TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), 03 Ocak 2013 tarihinde Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota, Türkiye ile Brezilya’nın ekonomik gelişim süreci açısından önemli benzerlikler taşıdığını söyleyerek bu durumun fırsata çevrilerek iki ülke arasındaki ticaretin artırılması gerektiğini belirtti. Her iki ülkenin bulundukları bölgelerin liderleri konumunda bulunduğunu dile getiren Brezilya Dışişleri Bakanı, “İki ülkenin sanayilerinin son yıllarda gelişmesi, zengin yer altı kaynakları, enerji konusunda son yıllarda kaydedilen büyüme ve iki ülkedeki kişi başı milli gelirin 12 bin dolar civarında olması benzerliklerden bazıları.” dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin en önemli göstergelerden birinin 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Türkiye ile çifte vergilendirme anlaşması olduğunu dile getirdi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Brezilya ve Türkiye arasındaki toplam ticaret hacminin bu yıl 3 milyar dolar civarında olmasının beklendiğini belirterek, bu rakamın potansiyelin çok altında olduğunu vurguladı. 2,5 trilyon dolarlık milli geliri, 195 milyonluk nüfusu, zengin doğal kaynakları ve güçlü endüstrisi ile Brezilya’nın dünyanın 6. büyük ekonomisi olduğunu kaydeden Meral şöyle konuştu: “Türkiye’nin dış ticareti de bu yıl yaklaşık 400 milyar dolara yaklaşacak. Ama iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi 3 milyar dolar civarında. Bu rakam iki ülkenin toplam dış ticaret hacmi içinde çok küçük bir rakam.” Bu rakamı daha yüksek seviyelere çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Rızanur Meral, “Bizler Brezilya’yı Latin Amerika’ya bir giriş kapısı olarak düşünüyoruz. Yine Brezilya’nın da Türkiye’yi Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika için bir sıçrama tahtası olarak görmesini arzu ediyoruz.” dedi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ile yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasındaki yapılabilecek projeler hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381