TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Bangladeş Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Bangladeş Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle Ankara'da Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina'nın da katılımları ile 'Türkiye Bangladeş Çalışma Kahvaltısı' düzenledi.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina yaptıkları resmi temaslarda ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini 2015 yılına kadar 3 milyar dolara çıkarma hedefi koyduklarını ifade etti. “Bu hedefe yürürken TUSKON'un büyük destek olacağını düşünüyoruz" dedi. Konuk Başbakan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşmelerde serbest ticaret anlaşması yapmaları gerektiğini de konuştuklarını ifade etti. Hasina, "Türkiye'nin Bangladeş'in ilaç endüstrisinden faydalanmasını istiyoruz. Uygun fiyatlarla ilaç ithalatı yapabilirsiniz." dedi. Bangladeş'in yeni açıkladığı yatırım teşvikleri ile yatırım için çok uygun bir hale geldiğini belirten Hasina, Türk iş adamlarını yatırım yapmaya Bangladeş'e davet etti.
 
TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise konuşmasında TUSKON olarak “Bangladeş ile ilişkilerimizi daha ileri götürmeye kararlıyız. Burada Sayın Başbakan'a bir söz veriyorum; bu yıl içinde çok güçlü bir Türk işadamları delegasyonu ile başkentiniz Dakka'ya geleceğiz. İşadamlarımız oradaki potansiyeli kendi gözleri ile görecekler ve Bangladeş'e yatırım yapacaklar" dedi. Bu sözlerin ardından Başbakan Şeyh Hasina ve beraberindeki heyet Meral'i uzun süre alkışladı.
 
TUSKON Başkanı Meral, Bangladeş'in 150 milyar dolarlık GSMH'ya sahip önemli bir ekonomik değer taşıdığını belirtti. Meral şöyle konuştu: "Bangladeş geleceği parlak bir ülkedir. Yaklaşık 1700 dolar kişi başı geliri var. Bangladeş ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek için çok istekliyiz. 1 milyar dolarlık ticaret hacmimizi daha ileri seviyeye götürmek istiyoruz. Şu anda bu salonda, yanımızda Taha Group Genel Koordinatörü İsmail Hakkı Kısacık bulunuyor. Bangladeş'teki fabrikalarında 4 bin Bangladeşli çalışıyor. Bu işadamlarımızın sayısını arttırmak istiyoruz" dedi.
 
Meral ayrıca Bangladeş’le ilaç sanayi, gıda, tekstil ve inşaat sektörlerinde ticari ilişkiler kurulabileceğini aktardı. Bu yılın ikinci yarısında Bangladeş 'e kuvvetli bir heyetle gitmeyi planladıklarını dile getiren Meral, oradaki imkânları yerinde görerek işadamlarının yatırım yapmalarını sağlamayı düşündüklerini vurguladı.
 
Program sonrasında Türk ve Bangladeşli işadamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381