TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Moldova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), UNDP Karadeniz Ticaret ve Yatırım Promosyon Programı (BSTIP)’in desteğiyle Türk iş dünyası için önemli imkanlar sunan Moldova ile ekonomik ilişkileri geliştirmek ve bu ülkenin sunduğu ekonomik fırsatlardan Türk girişimcisinin daha fazla faydalanabilmesini sağlamak amacıyla 10-11 Ekim tarihlerinde 30 Türk işadamının katılımıyla başkent Kişinev’de “Moldova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu” adı altında iş forumu düzenledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Moldova Başbakanı Sayın Vladimir Filat, Türk yatırımcılarından memnun olduklarını belirtti ve iş dünyasına her türlü desteğin sağlanacağı sözünü verdi. Türkiye ile vizelerin karşılıklı kaldırılması ve serbest ticaret anlaşmasının en önemli gündemleri olduğuna değinen Filat, bu anlaşmanın 1 Ocak 2013'te yürürlüğe girmesini umduklarını söyledi.  Türkiye’nin Moldova için bir model olduğuna değinen Sayın Başbakan “Türkiye’nin uluslararası arenadaki yeri dolayısıyla Türkiye ile olan ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Türkiye Avrupa’da gayri safi yurtiçi hasılasının en hızlı arttıran ülke ve dünyanın en büyük 16. ekonomisi. Bu gösteriyor ki Türkiye ile sadece diplomatik ilişkiler kurmakla kalmayıp, onlardan ekonomimizi nasıl geliştirebileceğimizi öğrenmeliyiz” dedi. Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Sayın Marcel Raducan ise Türk işadamlarını Kişinev'de açılan sanayi parkında yatırım yapmaya davet etti.

TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer ‘‘Mevcut rakamları ikiye katlamak için geldik. Gelecek adına yeni ortaklıklar kurulmasını arzu ediyoruz. Sadece mal satmaya gelmedik. Kazan kazan anlayışına inanıyoruz. Moldovalı firmalar ile tarım, enerji, üretim alanlarında ortaklıklar kurabiliriz. Moldova pazarı 300 milyonluk bir pazar olarak düşünülmeli. Avrupa ve Birleşik Devletler Topluluğuna (BDT) mal satacak şekilde planlanmalı. Yatırım için mutlaka büyük şirket olmanız gerekmiyor. Önemli olan atılımcı ruhtur. Bunun örneklerini görüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
İş forumunun organizasyonu konusunda destek veren Moldova Türk İşadamları Derneği (MTİAD) Başkanı Abdurrahman Seziş Moldova’da faaliyet gösteren Türk işadamlarının mevcudiyeti hakkında bilgi verdi. Başkan Seziş, ülkede 300 milyon dolarlık Türk sermayesi olduğunu ve Türk işadamlarının 5 bin 500 kişiye istihdam sağladığını ifade etti. Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal ise programda yaptığı konuşmada, "Ülkeler arası ilişkiler, insan ilişkileri gibidir. Karşılıklı iki taraf mutlaka karşılıklı çıkar sağlamalıdır. Yatırım için ise kısa vadeli düşünülmemesi gerektiği kanaatindeyim. Gidiş yönlerimiz aynı olduğu için uzun vadede her iki ülke çok kazançlı olacaktır. TUSKON'un ekonomik ve ticari ilişkilere yeni bir dinamizm kazandıracağına eminim" dedi.
İş forumu sonrası gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine Moldovalı firmalar büyük ilgi gösterdi. Birçok firma karşılıklı numune gönderimi konusunda anlaşırken özellikle tekstil sektörü öne çıktı.
 
Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381