TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu
A+   A

 Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), 12 Ekim 2012 tarihinde Kazakistan'dan  100, Türkiye'den de 1000 işadamının katılımıyla "Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu" düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in de katıldığı zirvede Türk ve Kazak işadamları 1.3 milyar dolar değerinde 17 anlaşmaya imza attı. Ayrıca yatırım değeri 834 milyon dolar olan 6 anlaşma iki liderin huzurunda imzalandı. 

Her iki ülkeden katılan işadamlarının ikili iş görüşmeleri ile başlayan program, forum kısmında Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknoloji Bakanı Aset Isekeşev’in konuşması ile devam etti. Isekeşev, daha önce Kazakistan'da imzalanan 11 anlaşmanın da dahil edildiğinde imzalanan anlaşmaların büyüklüğünün 3 milyar doları bulduğunu söyledi. Isekeşev, "Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la Kazakistan'da ortak Türk-Kazak OSB'si kurulması için anlaştık. İki yıl içinde hayata geçecek" dedi.

Zirvede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını belirterek 2015 yılına kadar 4 milyar dolar ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. İnşaat, turizm otoyol, demiryolu, liman, köprü yapımı gibi alanlarında önemli işbirliği yapabileceklerini ifade eden başbakan Erdoğan, "Kazakistan'dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 300 bin. Bu neden 500 bin, 1 milyon olmasın diye konuştu. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki uçak bilet fiyatlarının uçak bilet fiyatlarının ucuzlaması için de THY ve Kazak Havayolları'nın çalışma yapacağını sözlerine ekledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise,  ülke olarak son 2.5 yılda 11 milyar dolarlık 450 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.  Nazarbayev,  ''2020 yılına kadar 500 büyük işletme açmayı düşünüyoruz. Bu projelerin toplam yatırım değeri 56 milyar doları bulacak" diye ifade etti. Kazakistan'ın Çin'le 25 milyar dolar, Rusya'yla 30 milyar dolar, Avrupa'yla ise 50 milyar dolarlık ticaret yaptığını ifade eden Nazarbayev, "İki ülke arasındaki 4 milyar dolar yeterli değil. Bunu daha yukarılara çıkarmalıyız" dedi.

Program, Kazakistan Kültür Günleri Gala Konseri ile sona erdi.

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381