TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Dünyadaki Tüm Tekstil Sektörü Bu Organizasyonda Buluştu
A+   A

Türkiye İşadamlari ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) dünyaca ünlü Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programının bir yenisini 28-29 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdi. TDTK 2012 öncekilerden farklı olarak bu yıl sektörel yaklaşım ile düzenlendi ve sadece Hazır Giyim, Tekstil, Deri, Ev Tekstili ve İlgili Makineler sektörlerinden katılımcıları hedefledi.

Programın açılışında konuşan  Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, TUSKON Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 Tekstil Sektörel Programı'nın 130 ülkeden 1160 iş insanı ile 1000 Türk iş insanını buluşturduğunu belirterek, ''Toplantı 25 bin ikili iş görüşmesinin gerçekleşmesine öncülük edecektir'' dedi.

Meral, TUSKON'un Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış etkin ve güçlü yapısı ve üyelerinin ileri derecedeki müteşebbisliğine katkı sağlamak adına Türk iş adamlarının farklı coğrafyalara açılmasına katkı sağlamayı hedeflediğini kaydetti.

TUSKON'un bu doğrultuda hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde iş adamlarının bir araya gelmesini sağlayan iş zirveleri, ticaret ve yatırım heyetleri gibi faaliyetler düzenlediğini dile getiren Meral, şöyle konuştu: ''Ortaya çıkan sonuçlar ve artan rağbet sebebiyle, verimimizi artırmak ve talebe cevap verebilmek adına 2011 yılı itibariyle ticaret köprülerini sektörel olarak organize etmeye karar verdik. Bugüne kadar gerçekleştirilen 16 ticaret köprüsü programına 26 binden fazla yabancı ve 40 bine yakın Türk iş adamı katıldı. Tahminlerimize göre ticaret köprüsü programlarında bugüne kadar 26 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturuldu. TUSKON Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 Tekstil Sektörel Programı 130 ülkeden 1160 iş insanı ile 1000 Türk iş insanını buluşturarak, 25 bin ikili iş görüşmesinin gerçekleşmesine öncülük edecektir.''  dedi.

Meral, başta Afrika ve Avrasya olmak üzere pek çok ülkede üyelerinin tarım, hayvancılık, gıda, madencilik, inşaat, mobilya, plastik, enerji, demir çelik gibi alanlarda önemli yatırımlar gerçekleştirdiğine vurgu yaparak, ''TUSKON- Dünya Ticaret Köprüsü programları artık tüm dünyada tanınan bir marka haline geldi. Ticaret Köprüleri programlarının gerçekleştirilmesinde ilk günden bu yana yurt dışında açılmış olan Türk okullarının ve Türk eğitim yatırımlarının büyük katkısı olmuştur'' diye konuştu.

Program Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşinin konuşması ile devam etti, Büyükekşi dünya ekonomilerinin geneline bakıldığında karamsar bir havanın mevcut olduğunu, gelişmiş ekonomilerde birtakım sıkıntıların bulunduğunu belirtti.  Bu sıkıntıların kısa vadede atlatılmasının da kolay gözükmediğini dile getiren Büyükekşi, ''Ancak gelişmekte olan ülkeler, ekonomi ve ticaret anlamında çok daha rahat bir dönem geçiriyorlar. Türkiye de bu ülkelerin en başında geliyor'' dedi.

Programda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konuşmasına bütün ticaret erbaplarına hayırlı işler dileyerek başladı, kürsüye davet edilirken 'Türkiye'nin CEO'su' olarak tanıtıldığı için teşekkürlerini sundu ve bir hüviyeti daha olduğunu söyleyerek, "Ben bu ülke için yatırım yapan, bu ülke için üretim yapan, bu ülke için ve bütün dünya için istihdam ve ihracat yapan TUSKON'un, TİM'in ve bugün burada bulunan işadamlarının, iş dünyasının hizmetkarı olmaya talip olmuş bir insanım." dedi.
Her yıl düzenlenen ve bakanlık tarafından desteklenen programın artık genel olarak değil sektörel olarak yapılmaya başladığına dikkat çeken Zafer Çağlayan, "Bu buluşmanın asıl önemli tarafı Türk iş dünyasının, iki seçkin kuruluşunun TİM'in ve TUSKON'un bu çalışmayı bu çabayı birlikte gerçekleştiriyor olması. Ben huzurlarınızda her iki başkanıma, TUSKON ve TİM'in üyelerine tekrar tekrar teşekkür ediyor ve Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum." ifadelerini kullandı.
2 gün süren program çerçevesinde gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri neticesinde Rusya’dan Nijeryaya, Burkina Faso’dan Sırbistan’a, Brezilya’dan Hindistan’a, Kolombiya’dan Kore’ye kadar tüm dünya coğrafyaları ile Türk işadamları, hem ticaret hem de yatırım anlaşmaları gerçekleştirdi.

Program Videosu
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381