir hayli ilgili olan Gabon Cumhurbaşkanı Sayın Ali Bongo Ondimbo ise, ‘’ Gabon’u gelişen ülkeler arasına sokmayı hedefliyoruz, bu yolda Türkiye ile işbirliği yapmayı istiyoruz.’’ Şeklinde görüşlerini belirttiler.

Gana ve Gabon’da gerçekleştirilen program sonrası TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “İşadamlarımız daha evvelki heyetlerde olduğu gibi yine elleri dolu dönüyorlar. Yakın vadede büyük işbirliklerine şahit olabiliriz. Düzenlenen bu heyetle Gana ve Gabon’da pek çok yatırımın temelleri atıldı. Bu bakımdan bu programı bir milat sayabiliriz. Afrika pazarında çok geniş ve çeşitli imkânların yanında, ticaret ve yatırım projelerine yönelik teşvikler de bir hayli fazla. Gelecek yıllarda daha fazla Türk işadamının bu ülkelerde yatırım yapacağını düşünüyorum.” Şeklinde görüşlerini belirtti.

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Suyumuz boşa akıyor, elektrik üretip komşumuz Çin'e satın
Pasifik Zirvesi'nde hedef 6 bin iş görüşmesi
Tuskon'un Davetlileri İstanbul'un Tarihi ve Turistik Mekanlarını Gezdi
'Mobilya atölyemi kapatacaktım, Afrika zirvesinden sonra Uganda'ya taşıdım'
Serbest ticaret için ilk adım atıldı işadamlarının gözü Ukrayna`da
Dış ticaret hacmi 5,4 trilyon dolar olan Pasifik ülkesinden alıcıları, Türk işadamlarının ayağına geliyor
TUSKON, bu kez Pasifik ülkeleriyle köprü kuruyor
Pasifik Fırsatı Ayağımıza Geldi
Pasifik ile ticaret köprüsü kurulacak
5.4 trilyon dolarlık Pasifik fırsatı Türk işadamlarına geliyor
KONUKOĞLU: Tektsil ve Konfeksiyonda Kritik Eşik Atlatıldı
Karadeniz'li Sanayici, Pasifik'e Açılacak
Türkiye'nin Sorunu Negatif İmaj
Pasifik'te İşadamları için yepyeni fırsatlar
TUSKON’dan Pasifik Çağrısı

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama