www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Nikola Gruevski 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) organizasyonunda Anadolu’nun 5 ayrı şehrine giderek Türk işadamlarını Makedonya’ya yatırıma çağırdı. Sayın Başbakan’ın Anadolu turuna Başbakan Yardımcısı Vladimir Peshevski, Devlet Bakanı Vele Samak, Devlet Bakanı Hadi Nezir ve çeşitli üst düzey devlet yetkilileri eşlik etti.

Sayın Başbakan’ın ve kabine üyelerinin, sırasıyla Kayseri, Konya, Gaziantep, İzmir ve Bursa’da,  “Türkiye-Makedonya Ticaret ve Yatırım Forumu” başlığı altında yapılan toplantılarda Makedonya ekonomisi ve yatırım fırsatları ile ilgili yapmış oldukları geniş kapsamlı konuşmalar ve sunumlar ilgiyle takip edildi. Organizasyon kapsamında Makedonya Başbakanı ve heyeti organize sanayi bölge ziyaretleri ve çeşitli fabrika ziyaretlerinin yanında işadamları ile birebir yatırım görüşmesi yaptı. Görüşmelerden memnun ayrılan işadamları fırsatları değerlendireceklerini ifade etti.

Programın son ayağı olan Bursa’da yapılan iş forumuna T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Sayın Egemen Bağış ve TUSKON Başkanı Rızanur Meral katıldı. İş forumunun ardından yapılan ikili görüşmelere ise 30 Makedon ve 50 Türk işadamı katıldı.

 Bursalı işadamlarına seslenen Sayın Gruevski dört günde 5 şehirde 1000 kadar işadamı ile görüşme fırsatı yakaladıklarını söyledi. Ülkesinde yatırımın çok cazip olduğuna dikkat çeken Sayın Başbakan, “15 yıldır stabil bir paramız var. Son 10 yılda enflasyon yüzde 2,5 civarında. Avrupa'da ikinci en az borçlanan ülkeyiz. Borcu sadece yüzde 26. Bu oldukça düşük bir rakam. Avrupa ve dünyada ekonomik krizin hakim olduğu bir dönemde bu çok önemli. Makedonya şu anda en çok döviz rezervi olan dönemi yaşamakta. İşadamının gittiği ülkede sorun olmaması önemlidir. Yani ben size buradan söylüyorum ki Avrupa'da en stabil ülkelerinden birisi Makedonya'dır." diye konuştu. Türkiye ve Makedonya arasındaki 400 milyon dolarlık ticaret hacmine değinen Sayın Başbakan  "Biz bu rakamın 1 milyara ulaşmasını istiyoruz. Ne zaman Makedonya'ya gelirseniz gelin, siz Makedonya hükümetinin desteğini göreceksiniz" dedi.

Makedonya ile ilişkileri en üst düzeye çıkarmayı istediklerini belirten Sayın Zafer Çağlayan ise "Eğer Avrupa'da yatırım yapılacaksa bunun merkezi Makedonya'dır. Şu an işadamlarımızın Makedonya'da 180 milyon dolarlık yatırımı var. İlk hedefimiz, mutlaka Makedonya'daki yatırımlarımızı 500 milyon dolara çıkarmak." dedi.

Makedonya Başbakanına teşekkürlerini sunan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “Biz Makedonya Başbakanı Sayın Nikola Gruevski’yi bu zamana kadar hiçbir devlet adamına yapmadığımız nitelikte bir program ile ağırladık. Kendilerine bir yardımcısı ve iki bakanıyla birlikte çok olumsuz hava şartlarına rağmen davetimize icabet ettikleri için teşekkür ediyoruz. TUSKON’un düzenlediği yatırım ve ticaret forumlarının, ticaret köprülerinin ve ikili iş görüşmelerinin iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasında faydalı olacağını ümit etmekteyiz” diye konuştu.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
Bangladeş Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye - Bangladeş Çalışma Yemeği
Yunnan Eyaleti Ticaret Bakanlığı Yetkilileri TUSKON’un Konuğu Oldu
Shanghai Ticaret Odası Delegasyonu TUSKON Ziyareti
ABD Ticaret Bakanı Bryson "Türkiye'nin Zamanı"
CCPIT Heyeti Ağırlandı
Türkiye-Portekiz Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye - Arjantin - Paraguay Ticaret Ve Yatırım Heyeti
TUSKON 4. Olağan Genel Kurulu`nu Sn. Başbakanın Katılımı İle 31 Mart 2012 Tarihinde Gerçekleştirdi
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama