TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Güney Afrika’ya Ticaret ve Yatırım Heyeti
A+   A

TUSKON-TİM ve AKİB’in ortaklığında Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığının Koordinasyonu ile 2-4 Ekim 2012 tarihinde Güney Afrika’ya ticaret ve yatırım heyeti düzenlendi. SATBA (Güney Afrika-Türk İş adamları Derneği) ve Gauteng Kalkınma Ajansının katkıları ile ortaklaşa Güney Afrika-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu gerçekleştirilmiştir. Programa Güney Afrika Ekonomik Kalkınma Bakanı Sayın Ebrahim Patel,  Gauteng Eyaleti Başbakanı Nomvula Makanyane ve çok sayıda Türk ve Güney Afrikalı iş insanları katıldı. 

Yapılan konuşmalarda TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Güney Afrika’nın yatırımcı için fırsatlar ülkesi olduğunu ve Türkiye ile birlikte çalışmak istediğini söyledi. Meral’e göre, 50 milyon nüfuslu bu ülkeyle savunma ve otomotiv yan sanayiinde ticari ilişkiler geliştirilebilir. Gıda sanayii, paketleme ambalajlama ve eğitim konusunda da yatırımcıya ihtiyaç var. Rızanur Meral, ayrıca Türklerin eğitim konusundaki faaliyetlerinin de takdir edildiğini belirtti.Bu ülkede yatırım yapmak için zencilerle küçük ortaklıklar kurulması tavsiyesinde bulunan Meral, “Her yerde fırsat var. Takip ve odaklanmaya bakıyor. İlk bakışta konut pastasının mevcutların elinden alınması mümkün görünmüyor. Buraya gelinir ofis alınır, 1-1,5 yıl proje kovalanırsa iş alınır. Burada bir şirket kurmak lazım. Fırsatların olduğu bir ülke odaklanmaya değer.” diye konuştu.
 
Güney Afrikalı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde yüzde 25 oranında olan işsizliğin azaltılması için Türkiye’den destek istediklerini aktaran Meral, “Türkiye’den daha fazla yatırımcı çekmek istiyorlar. Turizm konusunda çift yönlü hareket bekliyorlar.” dedi. Johannesburg’da bir grup gazeteciye Güney Afrika ziyareti hakkında değerlendirmede bulunan TUSKON Başkanı Meral, güzel fırsatların olduğuna dikkat çekti. Güney Afrika’nın üzerinde durduğu meselenin madenlerin işletilmesi olduğunu belirten Meral, burada kömür madeni ile uğraşan iki Türk firmasının başarılı olduğunu aktardı.
 
Güney Afrika Ekonomik Kalkınma Bakanı Ebrahim Patel, Türkiye’nin fırsat olarak önlerinde durduğunu belirterek, ülke olarak önemli fırsatlar sunduklarını aktardı. Ülke olarak önemli kaynaklara sahip olduklarının altını çizen Patel, “Türk yatırımcılara yeni büyüme stratejimiz kapsamındaki sektörleri dikkatle incelemelerini tavsiye ediyorum. Madenlerin işlenmesi, ilaç ve otomotiv sektöründe yatırıma ihtiyaç var. Güneş ve rüzgâr enerjisini güçlü olarak üretmeyi planlıyoruz. Daha ucuz krediler sunabiliyoruz. Lütfen ülkemize gelin ve yatırım yapın. Önemli fırsatlar var.” çağrısında bulundu. Güney Afrika’nın 50 milyon nüfusu olduğunu aktaran Patel, önemli bir pazar olduklarına dikkat çekti. Ülke olarak Türk şirketleri için yatırım ve üretim üssü olabileceklerini ifade eden Patel, firmaların Güney Afrika’nın imkânlarından faydalanabileceği görüşünde.
 
Türkiye ile ticaret hacmini geliştirmeyi ve ticaretin kalitesini artırmayı hedeflediklerini aktaran Güney Afrika Ekonomik Kalkınma Bakanı Patel, Türkiye’ye ihracatın altın, krom ve kömür gibi ürünlerle sınırlı olduğuna dikkat çekti. Güney Afrika’nın ithalatının da Türkiye’den ağırlıklı olarak petrol yağı, motorlu araç aksamları, dokuma ürünleri, demir-çelik sektöründeki ürünler, çamaşır ve bulaşık makineleri olduğunu aktaran Patel, “Yeni büyüme stratejimiz var. Umuyoruz ki bu alandaki uzmanlık bizim gördüğümüz sonuçları da gösterir. Biz burada kalkınmanın, büyümenin temellerini atıyoruz. Sermayemiz, iş gücümüz var. Manganez, krom, demir cevheri gibi madenler altyapıların geliştirilmesi ile birlikte daha iyi çıkarılabilir. Türkiye, Güney Afrika ile daha çok etkileşim halinde olabilir. Türkiye ile iş yapmaya her zaman hazırız.” dedi.
 
Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ticaretin centilmenlik kuralları içerisinde yapılabileceğini aktaran Bakan Çağlayan, bunun tercihli ticaret şeklinde yapılabileceğini ifade etti. Bu ülkeden gelen ürünlerin düşük gümrükle Türkiye’ye girme avantajının 2013’te sona ereceğini ifade eden Çağlayan, “O zaman biz de size gümrük uygulamaya başlayacağız, haberiniz olsun.” diye konuştu. İki ülkenin ticarette gidebilecek çok yolu olduğunu belirten Çağlayan, önemli potansiyeller olduğunu aktardı. Güney Afrika ve Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin birbirini tamamladığına dikkat çeken Çağlayan, “Ticaretin otobanlarının altyapısını sağlamak bizim boynumuzun borcu. Girişimcinin önündeki engelleri kaldıracağız en uygun hukuki altyapıya sahip bir yapıyı oluşturacağız. Sizler de bu yollarda birlikte el ele, kol kola yarışabileceksiniz. Gelin sizlerle birlikte üçüncü ülkelerle de işbirliği yapalım. Güney Afrika, Türk işadamları açısından da stratejik bir ülke.” diye konuştu.
 
Heyet akşam yemeğinde Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Güney Afrikalı iş adamları ile buluştular. 
Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381